Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
biała listwa wykończeniowa do płytek przy zielonej ścianie

Jakie listwy do płytek wybrać? Najlepsze listwy wykończeniowe

Jakie listwy do płytek wybrać? Najlepsze listwy wykończeniowe

Listwy do płytek są materiałem nie tylko dekoracyjnym, ale też zabezpieczającym przerwy dylatacyjne. Podkreślają wygląd i kolor płytek, a zarazem chronią przed zabrudzeniami i tuszują wszelkie niedoskonałości. Jak dobrać listwy do płytek? Ile kosztuje ich montaż? Jakie są rodzaje listew wykończeniowych do płytek?

author box img

Marta Białek

Zaktualizowano: 21 listopada 2022 21.11.2022 Czas lektury: 10min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 103219 Glazurników blisko Ciebie

Listwy wykończeniowe do płytek – czym są i po co je montować?

Glazurnik montuje różne rodzaje listew wykończeniowych do płytek (w tym m.in. listwy narożne, listwy przypodłogowe do płytek, listwy ozdobne do glazury, profile i dekoracyjne listwy łączeniowe) projektowane są z myślą o zakryciu szczelin dylatacyjnych.

Po co montować listwy do płytek? Oto 5 powodów:

  1. Listwy do płytek chronią ściany przed zabrudzeniami.
  2. W listwach do płytek możesz ukryć przewody.
  3. Listwy dekoracyjne to oryginalny element wystroju.
  4. Profile i listwy narożne tuszują niedoskonałości łączenia płytek.
  5. Listwy dylatacyjne do płytek chronią również ściany na łączeniach z płytkami podłogowymi.
Glazurnik - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 103 219 Glazurników najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Listwy wykończeniowe do płytek – jakie mają zalety?

Jakie najważniejsze zalety mają listwy do płytek?

  1. Bogaty wybór różnych kolorów i materiałów, z których są wykonane.
  2. Listwy do płytek są tanie.
  3. Listwy do płytek są łatwe w czyszczeniu – łatwiej jest utrzymać je w czystości w porównaniu do fug czy ścian.
  4. Listwy do płytek dają możliwość skontrowania kolorystycznego płytek lub dopasowania koloru do glazury – dzięki temu w łatwy sposób zamaskujesz różnego rodzaju cięcia czy delikatne ubytki, powstałe na skutek montażu lub wymiany płytek.
  5. Kolejną zaletą jest łagodzenie progów – listwy do płytek sprawiają, że zabezpieczysz lokatorów domu przed skaleczeniem.

Listwy do płytek – jakie są rodzaje?

listwy do płytek są jednym ze sposobów na ładne wykończenie płytek w kuchni czy łazience

Gdy mowa o listwach do płytek, opcji masz kilka.

  1. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań są listwy wykończeniowe do glazury – można użyć ich wszędzie tam, gdzie występuje łączenie z kafelkami ceramicznymi.
  2. W przypadku, gdy listwa powinna znaleźć się pomiędzy płytkami ceramicznymi i drewnianymi panelami, dobrze jest wybrać specjalne profile wykończeniowe – zarówno do płytek, jak i drewna.
  3. Dodajmy również, że zazwyczaj listwy do płytek mają półokrągły kształt i wykonuje się je z aluminium lub nierdzewnej stali.
  4. Na rynku są też dostępne plastikowe wersje. Niemniej, gdy chcesz mieć pewność jakościowego łączenia, odradzamy tę opcję. Jest ona tańsza, ale z całą pewnością również mniej wytrzymała. Warto skorzystać z pomocy fachowca np. glazurnika z Warszawy lub innego miasta, który pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru.

Listwy wykończeniowe do glazury

Listwy wykończeniowe do płytek dzielą się na kilka rodzajów. Niektóre z nich idealnie sprawdzą się jako listwy wykończeniowe do glazury układanej na podłodze, inne - jako listwy do płytek ściennych (tzw. listwy krawędziowe) lub jako wypełnienie szczelin w progach.

Dostępne na rynku rodzaje listew to m.in.:

  • listwy wykończeniowe do glazury (stal nierdzewna) – to tzw. profile stalowe, dostępne w wielu opcjach do wyboru (np. narożne, schodowe, przypodłogowe),
  • listwy chromowane do płytek – listwy do płytek z dodatkowym pokryciem produktu powłoką chromową,
  • listwy metalowe do płytek – mogą być pokryte specjalną farbą, dzięki czemu możesz kupić np. metalowe złote listwy do płytek,
  • listwy aluminiowe do płytek – dostępne w wielu kolorach do wyboru (np. czarne listwy aluminiowe świetnie pasują do czarnych płytek lub gresu),
  • listwy szklane do płytek ceramicznych – można je kupić w wielu kolorach, odbijają światło (dostępne również jako mozaika listew do płytek),
  • listwy ceramiczne do płytek – wyglądają jak naturalne wykończenie płytek ceramicznych,
  • listwy miedziane do płytek – świetnie sprawdzą się nie tylko jako wykończenie dekoracyjne między płytkami, ale też np. wokół lustra,
  • listwy mosiężne do płytek – bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Listwy wykończeniowe narożne do płytek

Listwy wykończeniowe do płytek narożne służą do łączenia płytek w narożnikach. Wybierz listwy narożnikowe zamiast zwykłej fugi, jeśli chcesz nadać wnętrzu delikatności.

Warto wiedzieć, że listwy narożnikowe do glazury nie tylko zabezpieczają krawędzie płytek, ale też chronią płytki przed przemakaniem.

Profile wykończeniowe do płytek

Najprostsze profile wykończeniowe do płytek ceramicznych dostępne są wielu wariantach do wyboru. Możesz kupić profil krawędziowy (narożny), łączeniowy (sprawdzi się między płytkami), kątowy (do umieszczenia w kątach między ścianami płytek).

Nawet prosty i tani profil metalowy ochroni glazurę przed uszkodzeniami – płytki są szczególnie narażone na ukruszenie właśnie w miejscach łączenia.

Listwy wykończeniowe na schody

Schody mają to do siebie, że wycierają się w newralgicznych punktach – na zakończeniach każdego ze schodów z czasem mogą powstać zaokrąglenia. Po pierwsze: nie wygląda to estetycznie, po drugie – łatwo o wypadek na takich schodach. Aby tego uniknąć, montuje się listwy wykończeniowe na schody.

Dostępne są specjalne listwy antypoślizgowe na schody, które przeznaczone są do stabilizacji konstrukcji, a dodatkowo chronią przed upadkiem w wyniku poślizgnięcia.

Listwy półokrągłe

Większość listew i profili na rynku zakończonych jest pod kątem prostym, ale dostępne są też listwy półokrągłe. Wykończone są na kształt łuku – warto je wybrać, jeśli pozostałe elementy wystroju łazienki lub kuchni również wykonane są w podobnym stylu.

Listwy półokrągłe dostępne są w wielu opcjach do wyboru – możesz wybrać zarówno dowolny kolor, jak i materiał wykonania.

Listwy plastikowe do płytek

Listwy wykończeniowe do płytek plastikowe (listwy PCV) to najtańsza i często stosowana opcja. Wykończenie glazury za pomocą listwy plastikowej to również najlepsza propozycja dla tych, którzy szukają oszczędności w czasie remontu mieszkania lub domu.

Listwy plastikowe do płytek są gorsze od metalowych odpowiedników? Są nieco mniej wytrzymałe i bardziej podatne na zabrudzenia, ale doskonale spełniają swoją rolę. Dodatkowo bardzo łatwo dobierzesz kolor listwy plastikowej do koloru płytek – dostępne są w wielu opcjach kolorystycznych.

Listwy przypodłogowe do płytek – jakie będą najlepsze?

Jak już wspomnieliśmy, w ofertach sklepów budowlanych znajdują się listwy wykończeniowe do płytek w wersji metalowej lub plastikowej. Czym kierować się więc przy wyborze?

  1. Cena to tylko jeden z elementów. Wybierając listwy do kafelków, należy też wziąć pod uwagę pomieszczenie – pamiętaj, że tego rodzaju łączenia nie wykorzystuje się tylko w kuchni czy łazience.
  2. Jeśli więc potrzebujesz materiału, który odporny będzie na wysokie różnice temperatur, deszcz, śnieg czy ostre słońce, np. na balkon, zapomnij o plastikowych modelach. Pod wpływem warunków atmosferycznych stracą one swój kolor, a dodatkowo szybko ulegną uszkodzeniom mechanicznym czy odbarwieniom, które zaserwują im środki czystości. Plastikowe listwy sprawdzą się jedynie w warunkach domowych i to najlepiej w pomieszczeniach, takich jak sypialnia czy garderoba.
  3. A co z metalowymi łącznikami? To droższy, ale lepszy wybór. W dzisiejszych czasach produkuje się równie ładne, co plastikowe listwy do płytek, a poza tym są one wytrzymałe i odporne na czyszczenie.

Jak dobrać listwy do płytek?

Dobór listwy do płytek zależy od pomysłu na aranżację, materiału (glazura, gres – płytki błyszczące lub matowe) oraz wystroju wnętrza i kolorów ścian. Do gresu możesz dobrać listwy wyprodukowane z płyty drewnopodobnej (MDF). Takie listwy będą estetycznie wyglądać w salonie – a przy okazji spełnią swoją praktyczną rolę, czyli ochronią otwory dylatacyjne między gresem a podłogą.

Jeśli chcesz osiągnąć harmonijny efekt, to sprawdzą się listwy PCV (listwy poliuretanowe). Ich zaletą jest mnogość kolorów do wyboru, więc jeśli np. w łazience lub kuchni chcesz ukryć wszelkie łączenia, to listwa PCV będzie świetną opcją. Równie dobrze do płytek ceramicznych możesz wybrać listwy ceramiczne – przy dobrym doborze glazury takie połączenie będzie wyglądać jak zestaw.

Jak dobrać listwy do płytek pod względem kolorystycznym? W tym przypadku są dwie szkoły:

  1. Listwę przypodłogową możesz dobrać do koloru lub materiału, z którego wykonana jest podłoga.
  2. Druga opcja to dopasowanie listwy do koloru ściany.

Dodatkowo nie zaleca się wyboru listew drewnianych do płytek ceramicznych, takie połączenie może się ze sobą gryźć.

Listwa narożnikowa do płytek – jaką wybrać?

Jeśli chodzi o listwy i profile narożnikowe, możesz zakupić albo narożniki wewnętrzne, albo zewnętrzne.

  1. Listwy do płytek, narożniki wewnętrzne – to rozwiązanie sprawdzi się przy łączeniu ściany i podłogi wewnątrz pomieszczenia.
  2. Listwy do płytek, narożniki zewnętrzne – z kolei to rozwiązanie będzie lepsze przy wystających elementach – na przykład kominach czy wnękach. Ten rodzaj listwy może ci także posłużyć w kuchni czy łazience jako wykończenie elementów, wyłożonych płytkami - na przykład zabudowy toalety.

Listwy ozdobne do płytek

Narożniki z płytek, wszelkie łączenia glazury i szczeliny przypodłogowe można wykończyć w bardzo prosty sposób – obierając standardowe profile w neutralnych kolorach. Dla kreatywnych są listwy ozdobne do płytek i profile dekoracyjne do gresu.

Efekty mogą być zaskakujące. Nie musisz ograniczać się do łączenia płytek tylko w narożnikach – możesz wykorzystać listwy dekoracyjne do przełamania płytek na środku ściany. Błyszcząca listwa dekoracyjna (np. złota listwa) nada charakteru i odmieni łazienkę wykonaną z białej glazury. Tak samo czarna i matowa listwa – tego typu profil dekoracyjny może być świetnym uzupełnieniem łączenia różnych odcieni szarości.

Listwy dylatacyjne do płytek – czym są?

Czym są listwy dylatacyjne do glazury? Na początek warto zrozumieć, czym są szczeliny dylatacyjne. Dylatacje to szczeliny celowo wykonane lub pozostawione między płytkami, w konstrukcji budynku lub posadzki otwory. Ich zadaniem jest przenoszenie przeciążeń, pracy posadzki, przenoszenie drgań. Dzięki temu w wyniku rozprężania i naprężania nie pękają płytki i nie kruszą się fugi między płytkami.

Do ukrycia szczelin służą listwy dylatacyjne do płytek. Stanowią element dekoracyjny, ale zarazem pozwalają zachować właściwości szczelin (nie wypełniają miejsca przeznaczonego na szczeliny dylatacyjne, tylko je maskują).

Wykończenie glazury – fazowanie płytek

Popularnym rozwiązaniem jest także wykończenie kafelków za pomocą tak zwanego fazowania.

Co to oznacza? Chodzi o przycięcie płytki pod kątem 45 stopni. Jest to tania propozycja, ponieważ nie wymaga zakupu dodatkowego materiału. Jednakże w związku z tym, że wymaga odpowiedniej precyzji, nie poleca się stosowania jej przez amatorów. Lepiej zatrudnić specjalistę np. glazurnika z Krakowa lub innego miasta bliżej Ciebie.

Listwy wykończeniowe do płytek – montaż

Listwy do płytek – montaż krok po kroku:

  1. W pierwszej kolejności należy odmierzyć potrzebną długość, by potem dociąć listwę pod kątem 45 stopni.
  2. Następnie należy dokładnie wyszlifować listwę.
  3. Tak przygotowany produkt posmarować klejem i precyzyjnie przykleić do ściany, dociskając na całej długości. Chcesz wykończyć ostatnią linię płytek na danej wysokości ściany? W takiej sytuacji trzeba wsunąć delikatnie listwę pod płytki.

Listwa krawędziowa do płytek – montaż krok po kroku:

  1. W pierwszej kolejności trzeba odmierzyć odcinek, na którym chcesz położyć listwy, a potem wyszlifować zakończenie „łącznika".
  2. Następnie należy nałożyć klej na ścianę oraz płytkę, położyć płytkę z jednej strony narożnika, a potem przyłożyć listwę narożną i dokleić drugiej płyty po drugiej stronie narożnika.
  3. Pomocna okaże się w tej sytuacji gruba taśma klejąca lub malarska, która pomoże zapobiec przemieszczaniu się listwy. Gdy wszystkie elementy znajdą się na swoim miejscu, wystarczy odkleić taśmę.
Pamiętaj!
Należy pozostawić folię ochronną na listwach wewnętrznych, jak i zewnętrznych, aż do końcowego etapu. To pozwala uchronić listwy przed uszkodzeniami, które można napotkać jeszcze w trakcie montażu czy remontu.

Montaż listwy wykończeniowej do płytek – cena

Ile kosztuje montaż listwy wykończeniowej do płytek? Cena zależy od rodzaju instalacji i rodzaju listew. W przypadku prostej instalacji z wykorzystaniem kołków (czyli klipsów montażowych) koszt za metr bieżący montażu listwy to ok. 15-30 zł.

Nieco więcej kosztuje montaż listwy wykończeniowej przy użyciu kleju montażowego – od 25 do 50 zł za mb. Pamiętaj, że do ceny musisz doliczyć dodatkowe prace. Przykładowo: demontaż starych listew, oczyszczenie i wyrównanie powierzchni, malowanie listew – to usługi wyceniane zazwyczaj indywidualnie.

Dodano: 25 sierpnia 2020 Zaktualizowano: 21 listopada 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco