Porównaj Bezpłatnie Oferty Koparek

Oszczędź do 30%
  1. Złóż zapytanie ofertowe
  2. Otrzymaj dopasowane oferty
  3. Porównaj i wybierz najlepszą

Koparki

Na rynku dostępne są różnorodne modele koparek. Ich gabaryty i dodatkowe funkcjonalności nierozłącznie wiążą się ze specyfiką danego miejsca pracy. Koparki gąsienicowe nie spełnią swojego zadania wewnątrz pomieszczeń, natomiast minikoparki nie poradzą sobie z robotami odbywającymi się na grząskim i nierównym podłożu.

Do głównych zadań standardowej koparki należy oddzielanie i umieszczanie urobku na przeznaczonych do tego składowiskach lub pojazdach. Pojawiają się sytuacje, w których koparki używane są do transportu materiałów sypkich. Wszędzie tam, gdzie istnieje zapotrzebowanie na wykonanie prac przeładunkowych, górniczych i ziemnych, koparki spełnią idealnie swoją rolę.

Klasyfikacji koparek możemy dokonać ze względu na tryb pracy, zamontowany osprzęt roboczy oraz zakres i okoliczności wykonywanych prac budowlanych. Tryb oznacza pracę przerywaną lub ciągłą, która wiąże się z wyposażeniem koparki w większą ilość naczyń do urabiania. W koparkach jednonaczyniowych występują etapy dodatkowe – wyładowanie transportowanego materiału i powrót do ustawienia początkowego (tryb gotowości do pracy).

Osprzęt dzieli koparki na typ chwytakowy, zbierakowy, przedsiębierny i podsiębierny. Rodzaj prac i uwarunkowanie terenu wpływają na kategoryzację koparek w taki sposób, że łatwo możemy domyślić się przeznaczenia danego modelu po nazwie koparki:
  • koparki wyburzeniowe,
  • koparki przeładunkowe,
  • koparki wydobywcze,
  • koparki teleskopowe,
  • koparki gąsienicowe (gąsienicowy system poruszania, praca na nierównym podłożu),
  • koparki łańcuchowe (wąskie wykopy, bez dużych zniszczeń na powierzchni),
  • koparki kołowe (szybsze, zwinniejsze i mniejsze od gąsienicowych, praca na równym terenie),
  • koparki kroczące (praca w ciężkich, trudno dostępnych miejscach),
  • koparko-ładowarki,
  • pogłębiarki (maszyny budowlane przeznaczone do pracy w wodach śródlądowych oraz w portach).

Minikoparki

Te niewielkie maszyny budowlane nadają się zarówno do prac prowadzonych we wnętrzach obiektów, które co dopiero powstały lub takich, które mają zostać wyburzone, a także na zewnątrz – na placach budowy. Tam głównie przydają się do wszelkiego rodzaju wykopów i prac związanych z odwadnianiem czy wylewką fundamentów. Wykopy wykonywane przez minikoparki często dotyczą instalacji przewodów w ziemi. Do standardowych zadań minimaszyn należy również strategiczne zadanie wykonywane przez duże koparki, a mianowicie odspajanie gruntu i transport urobku we wskazane miejsce. Podobnie wygląda kwestia dołączania potrzebnego osprzętu – minikoparki stają się wtedy urządzeniami wielofunkcyjnymi.

W wyborze koparki pomocny okaże się formularz Oferteo, dzięki któremu otrzymamy oferty dopasowane do naszych wymagań. Możemy zaznaczyć region, z którego mają spływać propozycje handlowe. W ten sposób będziemy mogli porównać oferty i zdecydować się na najlepszą.