Asortyment opałowy
Otrzymaj oferty od specjalistów jak CarboMaxBud nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

CarboMaxBud

2

Asortyment opałowy

Autor: CarboMaxBud, publikacja: 2013-06-11

Węgiel kostka

Kostka to sortyment o największym uziarnieniu sięgającym 200mm.

Wiele osób (zwłaszcza starszych) wybiera kostkę właśnie ze względu na rozmiar pojedynczego ziarna które daje długi czas płonięcia oraz łatwo się nim przykłada do pieca(ręcznie można dołożyć pojedyncze ziarno).

Kostka jest najtrudniejszym i co za tym idzie najdroższym do wydobycia węglem ze względu na kruchość węgla dlatego też ten sortyment ma najwyższą cenę.

Wegiel orzech

Orzech to najczęściej spotykany sortyment i zwyczajowy nazywany po prostu węglem, wymiary pojedynczego ziarna wahają się pomiędzy 25-80mm ale wiele kopalń rozdziela Orzech na Orzech I(40-80mm) i Orzech II(25-40).

Ceny obu asortymentów nie różnią się lecz ze względu na większe zainteresowanie Orzechem I czas oczekiwania (praca kierowcy) jest dłuższy więc transport jest droższy co powoduje wyższą cenę na składach węglowych.

Zdjęcie 1

Węgiel orzech

Ekogroszek

Nowe technologie pozwalają na coraz to większe oszczędności naszego czasu, który możemy przeznaczyć dla rodziny czy też spożytkować na realizowanie pasji. Jak wiadomo wygoda kosztuje i ekogroszek pomimo uziarnienia (5-25mm) jest węglem droższym niż Orzech. Lecz samo uziarnienie nie robi z węgla ekogroszku dodatkowymi cechami ekogroszku są:

  • niska zdolność do spiekania,
  • niska zawartość popiołów
  • niska zawartość siarki

Niestety wiele składów kruszy zwykły węgiel lub przesiewa miał i sprzedaje po zawyżonych cenach. Tak "wyprodukowany" ekogroszek może doprowadzić do uszkodzenia podajnika co wiąże się z wysokimi kosztami serwisu.

Zdjęcie 2

Ekogroszek

Miał

Miał to węgiel o najmniejszych ziarnach (0-31,5).

Używany głównie w elektrowniach i ciepłowniach ale nadaje się również do ogrzewania gospodarstw domowych, zarówno w picach tradycyjnych jak i piecach z podajnikiem tłokowym. Jego cena uzależniona jest o wartości opałowej.

Flotokoncentrar i muł

Flotokoncentraty i muły są paliwami pochodzenia węglowego, które powstają poprzez flotację pozostałości po płukaniu węgla lub też osadzaniu w stawach.

Paliwa te są głównie sprzedawane w niewielkich odległościach od kopalń dzięki czemu koszty transportu nie podwyższają znacząco ich ceny. Są to najtańsze paliwa lecz co za tym idzie najniższej jakości, pozostawiające po spaleniu większą ilość popiołu.

Dobre, bo polskie!

Polski węgiel to paliwo stałe najwyższej jakości, niestety konkurencja zza wschodniej granicy kusi niskimi cenami, lecz są to złudne oszczędności które odbijają się czkawką w czasie zimowych mrozów.

Dlatego dla osób ceniących ciepło w gospodarstwach domowych Polski Węgiel Kamienny jest najsłuszniejszym wyborem.Opracowano:
Mateusz Kurpanik
CarboMaxBud Gabriela Kurpani

Skład węgla - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 4 922 Składów Węgla najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o węglu