Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
elewacja z blachy na domu jednorodzinnym

Blacha elewacyjna – rodzaje, montaż. Ile kosztuje elewacja z blachy?

Blacha elewacyjna – rodzaje, montaż. Ile kosztuje elewacja z blachy?

Jeszcze do niedawna blachę stosowano przede wszystkim jako pokrycie dachowe, a elewacje z blachy chroniły ściany zewnętrzne budynków przemysłowych. Nowoczesne blachy elewacyjne są alternatywą dla tynku – i coraz częściej zdobią i chronią ściany fasadowe. Surowy design blachy podkreśla nowoczesny styl, ale to nie wszystko: na rynku dostępne są też m.in. blachy elewacyjne drewnopodobne, panele elewacyjne z blachy i wygodne w montażu kasetony. Co wybrać?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 12 marca 2021 12.03.2021 Czas lektury: 5min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 63146 Specjalistów od Wykonania Elewacji blisko Ciebie

Metalowa elewacja to nie nowość – takie rozwiązanie jest bardzo popularne w przypadku budownictwa obiektowego. Dlaczego zatem akurat teraz nastała moda na elewację z blachy w nowoczesnych domach jednorodzinnych? To proste: projektanci coraz częściej upraszczają bryły budynków, stawiając na estetykę i minimalizm.

Domeną nowoczesnych domów są duże przeszklenia, brak elementów dekoracyjnych, skosów i załamań – bryła budynku często składa się z prostych płaszczyzn. Takie ściany zewnętrzne to idealne miejsce na wykonanie elewacji przy zastosowaniu blachy.

Blachy elewacyjne – rodzaje

Na rynku dostępne są dwa rodzaje blach elewacyjnych:

  • blachy elewacyjne stalowe – najpopularniejszy typ elewacji z blachy; trwałość blach stalowych szacowana jest na ok. 40-50 lat; materiał ten musi być jednak odpowiednio zabezpieczony (stosowane są specjalne powłoki ochronne - w tym również powłoki organiczne, takie jak poliester, pełniący też funkcję dekoracyjną); na trwałość wpływają też czynniki zewnętrzne oraz grubość blachy;
  • blachy elewacyjne cynkowo-tytanowe – jak nazwa wskazuje: ten typ materiału do wykończenia elewacji powstaje ze stopu cynku i tytanu; blachy cynkowo-tytanowe są bardzo trwałe (ich trwałość szacowana jest na ok. 80-120 lat – w zależności od warunków atmosferycznych, bez konieczności konserwacji); warto wiedzieć, że z czasem blachy cynkowo-tytanowe ulegają patynowaniu – patyna stanowi naturalną warstwę ochronną, a przy okazji nadaje elewacji oryginalnego wyglądu (to na tyle ciekawy efekt, że na rynku dostępne są blachy elewacyjne cynkowo-tytanowe sztucznie patynowane).
Wykonanie elewacji - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 63 146 Specjalistów od Wykonania Elewacji najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Blacha fasadowa na ścianie zewnętrznej – co wybrać?

nowoczesny dom z elewacją z blachy na ścianach zewnętrznych w żółtym kolorze

Blachy kojarzą się z kolorem szarym – i odcieniami szarości. W tej kwestii na rynku również doszło do rewolucji – wykończenie ścian zewnętrznych blachą nie ogranicza się już do jednego typu i koloru. Dostępne są różne rodzaje powłok, kształtów i faktur. Warto skonsultować się ze specjalistą od wykonania elewacji z Warszawy lub innego miasta bliżej Ciebie. Podstawowy podział blach stosowanych do wykończenia elewacji – ze względu na kształt:

  • blachy elewacyjne trapezowe,
  • blachy płaskie,
  • blachy faliste (profilowane w różny sposób).

Alternatywy dla blachy elewacyjnej to inne nowoczesne materiały wykończeniowe:

  • deska elewacyjna,
  • płytka elewacyjna,
  • kamień na elewacje.

Blachy elewacyjne – montaż i często stosowane formy

Blacha elewacyjna dostępna jest też w kilku formach do wyboru:

  • kasetony – najczęściej ich montaż polega na przytwierdzeniu blachy do specjalnych profili nośnych, które są częścią systemu mocowania;
  • blachy płaskie – dostępne w kilkumetrowych arkuszach lub dłuższych zwojach; w tym przypadku montaż polega na zastosowaniu systemowego rusztu (dostępne są ruszty drewniane, aluminiowe i stalowe); rodzaj rusztu dobierany jest do rodzaju okładziny, przed montażem konieczne jest wykonanie niezbędnych obliczeń i rozłożenie na płaszczyźnie ścian schematu instalacji;
  • panele blaszane elewacyjne – mocowane są do rusztów stabilizujących za pomocą śrub lub/i nitów.

Jaki materiał i rodzaj blachy wybrać? Przed wyborem warto skonsultować się z ekspertem – szczególnie cenne mogą być rady osoby doświadczonej nie tylko w wykonywaniu prac elewacyjnych, ale też doświadczonej w projektowaniu.

Elewacja z blachy – cena

Na cenę blachy elewacyjnej (i robocizny) wpływa wiele czynników – od rodzaju blachy i typu powłoki (do wyboru są m.in.: gruboziarnisty mat, poliester połysk, powłoka alucynkowa, powłoka ocynkowana), przez kolor i efekt (np. blacha drewnopodobna), aż po system montażowy i format blachy. Dlatego przed montażem warto skorzystać z niezobowiązującej konsultacji i wyceny ze specjalistą od wykonania elewacji z Wrocławia lub firmą wykonującą tego typu instalacje.

Jaki jest orientacyjny koszt elewacji z blachy? Płaskie blachy powlekane kosztują od 40 do 100 zł za m kw., ceny paneli paneli elewacyjnych z blachy to ok. 40-250 zł.

Czy blachy elewacyjne nagrzewają budynki latem?

Blacha elewacyjna – wbrew często powtarzanym mitom – wcale nie nagrzewa budynków w letnie dni i nie sprawia, że w pomieszczeniach jest duszno. Barierą zapobiegającą nagrzewaniu jest wełna termoizolacyjna.

Czy blachę elewacyjną można kłaść na drewniany dom?

Położenie elewacji z blachy na drewnianych ścianach może doprowadzić do ich gnicia. W takim przypadku zaleca się zastosowanie materiału termoizolacyjnego (po wcześniejszym usunięciu istniejącej szalówki). Podkładem może być np. wełna mineralna.

Na jakich budynkach można stosować elewację z blachy?

Elewacja z blachy dawniej była domeną dużych magazynów, budynków przemysłowych i pomieszczeń gospodarczych, ale dziś blacha stosowana jest do wykończenia ścian zewnętrznych domów jednorodzinnych.

W jakim projekcie warto wykorzystać blachę? Wszystko zależy od projektu – w nowoczesnych koncepcjach blacha sprawdza się idealnie (z uwagi na swoją surowość), nieco mniej może pasować do tradycyjnych brył. Elewacji z blachy nie zaleca się też stosować w przypadku skomplikowanych brył (z powodu trudności dostosowania i docięcia materiałów).

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco