zbliżenie na dach wykonany z blachy na rąbek

Blacha na rąbek – cena, montaż, wady i zalety

Blacha na rąbek – cena, montaż, wady i zalety

Blacha na rąbek stojący to popularna metoda krycia dachu. Można ją znaleźć też na elewacjach. Dostępna jest w wielu kolorach i modelach, dzięki czemu istnieje możliwość dostosowania jej do wielu projektów. Jednak czy blacha na rąbek sprawdzi się w każdym budynku? Warto dowiedzieć się o niej więcej, żeby świadomie podjąć decyzję o montażu.

author box img

Ewelina Zdancewicz-Pękala

Opublikowano: 5 stycznia 2023 05.01.2023 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 7226 Dostawców Pokryć Dachowych blisko Ciebie

Blacha na rąbek – co to jest?

Blacha na rąbek to typ pokrycia dachowego, który sprawdza się także jako elewacja. Jest rodzajem płaskiej blachy, bez tłoczeń, którymi charakteryzuje się typowa blachodachówka. Nazwa tego materiału pochodzi od tego, że posiada on pionowe oraz stojące rąbki. Określenie to odwołuje się także do techniki układania.

Dawniej blacha na rąbek była arkuszami płaskiego materiału, które zakładano na siebie i zaginano na krawędziach. W ten sposób powstawał właśnie rąbek. Obecnie wygląda to nieco inaczej, ponieważ dostępna jest blacha z rolki. Można także skorzystać z paneli, których standardowa grubość wynosi od 0,5 do 0,7 mm. Niezależnie od wyboru można mieć pewność, że przy właściwym montażu będzie to szczelne pokrycie dachowe.

Pokrycia dachowe - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 7 226 Dostawców Pokryć Dachowych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Z czego jest blacha na rąbek?

Blacha na rąbek produkowana jest z metali. Dostępna jest:

 • blacha ze stali cynkowanej,
 • blacha z aluminium,
 • blacha cynkowo-tytanowa.

Najpopularniejszy jest pierwszy rodzaj. Zarówno na niego, jak i na blachę z aluminium, użytkownicy otrzymują do 15 lat gwarancji. Blacha na rąbek tego typu pokryte są dodatkową warstwą podkładową z dwóch stron. Blacha panelowa na rąbek posiada także powłokę na bazie poliestru (antypoślizgową). Za najtrwalszą, ale także najbardziej kosztowną, uznawana jest blacha cynkowo-tytanowa.

Blacha na rąbek, niezależnie od materiału, z jakiego jest wykonana, może posiadać matowe lub błyszczące pokrycie.

Blacha na rąbek – kolory, wymiary, tekstura

Blacha na rąbek posiada tę zaletę, że wybór tego materiału to jednocześnie szeroki wybór odcieni. Dostępne kolory blachy na rąbek to:

 • antracyt,
 • brąz,
 • szary,
 • biel,
 • czerwień,
 • żółć.

Warto wiedzieć, że wybór koloru blachy na rąbek nie ma znaczącego wpływu na jej cenę. Najczęściej wybierany jest antracyt na pokrycie dachowe oraz szarość lub biel jako elewacja garażowa. Tekstura tego materiału zazwyczaj jest jednolita (bez wgłębień), ale można zakupić także falowaną blachę. Jest to kwestia gustu. Całkowita szerokość oraz wysokość rąbka zależy od wybranego modelu i producenta. Natomiast standardowa grubość wynosi od 0,5 do 0,7 mm. Obliczanie, ile dokładnie materiału potrzeba na pokrycie dachowe czy elewację, należy pozostawić fachowcom. Dzięki temu kupujesz zawsze odpowiednią liczbę paneli.

Blacha na rąbek – cena za m2 (materiał i robocizna)

Ile zapłacisz na kupno blachy na rąbek stojący? Ceny za m² są różne i zależą od tego, jaki rodzaj materiału wybierzesz, czy jest on łatwo dostępny, jakościowy i trwały. Najdroższe panele dachowe nie wymagają tworzenia pełnego deskowania.

Najtańsze panele dachowe z blachy na rąbek
Średnia cena paneli dachowych z blachy na rąbek
Najwyższa cena paneli dachowych z blachy na rąbek
20 zł za m²
35 zł za m²
50 zł za m²

Podane ceny dotyczą tylko materiału! Montaż jest dodatkowo płatny. Cena zależy od lokalizacji oraz indywidualnych stawek ekipy wykonawczej. Zazwyczaj należy zapłacić ok. 160-200 zł za montaż. Nie warto na tym oszczędzać, ponieważ jest to pozorna oszczędność. Tylko fachowy montaż gwarantuje pełną szczelność i prawidłowe działanie pokrycia dachowego. Wycenę kompleksowej usługi położenia blachy na rąbek otrzymasz od Specjalistów od pokryć dachowych z Warszawy lub Twojego miasta.

Jaką blachę dachową na rąbek wybrać?

Kolor i model zależy od indywidualnych preferencji oraz projektu budynku. Natomiast świadomy wybór powinien także dotyczyć materiału, czyli metalu, z którego wykonana będzie blacha.

Najtrwalsza, ale i najdroższa jest blacha na rąbek cynkowo-tytanowa. Posiada ona najdłuższą gwarancję i rzadko się niszczy. Najtańsze, zazwyczaj aluminiowe modele mogą, choć nie muszą, być bardziej narażone na uszkodzenia. Cena nie musi dyktować jakości, jednak jest pewnym wskaźnikiem tego, jaki produkt się wybiera.

Jak kłaść blachę na rąbek? Montaż krok po kroku

Montaż najlepiej zlecić sprawdzonej ekipie wykonawców. Montaż blachy na rąbek stojący wygląda następująco:

 1. Przygotowanie narzędzi i materiałów, czyli arkuszy paneli dachowych, nożyc do blachy, zestawu wkrętów do obróbek, zestawu wkrętów do montażu paneli, wkrętarki.
 2. Ułożenie membrany paroprzepuszczalnej.
 3. Przytwierdzenie łat do krokwi. Rozstaw łat powinien wynosić 25 cm.
 4. Ułożenie paneli prostopadle do okapu. Zaczyna się od skraju dachu.
 5. Wyznaczenie kąta prostego i zamocowanie wewnętrznej części panelu do każdej z łat za pomocą wkrętów.
 6. Ułożenie połaci (montowanie arkuszy i dociskanie paneli w zamku).
 7. Montaż ostatniego arkusza. Docięcie go za pomocą nożyc.
 8. Odgięcie pozostałej części blachy, aby utworzyć rąbek.
 9. Zamontowanie paneli do deski szczytowej za pomocą wkrętów.
 10. Montaż obróbek kalenicowych.
 11. Montaż wiatrownicy.

Każda z tych czynności wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Warto mieć to na uwadze!

Blacha na rąbek stojący – wady i zalety

zbliżenie na dach wykonany z blachy na rąbek stojący

Blacha na rąbek stojący, jak każde pokrycie dachowe, posiada zarówno wady, jak i zalety. Zwolennicy blachy wskazują przede wszystkim na jej minimalistyczny styl, podkreślając estetykę, jaką nadaje budynkom. Można ją dopasować do każdego stylu i projektu, ponieważ dostępna jest w szerokiej gamie kolorystycznej. Ponadto jest wyjątkowo szczelna i lekka.

Z drugiej strony blacha na rąbek krytykowana jest przez użytkowników za mocne nagrzewanie się na słońcu. W miesiącach letnich pomieszczenia znajdujące się bezpośrednio pod częścią domu pokrytą blachą określane są jako zbyt gorące. Może to budzić konieczność chłodzenia ich za pomocą np. klimatyzacji bądź innych rozwiązań. Blacha, która się nagrzewa, wydaje z siebie cichy, specyficzny dźwięk. Przez użytkowników określany jest najczęściej jako “pykanie”.

Blacha na rąbek stojący
Zalety
Wady
 • Estetyka (minimalistyczny styl)
 • Bogata gama kolorystyczna
 • Lekkość (nie obciąża konstrukcji dachowej)
 • Szczelność
 • Możliwość zamontowania jej na elewacji i możliwość instalacji fotowoltaiki
Wady
 • Szybkie nagrzewanie się blachy
 • Generowanie hałasu podczas nagrzewania się
 • Nieumiejętne ułożenie powoduje falowanie blachy

Blacha na rąbek na elewacji – tak czy nie?

Blachę na rąbek można zamontować także na elewacji i najczęściej dotyczy to nowoczesnych projektów garaży. To rozwiązanie praktyczne, ponieważ taka elewacja jest łatwa w obsłudze (łatwo się ją czyści i konserwuje). Trzeba jednak wziąć pod uwagę, czy pomieszczenie, które znajduje się pod blachą, może się ewentualnie nagrzewać latem na mocnym słońcu.

Warto dobrać projekt elewacji do całej posesji i budynku. Nie zawsze blacha na rąbek musi do nich pasować. Z drugiej strony obecnie blacha na rąbek dostępna jest w tylu kolorach i modelach (np. posiada powierzchnie stożkowe oraz zaokrąglone wklęsłe i wypukłe), że dobry projektant na pewno znajdzie odpowiedni materiał do każdego projektu.

Blacha na rąbek – czy warto?

Blacha na rąbek jako pokrycie dachowe i jako elewacja zbiera dobre opinie użytkowników. Nie jest wolny od wad, ale patrząc na listę plusów i minusów jasno widać, że zalet jest zdecydowanie więcej. Dobrej jakości blacha na rąbek ma maksymalnie zminimalizowane negatywne cechy.

Można ją polecić jako rozwiązanie nowoczesne, szybkie w montażu i stosunkowo tanie. Jednak finalnie każdy powinien podjąć decyzję we własnym zakresie. W przypadku dużego wahania warto się skontaktować z fachowcem zajmującym się tym materiałem i dopytać, a także rozwiać konkretne wątpliwości.

Najczęstsze pytania dotyczące blachy na rąbek

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco