Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
zbliżenie na urządzenie do cyklinowania parkietu w trakcie pracy

Cyklinowanie parkietu – cena. Jak odnowić podłogę krok po kroku?

Cyklinowanie parkietu – cena. Jak odnowić podłogę krok po kroku?

Twój parkiet jest zniszczony? Nie martw się! Cyklinowanie podłogi przywróci jej dawny blask i urok. Dzięki cyklinowaniu parkietu można zedrzeć starą, zniszczoną lub miejscami uszkodzoną warstwę posadzki, uzyskując przy tym efekt całkowitej renowacji. Sprawdź, jak krok po kroku wygląda cyklinowanie parkietu i ile trzeba zapłacić za taką usługę.

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 10 lutego 2023 10.02.2023 Czas lektury: 10min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 25837 Specjalistów od Cyklinowania Podłóg blisko Ciebie

Parkiet dębowy czy sosnowy (albo wykonany z innego rodzaju drewna) jest solidnym, trwałym i pięknym pokryciem. Może przetrwać w niemal niezmienionym stanie przez długie lata. Drewniane podłogi przyciągają uwagę zachwycającym wyglądem, ale wymagają odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Ich dodatkowym atutem pozostaje, że można je odnowić. Remont parkietu polega na jego cyklinowaniu. Jeśli jesteś na etapie remontu mieszkania, zobacz, na czym polega cyklinowanie parkietu i jak wykonać kompleksowe cyklinowanie podłóg w swoim domu.

Cyklinowanie parkietu – co to jest?

Drewniane podłogi są ponadczasowe. Mogą oprzeć się zębowi czasu, ale tylko wtedy, gdy dobrze się je traktuje – pielęgnuje i okresowo impregnuje. W przeciwnym wypadku drewniany parkiet ulec zniszczeniu. Wtedy rozwiązaniem jest renowacja parkietu i cyklinowanie podłogi.

Na czym polega cyklinowanie parkietów? To proces, w którym mechanicznie usuwa się poprzednie powłoki, a dokładniej powłokę lakieru lub farby wraz z wierzchnią warstwą parkietu (drewna). Renowacja podłogi drewnianej sprawia, że odzyskuje ona swój dawny, doskonały wygląd i drewniany parkiet może służyć przez kolejne lata.

Samodzielne cyklinowanie podłogi drewnianej za pomocą ręcznych narzędzi będzie trwać długo. Dlatego cyklinowanie podłogi lepiej jest zlecić fachowcom, którzy dysponują specjalną maszyną do szlifowania drewna. Jest to tzw. cykliniarka, wyposażona w tarcze lub pasy z papieru ściernego.

Ważne:
Cyklinowanie parkietu krok po kroku wymaga również pokrycia podłogi nowym lakierem lub farbą, dla uzyskania pożądanych efektów renowacyjnych.

Czy można cyklinować każdy rodzaj podłogi?

Cyklinowanie przeprowadzane jest jedynie w przypadku podłóg drewnianych. Grubość drewnianej podłogi musi być na tyle dużą, aby można ją było bez większego uszczerbku dla niej zeszlifować. Najczęściej cyklinowaniu parkietów poddaje się:

  • parkiety drewniane z klepek z naturalnego drewna dowolnego gatunku,
  • panele drewniane o odpowiedniej grubości wierzchniej warstwy,
  • lite deski drewniane,
  • mozaiki drewniane z naturalnego drewna.

Prócz tego cyklinowaniu z powodzeniem poddasz schody drewniane i listwy przypodłogowe z drewna. Jeśli nie wiesz, czy twój parkiet lub inna podłoga nadają się do renowacji, skorzystaj z pomocy ekspertów. Oni najlepiej odpowiedzą na pytanie, czy możesz poddać podłogę renowacji poprzez jej cyklinowanie. 

Cyklinowanie parkietu – cena za metr kwadratowy w 2023 roku

Ile kosztuje cyklinowanie parkietu? Cena zależy od wielu zmiennych:

  • rodzaju podłogi,
  • stopnia zniszczenia podłogi,
  • rodzaju wykorzystywanego pokrycia wycyklinowanej podłogi,
  • lokalizacji, w której takie prace mają być wykonane.

Zwykle cennik cyklinowania parkietu jest niższy w mniejszych miejscowościach, a wyższy w dużych miastach. Średnio płaci się za taką usługę około 35-37 zł za 1 m².

Zobacz w poniższej tabeli, ile kosztuje cyklinowanie starego parkietu w wybranych miastach w Polsce:

Miasto
Cena za 1 m² cyklinowania
Warszawa
42 zł
Łódź
37 zł
Kraków
37 zł
Rzeszów
35 zł
Wrocław
37 zł
Trójmiasto
35-36 zł
Poznań
38 zł
Lublin
34 zł
Bydgoszcz
35 zł
Zielona Góra
35 zł
Opole
38 zł
Białystok
34 zł
Katowice
38 zł
Kielce
35 zł
Olsztyn
35 zł
Szczecin
38 zł

Cyklinowanie i lakierowanie parkietu – cena

Ile kosztuje cyklinowanie parkietu z lakierowaniem? Przy trzykrotnym nanoszeniu warstwy wykończeniowej cena za cyklinowanie i lakierowanie parkietu oscyluje w granicach 80-120 zł za 1 m².

Teoretycznie możesz samemu przeprowadzić cyklinowanie parkietów. Cena za metr kwadratowy takiej pracy będzie wówczas obejmować co najwyżej koszt wynajęcia sprzętu i materiały, jak lakier czy papier ścierny. Jednak bez doświadczenia trudno ci będzie przeprowadzić cyklinowanie podłóg. Lepiej powierzyć to zadanie fachowcom. Znajdź specjalistę od cyklinowania z Torunia, ekipę od cyklinowania podłóg z Bydgoszczy lub twojego miasta.

Cyklinowanie parkietu krok po kroku – jak wykonać?

zbliżenie na parkiet dębowy lakierowany przez specjalistę

Jak w praktyce wygląda cyklinowanie podłogi drewnianej, czyli zeszlifowanie jej powierzchni? Krok po kroku przebiega następująco:

  1. Wyłączenie ogrzewania podłogowego (jeśli korzystasz z takiego systemu grzewczego). W trakcie cyklinowania podłogówka powinna być wyłączona, ale temperatura (temperatura w pomieszczeniu i temperatura podłoża) nie powinna być mniejsza niż 18 stopni C.
  2. Przygotowanie do cyklinowania parkietu. Należy wynieść z pomieszczenia wszystkie meble i przedmioty. Cyklinowanie wiąże się zwykle z powstawaniem pyłu, dlatego warto usunąć z pokoju każdy element. Pomieszczenia należy odkurzyć.
  3. Zdemontowanie listew przypodłogowych.
  4. Usunięcie starych powłok lakierniczych przy wykorzystaniu maszyny do cyklinowania parkietu. Do trudno dostępnych miejsc używa się cykliniarki krawędziowej. Najprawdopodobniej konieczne będzie kilkukrotne szlifowanie powierzchni parkietu.
  5. Wypolerowanie podłogi polerką. W ten sposób usuwa się powstałych w trakcie szlifowania rys i zadrapań.
  6. Wypełnienie ubytków pomiędzy klepkami parkietu. Można to zrobić z użyciem np. specjalnego podkładu wymieszanego z powstałym przy szlifowaniu pyłem.
  7. Odkurzenie i odpylenie podłogi po szlifowaniu.
  8. Lakierowanie parkietu preparatem chroniącym drewno, np. lakierem czy farbą. Do tego celu używa się pędzla lub wałka. Należy odczekać 12 godzin, aż preparat dokładnie wyschnie.
  9. Szlifowanie międzywarstwowe papierem ściernym o odpowiedniej gradacji.
  10. Odpylenie powierzchni przed kolejnym lakierowaniem parkietu.
  11. Nałożenie kolejnej warstwy lakieru – aż do uzyskania co najmniej 3 warstw.

Cyklinowanie parkietu – jak zrobić samemu?

Czy możliwe jest cyklinowanie parkietu domowym sposobem? Teoretycznie możesz to zrobić, ale musisz w pierwszej kolejności zgromadzić niezbędne do tego narzędzia oraz dostosować kierunek cyklinowania do typu parkietu.Powinieneś też ocenić, czy możesz w ogóle wykonać cyklinowanie parkietu samemu, tj. czy ma odpowiednią grubość. Podczas cyklinowania trzeba też dopasować gradację papieru. Nieumiejętne wykonanie szlifowania i innych prac może pogorszyć wygląd drewna.

Aby odnowić stary parkiet, potrzebne są wiedza, umiejętności, a najlepiej maszyny do cyklinowania parkietu. Dlatego odnawianie podłogi najlepiej jest zlecić fachowcom.

Cyklinowanie - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 25 837 Specjalistów od Cyklinowania Podłóg najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak odnowić parkiet bez cyklinowania?

Czy można, a jeśli tak, w jaki sposób odnowić parkiet bez cyklinowania? Eksperci twierdzą, że drewniana podłoga wymaga cyklinowania, to jedyna droga do renowacji parkietu. Jeśli planujesz remont starego domu i masz drewnianą podłogę, to ważny etap, którego nie powinieneś pominąć.

Natomiast sama zmiana koloru parkietu bez cyklinowania jest możliwa – wystarczy go lekko zeszlifować, nawet ręcznie, i pokryć odpowiednim preparatem. Można to jednak zrobić tylko wtedy, gdy drewniana podłoga jest w dobrym stanie. Jeśli takie „odnowienie” nam wystarczy, to może być dobrym rozwiązaniem, ale to nie będzie trwałe. Dodatkowo wszelkie uszkodzenia mechaniczne nadal będą pokrywać naszą drewnianą podłogę.

Co zamiast cyklinowania parkietu?

Czy możliwa jest kompleksowa renowacja podłogi bez cyklinowania? Nie ma takiej możliwości. Jednak możesz zmienić jego wygląd bez konieczności wykorzystywania profesjonalnej cykliniarki – ręcznie, przy użyciu papieru ściernego, ale jest to proces długotrwały i wymagający włożenia w niego sporo energii.

Co zamiast cyklinowania parkietu? Tak jak wspomnieliśmy, podłoga drewniana może być pomalowana lub polakierowana.

Cyklinowanie parkietu – czy warto?

Wahasz się, czy warto przeprowadzić cyklinowanie parkietu? Być może poniższa tabela prezentująca zalety i wady cyklinowania będzie pomocna przy podejmowaniu takiej decyzji.

Cyklinowanie parkietu
Zalety
Wady
  • Skuteczne odnowienie parkietu, nawet starego i zniszczonego
  • Pożądana zmiana wyglądu podłogi
  • Usunięcie wszelkich zabrudzeń z drewna
  • Likwidacja rys i uszkodzeń
  • Niskie koszty w porównaniu z kosztami położenia nowej podłogi
  • Możliwość cyklinowania także listew i schodów drewnianych
Wady
  • Trudny do przewidzenia skutek wizualny cyklinowania
  • Długi czas wykonania
  • Powstawanie pyłu przy cyklinowaniu
  • Ryzyko uszkodzenia i osłabienia podłogi (jeśli cyklinowaniu poddawana jest cienka warstwa drewnianej podłogi)

Czy zatem warto przeprowadzić cyklinowanie parkietu? Efekty, jakie można dzięki niemu uzyskać, są więcej niż zadowalające. Zakładając, że proces ten zostanie wykonany poprawnie, najlepiej przez fachowców, można uzyskać nowy wygląd podłogi. Twój stary parkietu odzyska swój blask!

Najczęściej zadawane pytania dotyczące cyklinowania parkietu

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco