Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
web designer przed ekranem laptopa w trakcie projektu strony internetowej

Jak stworzyć stronę internetową krok po kroku?

Jak stworzyć stronę internetową krok po kroku?

Obecność w sieci można sobie zapewnić różnymi sposobami. Na przykład poprzez własną witrynę. Jak stworzyć stronę internetową domową, dla szkoły, a może dla firmy? Czy każda będzie taka sama? Zobacz, jak stworzyć stronę internetową – samodzielnie czy lepiej zlecić takie prace programistom i web deweloperom?

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 4 grudnia 2023 04.12.2023 Czas lektury: 13min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 17566 Firm od Tworzenia Stron Internetowych blisko Ciebie

Tworzenie stron internetowych w dzisiejszych czasach jest prostsze niż kiedykolwiek. Jednak nadal specjaliści programiści i web deweloperzy tworzą dla klientów odpowiednie witryny. Indywidualnie wykonana witryna, wykorzystująca wybrany szablon, z systemem zarządzania treścią i grafikami na stronie będzie obecnie w pełni funkcjonalna i przyjazna dla użytkowników. Jak stworzyć stronę internetową? Jakie narzędzia są wykorzystywane przez twórców stron WWW?

Czym jest strona internetowa i jak ją stworzyć? Poznaj różne metody

Co należy rozumieć przez pojęcie strony internetowej? To graficzna prezentacja w internecie czy może adres URL? Właściwie jedno i drugie. W skład strony WWW wchodzą:

  • domena z danym rozszerzeniem, np.: .pl, .com.pl, .org),
  • hosting,
  • certyfikat SSL (opcjonalnie, choć stanowi już standard),
  • kopie zapasowe,
  • optymalizacja pod algorytmy wyszukiwarek,
  • warstwa graficzna,
  • system zarządzania treścią CMS.

Na dobrą stronę internetową składa się nie tylko ogólny projekt, tekst i dobrze dobrana grafika czy ikony. To kompleksowy twór, który wymaga zsynchronizowania różnych elementów. Jeśli myślisz nad tym, jak stworzyć własną stronę internetową, powinieneś mieć świadomość, że jest to wielopoziomowy projekt, składający się z wielu elementów.

Jak stworzyć stronę internetową? Niektóre strony internetowe nadal wykorzystują wyłącznie doskonale sprawdzony, istniejący od kilku dekad język HTML. W warstwie kodowej każdej strony WWW, inaczej w jej szkielecie, ukryty jest właśnie kod HTML, a jego zawartość określa całokształt serwisu. Mechanizmy, z jakich złożona jest przeglądarka internetowa, odczytują ten kod, a to, co widzisz na ekranie komputera, telefonu czy tabletu, to jego interpretacja.

Istnieje wiele metod projektowania i wykonywania stron WWW. Od najprostszych do najbardziej zaawansowanych, które pozwalają na tworzenie ogromnych portali internetowych. Poznaj je wszystkie!

  • Strona internetowa w notatniku, wykonana w czystym HTML – bez warstwy graficznej
  • Zaawansowany edytor kodu
  • Strona internetowa CMS – czyli z wykorzystaniem gotowego systemu do budowania witryn w trybie graficznym
  • Strona wykonana za pośrednictwem kreatorów stron SaaS, m.in. WebWave

Każde z przedstawionych narzędzi różni się możliwościami wykonania strony i stopniem trudności. Pomimo prostoty konstrukcji tzw. strona w notatniku, czysty kod HTML, będzie najtrudniejsza do napisania. Najłatwiej z kolei wykonać witrynę z wykorzystaniem SaaS-owego kreatora WWW. Ich obsługa teoretycznie nie wymaga znajomości kodu.

Tworzenie stron internetowych - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 17 566 Firm od Tworzenia Stron Internetowych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak stworzyć własną stronę internetową? Zacznij od projektu

Pierwszym, być może najważniejszym krokiem przy budowaniu strony internetowej jest przygotowanie jej projektu. Musisz wiedzieć, jak witryna ma wyglądać, jakie ma mieć funkcje i w jaki sposób oraz czy będzie można za jej pośrednictwem nawiązać jakąkolwiek interakcję z użytkownikiem / klientem. Jak stworzyć swoją stronę internetową, aby odpowiadała Twoim wymaganiom? Dobrze przemyśl projekt. Musisz przygotować kompozycję strony i zaplanować układ treści.

Czy wiesz, że…?
Według badań aż w 94% to design strony decyduje o pierwszym wrażeniu użytkownika (źródło: Design Resources). Aż 75% osób bierze pod uwagę wygląd witryny dla oceny jej wiarygodności (źródło: Kinesisinc).

Projekt strony WWW nie może być tworzony w oderwaniu od treści. Powinny iść ze sobą w parze i być komplementarne względem siebie, w pełni spójne. Pod względem graficznym strona powinna korespondować z prezentowanym contentem.

Jak zrobić stronę internetową? Kluczowe elementy składowe stron www

Właściwie każda witryna składa się z kilku kluczowych elementów:

  • strona główna,
  • o nas / o mnie – lub podobna etykieta,
  • strony produktowe / oferta / usługi,
  • kontakt,
  • FAQ.

Jak stworzyć stronę internetową i wybrać domenę oraz hosting?

Nie ma możliwości stworzenia witryny i jej uruchomienia, tj. opublikowania w sieci, bez domeny i hostingu. Czym one są? Domena to adres Twojej strony internetowej, z kolei hosting to serwer, na którym znajdują się pliki witryny.

Uwaga!
Wybór odpowiedniej nazwy i rozszerzenia domeny, czyli jej adresu, jest bardzo ważny. Powinien być łatwy do zapamiętania i wymówienia, krótki i korespondujący z tym, co znajduje się na stronie.

Hosting to, najprościej rzecz ujmując, miejsce, w którym można przechowywać swoją stronę internetową. Otrzymujesz przestrzeń w serwerowni danej firmy. Dostawy hostingu przez agencję interaktywną mogą jednocześnie oferować rejestrację domeny.

Jak stworzyć stronę internetową krok po kroku?

projektanci stron internetowych projektują stronę internetową od podstaw

Budowa witryny składa się z etapów. Jak stworzyć stronę internetową krok po kroku? Wiesz już, że najważniejszy na starcie jest projekt. Co później? Zobacz, jak zrobić własną stronę internetową. Specjaliści od tworzenia stron internetowych z Warszawy wskazują, że krok po kroku wygląda to następująco:

  1. Określ, jaką chcesz mieć stronę internetową.
  2. Zapoznaj się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami.
  3. Przygotuj projekt.
  4. Zaplanuj treści – słowne i graficzne na stronie.
  5. Wybierz odpowiednią domenę.
  6. Wybierz dostawcę usług hostingowych.
  7. Zadbaj o SEO – optymalizację witryny pod wymagania wyszukiwarek.
  8. Zapewnij ciągłą dostępność strony.
  9. Wykorzystaj narzędzia analityczne do monitorowania witryny.

Tworzenie strony internetowej rozpocznij od określenia jej typu. Powinieneś mieć wyklarowaną koncepcję witryny. Określ przy tym:

  • cel istnienia strony,
  • docelowych odbiorców,
  • rodzaj strony online.

Jeśli chodzi o tworzenie strony internetowej krok po kroku, to zupełnie inaczej buduje się wizytówkę, a odmiennie duży sklep z szerokim asortymentem. Do wyboru masz przy tym:

  • sklep internetowy – witryny komercyjne,
  • blog,
  • portfolio online,
  • landing page – dla wspierania kampanii marketingowych online.

Możesz zastanawiać się, jak stworzyć własną stronę internetową bez angażowania w to programisty. Są na to sposoby – proste w obsłudze kreatory WWW, które obsłużyć mogą nawet osoby bez wiedzy programistycznej. Możesz znaleźć nawet bezpłatne.

Uwaga!
Nie oczekuj, że w darmowych kreatorach stron WWW stworzysz projekt idealnie spełniający duże oczekiwania. Jeśli chcesz wiedzieć, jak stworzyć profesjonalną stronę internetową, zleć to profesjonalistom. Wykonawca – programista zadba o jej wygląd i zastosowanie rozwiązań od podstaw stworzonych na potrzeby klienta.

Tworzenie strony internetowej – jakich pytań spodziewać się od web dewelopera i programisty

Jak wykonać witrynę z udziałem web dewelopera i programisty? Profesjonalista wie doskonale, jak napisać stronę internetową, ale zanim zrobi to na zlecenie klienta, zada wiele pytań. Jakich? Co jest istotne dla fachowca do tworzenia strony internetowej krok po kroku? Wśród często zadawanych przy takich okazjach pytań wymienić trzeba:

  1. Cel i przeznaczenie strony – do czego ma służyć, czy będzie to witryna informacyjna, np. wizytówka firmowa, czy sklep internetowy, w jakiej branży działa klient i co ma zawierać strona, z uwzględnieniem jej funkcjonalności.
  2. Zakres projektu – jak duża ma być strona, ile zakładek ma zawierać, czy będzie mieć kilka wersji językowych i będzie optymalizowana pod urządzenia mobilne? Czy klient ma już logo?
  3. Funkcje i interakcje – czy strona ma zawierać opcje wyszukiwania, filtrowania i sortowania wyników, czy klient potrzebuje konkretnych funkcji, jak m.in. logowanie, system rezerwacji, newsletter?
  4. Wygląd i grafika – dla wielu osób strona internetowa to nic innego jak grafika, dlatego to jej trzeba poświęcić należytą uwagę; profesjonalista przy realizacji zlecenia zapyta klienta, czy ma konkretne preferencje co do projektu graficznego, czy wymagane są konkretne rozwiązania.
  5. Termin realizacji strony – na kiedy ma być gotowa?
  6. Inne usługi dodatkowe – czy klient dostarczy treści, a może będzie potrzebne ich zlecenie copywriterowi? Potrzebna jest sesja fotograficzna, istnieją specjalne wymagania, jakie należałoby uwzględnić w projekcie?
  7. Wsparcie i utrzymanie strony (opcjonalnie) – czy klient potrzebuje bieżącej obsługi, comiesięcznych aktualizacji, weryfikacji błędów.

W przypadku tworzenia witryny samodzielnie nie zastanawiasz się nad wieloma kwestiami, które dla profesjonalistów są bardzo istotne i należy je zdefiniować. Jeśli Twoim celem jest własny sklep internetowy, programista zapyta o to, ile produktów ma być na stronie, czy mają one różne warianty i czy chcesz mieć konfigurator produktów, np. w 2D lub 3D.

Tworzenie stron internetowych a kreatory stron WWW – czy warto?

W sieci dostępne są programy do tworzenia witryn, czyli kreatory stron, które krok po kroku prowadzą użytkownika w kierunku stworzenia własnej witryny. Część z nich dostępnych jest bezpłatnie. Czy jednak kreatory stron internetowych mogą skutecznie zastąpić programistę i web dewelopera przy takiej pracy? Niekoniecznie. Rozwiązanie to jest prostym w obsłudze narzędziem, które może obsłużyć każdy użytkownik, bez przygotowania programistycznego. Wybierasz w kreatorze odpowiedni dla siebie szablon i dodajesz moduły, których potrzebujesz. Niektóre działają na zasadzie „przeciągnij i upuść”. To bardzo wygodne.

Uwaga!
W przypadku niektórych kreatorów za jednokrotne wykorzystanie takiego narzędzia trzeba zapłacić np. 90 zł za cenę usługi lub opłacić abonament np. na rok z góry.

Kiedy warto stworzyć stronę WWW w kreatorze? Najczęściej w przypadku:

  • tworzenia prostej strony internetowej,
  • w początkowej fazie swojego biznesu,
  • w początkowej fazie przygody z tworzeniem stron www na własną rękę.

Tworzenie strony internetowej za darmo – czy się da? Porady

Czy istnieje możliwość tworzenia strony internetowej za darmo? Czy zawsze trzeba zapłacić? Niekoniecznie. Wspomniane kreatory WWW, by bez uiszczania opłat założyć witrynę. Jak zrobić stronę internetową za darmo? Kreator krok po kroku pozwala na jej wykonanie. Trzeba więc znaleźć darmowy pakiet i po prostu z niego skorzystać. Na pytanie o to, jak zrobić darmową stronę internetową, nie ma jednej odpowiedzi. Można ją stworzyć własnymi siłami, jeśli masz ku temu odpowiednią wiedzę i umiejętności, albo z użyciem darmowego kreatora, np. Wix. Pamiętaj jednak, że zawsze bezpłatne rozwiązania dają mocno ograniczone możliwości w stosunku do płatnych pakietów. Jednak może to wystarczyć, jeśli chcesz założyć prostą witrynę.

Uwaga!
Jeśli chodzi o tworzenie za darmo stron internetowych, to najczęściej ich domena będzie subdomeną kreatora. Otrzymasz adres strony połączony z nazwą portalu, w którym skorzystasz z narzędzia. Jeśli nie odpowiada Ci to, musisz zapłacić odpowiednią cenę za wykonanie strony internetowej.

Przechodząc do sedna sprawy, to jak stworzyć własną stronę internetową za darmo, bez kodowania, czyli po prostu bez znajomości języków programowania? Z reguły trzeba wykonać kilka kroków:

  1. Zarejestruj się w serwisie oferującym kreator stron WWW i stworzenie witryny bez dodatkowych kosztów.
  2. Przemyśl, jakie elementy chcesz, by znalazły się w obrębie Twojej witryny.
  3. Wybierz szablon.
  4. Przetestuj swoją stronę – przeklikaj ją i zobacz, czy wszystko działa tak, jak powinno.
  5. Opublikuj witrynę – zazwyczaj to kwestia jednego kliknięcia.

Niestety, oprócz oczywistej zalety, że taka strona powstaje za darmo, ma ona sporo wad:

  • przeważnie działa wolniej,
  • nie jest idealnie dostosowana do wymagań użytkownika,
  • darmowy hosting zapewnia ograniczone zasoby i funkcje,
  • strona ma ograniczoną funkcjonalność.

Do zarządzania treścią na stronie wykorzystuje się CMS – Content Management System. To inaczej oprogramowanie pozwalające w łatwy sposób tworzyć, edytować, a także na bieżąco aktualizować treść oraz informacje na stronie, a wszystko to bez znajomości HTML, CSS, czy PHP i JS.

Tworzenie strony internetowej dla firmy – wskazówki

Posiadanie własnej witryny internetowej przez firmę staje się kolejnym albo nawet głównym kanałem dystrybucji jej produktów i usług, a także narzędziem marketingowym. Dlatego odpowiedź na pytanie o to, czy warto mieć stronę firmową, jest jedna – oczywiście! Jak ją stworzyć? Podobnie jak witrynę hobbystyczną czy blog. Na początek wystarczająca będzie darmowa strona, ale o wiele bardziej profesjonalnie będzie wyglądać witryna wykonana przez sprawdzonego programistę. Zanim zasiądzie on do pisania kodu, przedsiębiorca sam musi wiedzieć, czego oczekuje od witryny. Jak założyć stronę internetową firmy, która będzie działać na korzyść działalności i jej promocji?

Do najważniejszych kwestii związanych z zakładaniem strony firmowej należą:

  • Wybranie domeny – powinna ona składać się z nazwy przedsiębiorstwa lub z określenia jej głównego produktu czy dziedziny działalności oraz rozszerzenia. Jeśli ofertę kierujesz do Polaków, wybierz końcówkę .pl. Przy obsługiwaniu przez firmę jedynie lokalnego rynku można pomyśleć nad wybraniem domeny regionalnej np. waw.pl dla Warszawy.
  • Zarejestrowanie domeny – trzeba sprawdzić, czy wybrana jest wolna.
  • Wybranie hostingu dla firmy – pewnego, stabilnego, zapewniającego wsparcie techniczne podczas użytkowania.
  • Zaprojektowanie strony internetowej – jakie elementy powinna zawierać, jak ma wyglądać, jakie zapewniać funkcje.
  • Zlecenie wykonania pożądanej strony – np. wykonawcy będącemu ekspertem w swojej dziedzinie.
  • Wybór systemu CMS – system zarządzania treścią powinien być wygodny dla użytkownika – administratora strony. Może być to WordPress, Joomla!, Drupal i inne.
  • Zlecenie wykonania treści specjaliści od tworzenia stron internetowych z Gorzowa Wielkopolskiego lub przygotowanie jej na własną rękę – zgodnie z zasadami SEO.
Czy wiesz, że?
Warto wraz ze stroną firmową założyć i prowadzić na bieżąco bloga firmowego, który pozwoli na łatwiejszą promocję działalności i komunikację z potencjalnymi i obecnymi klientami.

Przy tworzeniu witryn nie można zapominać o wezwaniu do działania kierowanego do użytkowników (CTA) i zapewnienia im szybkiego kontaktu z przedstawicielem firmy. W stopce na dole strony należy umieścić najważniejsze linki kontaktowe, a także krótką informację o firmie wraz z logo własnym i firm współpracujących.

Na stronie internetowej powinny znaleźć się linki do firmowego profilu na FB, jeśli oczywiście taki profil został założony.

Jeśli myślisz o własnej firmie, dla której będziesz chcieć stworzyć własną stronę internetową, przeczytaj najpierw: Jak założyć firmę?

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące tworzenia stron internetowych

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco