Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
glazurnik trzyma w dłoni zębatą szpachlę i nakłada nią klej do płytek

Jaki klej do płytek będzie dla Ciebie najlepszy?

Jaki klej do płytek będzie dla Ciebie najlepszy?

Przy kafelkowaniu – ścian czy podłóg, a także tworzeniu fantazyjnych aranżacji z wykorzystaniem kamienia na ścianach potrzebujesz produktu do przyklejenia kafli do przygotowanej powierzchni. Do tego celu powinieneś wykorzystać odpowiedni klej do płytek. Innego użyjesz do terakoty, innego do gresu, a innego do płytek betonowych. Zobacz, jak wybrać odpowiedni, mocno trzymający klej do płytek.

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 13 października 2022 13.10.2022 Czas lektury: 8min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 103219 Glazurników blisko Ciebie

Podczas kafelkowania i prowadzenia innych, podobnych prac wykonawca potrzebuje nie tylko odpowiednich narzędzi i wiedzy dotyczącej glazurnictwa, ale również kleju do płytek. Jak go wybrać? Niemal zawsze decyduje o tym wiele czynników. Na rynku klejów do płytek jest wiele różnego rodzaju produktów, dlatego zobacz, jak wybrać taki, który będzie zapewniał stabilne wiązanie z podłożem i spowoduje, że położone kafelki będą trzymać się ściany czy podłogi.

Klej do płytek – jakie są jego właściwości?

Klej do płytek naturalnie powinien mieć silne właściwości wiążące kafelki z podłożem. Pomimo faktu, że na co dzień taki klej po układaniu płytek pozostaje całkowicie niewidoczny, to nie można odmówić mu, że pełni bardzo ważną funkcję przy wykańczaniu ścian i podłóg. Dobry glazurnik wybierze taki, który będzie odpowiednio dopasowany do Twoich kafelków. Weź przy tym pod uwagę takie kwestie, jak:

  • rodzaj powierzchni, do jakiej mają być klejone płytki,
  • miejsce montażu – wewnątrz czy na zewnątrz,
  • elastyczność – klej do płytek elastyczny będzie produktem wysokiej jakości i będzie skutecznie amortyzował drgania,
  • warunki – czy powierzchnia przeznaczona do kafelkowania jest narażona na wahania temperatury i na działanie wilgoci.

Dobrze wybrany klej do glazury powinien zapewnić trwały montaż płytek i niwelować ryzyko ich pękania czy pojawiania się nierówności oraz przebarwień. Ważne jest, by nie używać jednego produktu w każdym przypadku – np. przy przyklejaniu płytek w kuchni, w łazience albo w salonie oraz płytek na tarasie i balkonie. Wszędzie panują inne warunki, a też wykorzystywane są różne kafelki. Układanie płytek zawsze z wykorzystaniem tego samego kleju nie jest zalecane.

Kleje do płytek dzielone są również pod kątem swojej grubości docelowej zaprawy. Jaka grubość kleju jest odpowiednia do ścian gładkich, a jaka do nierównych? Zużycie kleju do płytek w tych dwóch wspomnianych przypadkach będzie odmienne. Zaprawy cienkowarstwowe o grubości od 2 do 5 mm nadają się do gładkich powierzchni. Jeśli zaś chodzi o klejenie płytek do nierównych ścian, warto wybrać produkt niwelujący krzywizny – zaprawę średniowarstwową o grubości od 4 do 20 mm lub grubowarstwową – ponad 2 cm.

Kleje elastyczne do płytek nadają się do użytku np. na zewnątrz, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystywać je i we wnętrzach. Oprócz zaprawy przeznaczonej do zmieszania z wodą możesz kupić gotowy produkt, który wystarczy nałożyć na powierzchnię kafla i przykleić do przygotowanego podłoża. Ponadto do klejenia płytek możesz wykorzystać klej montażowy. To produkt łatwy w użyciu, który bardzo szybko będzie wiązał klejone materiały. Klej montażowy do płytek nadaje się też do klejenia gipsowych płytek imitujących np. kamień.

Profesjonalni glazurnicy z Warszawy polecają wybierać biały klej do płytek, by nie powstały mało estetyczne plamy, jak w przypadku kleju szarego. Pod względem formy, w jakiej sprzedawane są preparaty do klejenia płytek, wyróżnić można kleje suche i płynne, umieszczone np. w kartuszu, ale i klej do płytek w tubie.

Glazurnik - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 103 219 Glazurników najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Jakie są rodzaje klejów do płytek?

Kiedy przeglądasz ofertę klejów do płytek w sklepach stacjonarnych i internetowych, możesz zauważyć, że mają one różne oznaczenia, z założenia informujące o ich parametrach. Będą o tym informowały szczegółowe dane (umieszczone są na opakowaniu produktu lub w ich karcie technicznej), ale często też symbole literowe na pudełku. Dowiedz się, jak je interpretować.

  1. Litera C – klej suchy do płytek, czyli preparat cementowy, w postaci suchej mieszanki, przeznaczonej do rozrobienia z wodą w odpowiednich proporcjach.
  2. Litera D – klej dyspersyjny, który jest w formie od razu nadającej się do użycia, zwykle to klej do płytek wysokoelastyczny.
  3. Litera R – klej na bazie żywic reaktywnych, o doskonałej przyczepności, przeznaczony do użytku na kłopotliwym podłożu.

Dodatkowo kleje do płytek dzielą się na odpowiednie klasy:

  • 1 – kleje zwykłe, normalnie wiążące.
  • 2 – kleje cechujące się podwyższonymi parametrami wiążącymi.
  • F – klej do płytek szybkowiążący.
  • E – klej o wydłużonym czasie otwartym.
  • T – klej o zmniejszonym spływie.
  • S1 – klej odkształcalny.
  • S2 – klej wysoko odkształcalny.

Jaki klej do płytek wybrać?

glazurnik trzyma w dłoni płytkę posmarowaną klejem

Przy wyborze tego, jaki klej do płytek będzie najlepiej spełniał swoje zadanie, musisz wziąć pod uwagę wiele zmiennych. Wśród nich należy wymienić:

  • materiał, z jakiego wykonane są płytki,
  • miejsce montażu płytek – na zewnątrz czy wewnątrz,
  • wielkość płytek,
  • obecność ogrzewania podłogowego.

Klej do płytek z różnych materiałów

Bardzo ważną kwestią jest pytanie o to, jaki klej do płytek gipsowych, gresowych czy betonowych najlepiej będzie się nadawał. Chodzi tu o dopasowanie produktu do klejenia do rodzaju kafelków, z jakimi chcesz pracować, ale i o podłoże, do jakiego będą one klejone. Jeśli wybierasz płytki mające wysoki poziom nasiąkliwości (jak piaskowiec, gres polerowany, trawertyn czy marmur), konieczne będzie mocowanie go na klej do marmuru czy klej do płytek gresowych. Niezbędne jest zastosowanie kleju cementowego, na bazie białego cementu, bo użycie produktu zawierającego szary cement może doprowadzić do powstania mało estetycznych plam na płytkach.

Klejąc płytki gresowe czy klinkierowe, wybierz produkt o podwyższonych parametrach przyczepności. Może być to klej do płytek klinkierowych i gresowych klasy C2. Dobrym klejem do granitu, czyli płytek z kamienia naturalnego, będzie specjalna zaprawa klejowa do montażu. Ma to związek z tym, że płytki tego rodzaju mają niejednorodną, porowatą strukturę, wrażliwą na kapilarne przemieszczanie się wody.

Jeśli chcesz kupić klej do płytek ceramicznych, masz do wyboru albo zwykłe zaprawy, albo gotowy klej do płytek ceramicznych. Możesz sięgnąć również po elastyczny produkt do płytek ceramicznych, który zalecany jest do zastosowania przy trudnym podłożu i w miejscach narażonych na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

Istotne jest także to, jakie podłoże ma być wykafelkowane. Ściany betonowe, tynki czy podłoże z płyt gipsowo-kartonowych? Cechują się one inną przyczepnością, dlatego i wybór kleju powinien być inny.

Przy tynku cementowym, gipsowym i wapiennym możesz przyklejać do niego płytki na klej standardowy, normalnie wiążący. Przy ścianach betonowych zalecane jest wykorzystanie kleju normalnie wiążącego o zmniejszonym spływie oraz cechującego się wydłużonym czasem otwartym.

Gdy chcesz wykafelkować płytę kartonowo-gipsową, wykorzystaj zwykły klej cementowy lub normalnie wiążący. Kafelki możesz też położyć na stary gres czy płytki ceramiczne. Płytki na starą glazurę mogą być przyklejane z wykorzystaniem kleju cementowego lub dyspersyjnego, który ma podwyższoną przyczepność. Klej do płytek na OSB, czyli wykorzystywany do klejenia na płytach tego rodzaju, powinien mieć zwiększoną przyczepność.

Klej do płytek na zewnątrz

Kluczowe znaczenie dla wyboru kleju do płytek będzie miało to, gdzie zamierzasz je montować. Inny bowiem będzie dobry klej na zewnątrz, a inny taki, który przeznaczony będzie przez producenta do użytku wewnętrznego.

Ważne jest też to, czy kafelkujesz salon, czy może łazienkę. Jeśli płytki mają znaleźć się w miejscu o podwyższonej wilgotności powietrza, wybierz klej szybkoschnący.

Natomiast klej do płytek na zewnątrz będzie wystawiony na działanie wielu różnych, często negatywnych czynników pogodowych, jak wilgoć, opady czy wahania temperatury. Jaki wybrać do kafelków zewnętrznych? Powinien to być produkt wodoodporny i mrozoodporny. Dobry klej do płytek na zewnątrz będzie też odkształcalny, a wysoko odkształcalny produkt powinien być wybrany do płytek układanych na dużej powierzchni. Glazurnicy z Torunia przypominają o konieczności wybrania mrozoodpornego kleju do kafelków, ponieważ okładzina z płytek na dworze będzie narażona również na niskie temperatury.

Wielkość płytek a wybór kleju do glazury

Moda na coraz większy format płytek powoduje, że trzeba mieć umiejętności, by ułożyć je równo, zwłaszcza na powierzchni z dużymi nierównościami. Dodatkowo trzeba wybrać odpowiednią zaprawę klejową do płytek wielkoformatowych. Do mocowania takich dużych kafli nadają się kleje o upłynnionej konsystencji, dzięki czemu łatwiej pokryć zaprawą całą powierzchnię płytki. To istotne, by wzmocnić konstrukcję kafelków i zapobiegać ich pękaniu w toku użytkowania. Klej do małych płytek może być standardowy.

Jaki klej do płytek na ogrzewanie podłogowe?

Wygodne w użytku, przystosowane do wykorzystywania w parze np. z pompą ciepła, ogrzewanie podłogowe wymaga wykorzystania odpowiedniego kleju do płytek podłogowych, jeśli to właśnie nimi chcesz wykończyć pomieszczenie. Jaki będzie się najlepiej nadawał? Powinien on być przede wszystkim produktem elastycznym. Ponadto musi mieć podwyższone parametry przyczepności klasy C2. Dobry klej do płytek w łazience z ogrzewaniem podłogowym musi być przystosowany do użytku w pomieszczeniach o wyższej wilgotności powietrza.

Ściany betonowe – tania imitacja betonu za pomocą kleju do płytek

Bardzo modnym elementem wykańczania wnętrz nowoczesnych jest ściana z betonu. Jednak jej wykonanie może być o wiele prostsze niż montaż betonu architektonicznego. Możesz wykonać imitację betonu na ścianie. Jak to zrobić? Z wykorzystaniem kleju do płytek. Efekt betonu można tak uzyskać niskim kosztem, na przykład z zastosowaniem kleju gruboziarnistego w kolorze szarym. Najpierw należy zagruntować ścianę, a następnie nanieść na nią klej tak, jakby był tynkiem – na gładko lub przy zastosowaniu grzebienia.

Klej do kafelków – ceny

Ile kosztuje klej do płytek? Cena uzależniona jest od tego, jaki produkt chcesz kupić i jakie parametry techniczne powinien on mieć. Na przykład klej oznaczony jako D2E, czyli gotowy produkt o podwyższonych parametrach wiążących i klej o wydłużonym czasie otwartym o pojemności 7 kg kosztuje około 54 zł. Klej do gresu szybkowiążący 25 kg w worku kosztuje około 50 zł. Elastyczny klej do płytek K2 szary 25 kg worek ma cenę około 34 zł. Ile kosztuje mrozoodporny produkt? Ceny zaczynają się już od 15-18 zł za worek o pojemności 20 kg.

Sprawdź też nasze poradniki, w których mówimy o kosztach samego kafelkowania oraz remontowania i wykańczania łazienki:

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco