ART FIRE Nowicki kominki Sp. z o.o.

Rybnik

22

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Rekuperacja a kominek

Autor: ART FIRE Nowicki kominki Sp. z o.o., publikacja: 2020-06-09

Rekuperacja to słowo bardzo tajemnicze, ale w sposób prosty można je wyjaśnić. Innymi słowy, oznacza odzysk ciepła, wymianę ciepła. Zwane jest też inaczej wentylacją mechaniczną.

Rekuperacja a kominek

Według przepisów, od 2021 r. każdy nowy dom oddawany do użytkowania musi mieć rekuperację. Ustawodawca nie napisał wprost, ale ma to być czynnik 70 m2 na 1 m2. Taki czynnik osiągniemy, tylko montując rekuperację.

Odnośnie kominka, to kominek musi być dostosowany do rekuperacji. Większość producentów ma już takie produkty w swojej ofercie (chodzi o szczelność kominka), takich jak: Defro, Kratki.pl i wielu innych polskich producentów (i kominków, i rekuperacji).

W rekuperacji ważna jest jakość zainstalowanych w samym urządzeniu podzespołów, jak i sam montaż, zbilansowanie oraz uruchomienie, wraz ze szkoleniem. Niewiele firm to proponuje. Niemniej jednak sama instalacja rekuperacji powinna odbyć się przed wylewkami. Warto pomyśleć o niej już na etapie kupna projektu domu, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów przewiertów. Można to wszystko wykonać dużo taniej i mniej inwazyjnie. Na etapach budowy należy pozostawić miejsce na rury, skrzynki rozprężne, czerpnie. Na pewno obniży to koszty. Warto o tym pomyśleć wcześniej i podpisać umowę z firmą instalatorską.

Kominek - tak jak pisałem wcześniej - powinien być dostosowany do rekuperacji, ale także powinny być odpowiednio dobrane kW grzewcze na m2. Wszystko zależy od budynku, jego kubatury, ocieplenia okien i wielu innych czynników (np. czy jest to dom pasywny, jakie ma główne źródło ciepła). Kominek nie powinien być głównym źródłem ciepła, lecz powinien służyć jako dogrzanie domu i ewentualnie awaryjne źródło ciepła. Przy rekuperacji nie powinno się montować dystrybucji gorącego powietrza po domu (czy to wymuszonego, czy grawitacyjnego) - kłóci się to z definicją rekuperacji oraz jej funkcjonowania.

Polecam kominek z płaszczem wodnym, ale nie tylko połączony z rekuperacją. A jeśli inwestor posiada większe środki, to proponuję fotowoltaikę oraz pompę ciepła. Stajemy się wtedy samowystarczalni i bardzo ekologiczni. Takie połączenie wszystkich urządzeń daje nam brak kosztów zakupu prądu, gazu, ekogroszku, pelletu czy oleju oraz utylizacji ich odpadów, a przy tym wspomagamy środowisko. Chyba warto pomyśleć o tym dla wszystkich nowych inwestorów.


Opracowanie:
Art fire Nowicki kominki Sp. z o.o./Air Vent Nowicki Rekuperacje Sp. z o.o.

Kominki - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 29 357 Specjalistów od Kominków i Kominów najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o kominach