dekarz układa gont bitumiczny na dachu nowego domu

Układanie gontu bitumicznego – ceny, montaż krok po kroku

Układanie gontu bitumicznego – ceny, montaż krok po kroku

Montaż gontów bitumicznych, zwanych też dachówkami bitumicznymi, możliwy jest na dachach spadzistych o kącie nachylenia od 15 do 85 stopni. Układanie gontów w pierwszej fazie polega na odpowiednim przygotowaniu podłoża i zadbaniu o odpowiednią wentylację. Ważny jest każdy szczegół, a poza przestrzeganiem reguł montażu i zaleceń od producenta, warto wziąć pod uwagę chociażby warunki atmosferyczne. Jak krok po kroku przebiega montaż gontu bitumicznego? Jaka jest cena układania gontu?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 24 listopada 2021 24.11.2021 Czas lektury: 4min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 38807 Specjalistów od Krycia Dachów blisko Ciebie

Giętka i elastyczna dachówka bitumiczna używana do krycia dachu dostępna jest w wielu kształtach i kolorach do wyboru. Na rynku dostępne są bitumiczne łuski, prostokąty, trapezy, sześciany i trójkąty. Sam montaż nie jest trudny – i nie wymaga zwykle stelaża z łat i kontrłat na więźbie dachowej – ale w układaniu gontów ważne są detale.

Niewłaściwe łączenie pasów gontu, brak zastosowania kleju uszczelniającego lub wybór niewłaściwego kleju, niewłaściwy kierunek układania gontu - to zdaniem dekarzy częste błędy montażowe, z powodu których instalacja nie przetrwa długo.

Krycie dachów - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 38 807 Specjalistów od Krycia Dachów najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak krok po kroku układać gonty bitumiczne?

Krok 1. Przygotuj narzędzia do montażu gontu bitumicznego

Niezbędnik:

 • nóż do cięcia gontu (dekarski),
 • młotek dekarski,
 • ołówek,
 • wyciskacz do kleju,
 • miara,
 • uszczelniacz dekarski,
 • papa zbrojona włókniną poliestrową,
 • papa podkładowa,
 • wywietrzniki kalenicowe,
 • sznurek dekarski,
 • drabina.

Do układania i montażu gontu stosuje się gwoździe dekarskie (nie zaleca się stosowania zszywek). Przed przystąpieniem do prac znajdź najlepszego specjalistę od krycia dachów z Warszawy lub innego miasta bliżej Ciebie.

Krok 2. Przygotuj podłoże pod gont bitumiczny

Podłoże przed układaniem gontu powinno być odpowiednio przygotowane. Należy zadbać o stabilność podkładu, wyrównanie, ciągłość podkładu i odporność na wilgoć. W przypadku gontów sprawdzi się podłoże desek, płyt OSB lub wodoodpornej sklejki.

Przed położeniem gontu należy oczyścić podłoże z pyłu. W przypadku płyt OSB grubość należy dostosować do rozstawienia krokwi. Pamiętaj, aby montaż podłoża był zgodny z zaleceniami producenta danego gontu bitumicznego. Kolejną warstwą jest podkład – najczęściej wykonany z papy oksydowanej zbrojonej welonem szklanym.

Miejsca newralgiczne, np. kosze zlewowe, należy wzmocnić dodatkowo np. papą z wkładką poliestrową.

Krok 3. Przed montażem zainstaluj pas nadrynnowy

Przed układaniem gontu zaleca się nie tylko montaż wszelkich elementów dodatkowych dachu (takich jak pas nadrynnowy), ale też wykończenie okien połaciowych i wentylacji dachu.

Nie bez znaczenia są też warunki atmosferyczne - zaleca się montaż gontu wykonywać w temperaturze powyżej 5 stopni C (poniżej tej wartości należy dodatkowo używać nagrzewnicy). Układanie gontu nie jest również zalecane w upalne dni (również ze względu na parametry kleju, który może nie gwarantować odpowiednich właściwości w temperaturze powyżej 35 stopni C).

Krok 4. Montaż wentylacji

Wykonanie odpowiedniej i prawidłowej wentylacji dachu gwarantuje dłuższą żywotność pokrycia i prawidłowy przepływ powietrza. Jak wykonać wentylację w przypadku gontu? Wystarczy zachować szczeliny pomiędzy warstwą termoizolacyjną a deskami (o wysokości ok. 5 cm) – z odpowiednim wlotem (w strefie okapowej) i wylotem powietrza (w strefie kalenicowej).

Krok 5. Pamiętaj o kierunku układania gontu

Gont należy układać się od lewej strony do prawej lub od prawej do lewej, od dołu – czyli od krawędzi dachu – w kierunku kalenicy.

Krok 6. Układanie pasa startowego gontu

Pas startowy gontu układa się noskami ku górze. Każdy kolejny pas gontów układa się tak, aby dolna krawędź nosków pokrywała się z dolną krawędzią gontów kładzionych noskami ku górze – i była przesunięta o połowę dachówki względem pasa startowego.

Wskazówka
Niektóre gonty na krawędziach mają rozmieszczone specjalne zamki, dzięki którym montaż jest dużo łatwiejszy i precyzyjny. W takich kwestiach warto skonsultować się ze specjalistą od krycia dachów z Poznania lub innej miejscowości.

Krok 7. Deski szczytowe i obróbki komina

Na ostatnim etapie wykonuje się prace wykończeniowe, takie jak:

 • obróbka komina,
 • obróbki przy ścianach,
 • montaż desek szczytowych z listwami trójkątnymi,
 • montaż desek z obróbkami blacharskimi,
 • montaż wywietrzników połaciowych,
 • obróbka kalenicy i naroży,
 • montaż wywietrznika kalenicowego.

Układanie gontu bitumicznego – cena

dekarz wnosi gont bitumiczny na dach

Ile kosztuje położenie gontu bitumicznego?

 • montaż gontu – ok. 35 zł za m kw.,
 • obróbki – ok. 15 zł za mb obróbki (np. pas nadrynnowy i wiatrownica).

W zależności od kąta nachylenia i stopnia skomplikowania prac ceny robocizny (w całości) mieszczą się w przedziale 50-85 zł za m kw.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco