Budowa Domu - Porównaj Oferty Firm Budowlanych

Budowa domu

Budowa domu to nie kwestia jednej, a kilku decyzji podejmowanych każdego dnia. Gdy już zdamy sobie sprawę z naszych możliwości i tego, że rzeczywiście chcemy budować dom - warto wykonać kompleksowy plan robót krok po kroku niezbędny do kontynuowania budowy.

Warto wiedzieć, że zlecenia budowlane są istotnym elementem portalu Oferteo.pl, który umożliwia bezpłatne wysyłanie zapytań ofertowych. Po złożeniu takiego zapytania wystarczy oczekiwać ofert od firm, które są w stanie spełnić wszystkie wymagania dotyczące budowy naszego domu.

Budowa domu - kosztorys

Pierwszą rzeczą, nad którą warto się zastanowić, jest zlecenie wykonania kosztorysu według gotowego projektu domu. Mimo względnie wysokiej ceny takiej usługi (około 1000zł) dowiemy się, czy starczy nam oszczędności na budowę domu, czy może trzeba pomyśleć o kredycie. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na kredyt, to będziemy zorientowani w kwocie, jaką powinniśmy zapożyczyć z banku. Kosztorysant wskaże nam także, czy dom budować etapowo i w jakiej kolejności wykonywać prace. Dodatkowo plan wydatków pozwoli ocenić oferty różnych wykonawców, dzięki możliwości porównania ich wycen do tych podanych w kosztorysie.

Metody budowy domu

Zanim przejdziemy do wyborów związanych z rodzajem materiałów warto pomyśleć o metodzie budowy naszego domu. System gospodarczy odpowiedni będzie dla tego, kto samodzielnie chce nadzorować budowę i zatrudniać wykwalifikowanych rzemieślników do poszczególnych prac. Tego typu system pozwala na dopasowanie tempa prac do możliwości finansowych inwestora. Z drugiej strony jednak taka procedura spowalnia budowę domu, co także ma swój wpływ na ogólny koszt. Zlecenia budowlane dotyczące budowy domu powierzone jednej firmie mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem w momencie, gdy inwestor zajmie się swoją pracą zawodową zamiast nadzorować i organizować ekipę wykonawczą.

Zlecenia budowlane na budowę domu przekazane tylko jednej firmie zakładają szybsze finansowanie, ale tym samym szybsze efekty pracy. Z psychologicznego punktu widzenia warto rozpocząć budowę domu wtedy, gdy w miarę zwinnie będziemy posuwać się do przodu (kredyt hipoteczny bądź duże oszczędności). Przestoje w budowie i rozciągnięcie prac na długie lata może doprowadzić do zaniku motywacji, a w końcowej fazie – do zaniechania całej koncepcji. Warto pamiętać także o tym, aby przed wybraniem konkretnej firmy budowlanej sprawdzić jej referencje i wiarygodność.

Budowa domu - rodzaj materiałów do budowy domu

Wybór odpowiedniego materiału, którego wymaga budowa domu, zależy od środków pieniężnych oraz warunków zagospodarowania terenu. Każdy projekt już na początku zakłada w jakiej technologii, a tym samym z jakich materiałów będzie zbudowany nasz dom. Nie jest to prosty wybór, gdyż każda z technologii ma swoje wady i zalety, a także zależy od indywidualnych potrzeb inwestora. Szkielet domu może być wykonany ze stali lub drewna, dom natomiast można zbudować z:

  • cegieł - tradycyjnych pustaków ceramicznych, których zaletą jest wytrzymałość, trwałość i dobra cena; stosowane są do budowania domów o zewnętrznych ścianach dwu lub trójwarstwowych, a także do budowy wewnętrznych ścian konstrukcji, ścian działowych, piwnicznych i fundamentowych
  • pustaków ceramicznych - ceramiki poryzowanej, która powstaje poprzez dodanie do gliny trocin lub pyłu drzewnego, a następnie wypalenie; jest lżejsza i lepiej chroni pod względem termicznym od tradycyjnej ceramiki; stosowana do budowy ścian jednowarstwowych, a także innych, z wyjątkiem ścian fundamentowych i piwnicznych
  • bloczków keramzytowych - tradycyjnej mieszanki betonowej z dodatkiem keramzytu, który zapewnia lekkość i ciepłochronność; stosowanej do budowy materiałów ściennych, takich jak pustaki i bloczki posiadające styropianowe wypełnienie
  • bloczków wapiennych (silikatowych) – tworzonych z piasku, wapnia i wody; stosowanych do zewnętrznych ścian dwu i trójwarstwowych
  • bloczków betonowych – do budowy zewnętrznych ścian jednowarstwowych; klasa danego bloczka określa gęstość pozorną od której zależy izolacja termiczna
  • drewnianych bali - najlepsze bale do budowy domów zazwyczaj wytwarzane są z drzew iglastych

Domy prefabrykowane a „kanadyjczyki”

Budowa domu prefabrykowanego to opcja dla tych, którzy nie mają czasu na budowę domu metodą gospodarczą ani wynajmowanie ekip budowlanych do poszczególnych etapów budowy. W fabryce produkowane są większe części domu, takie jak ściany, stropy czy schody na indywidualne zamówienie.

„Kanadyjczyki” natomiast mają tę zaletę, że są stosunkowo tanie w budowie oraz w eksploatacji. Ich budowa trwa krótko, a izolacyjność termiczna jest zadowalająca (U = 0,3-0,2 W/(m2K)). Jakość "kanadyjczyków" w znacznej mierze zależy od solidności wykonawcy, dlatego decydując się na dom metodą kanadyjską warto dostatecznie prześwietlić rynek pod kątem wykonawców.

Wybór ekipy budowlanej

Portal Oferteo umożliwia składanie zapytań ofertowych, które kierowane są do firm zgromadzonych w bazie portalu. Dzięki temu zlecenia budowlane trafią na odpowiednich wykonawców. W katalogu firm można znaleźć kluczowe firmy działające w każdym rejonie kraju.

script type="text/javascript"> var google_conversion_id = 1039760147; var google_conversion_language = "en"; var google_conversion_format = "3"; var google_conversion_color = "ffffff"; var google_conversion_label = "CmpNCNvJ6gIQk_bl7wM"; var google_conversion_value = 0; // script type="text/javascript" src="https://www.googleadservices.com/pagead/conversion.js">