brukarz układa kolorową kostkę brukową na podsypce z piasku - w 2021

Układanie kostki brukowej na betonie – czy jest możliwe?

Podbudowa pod kostkę brukową zwykle stanowi warstwę mieszanki różnego rodzaju kruszywa. Możesz jednak ułożyć kostkę brukową na betonie. Czy w takiej sytuacji należy zrobić podsypkę pod bruk? Czy kostkę brukową można ułożyć na starej wylewce? Sprawdź!

author box img

Anita Brylak

Opublikowano: 12 stycznia 2021 12.01.2021 Czas lektury: 6min

Czy można układać kostkę brukową na betonie?

Aby układanie kostki brukowej miało sens, musi być ona zainstalowana na utwardzonym podłożu. Dzięki temu zachowa swoją pozycję i nie będzie się zapadała. W takim razie czy kostkę granitową lub brukową można położyć na betonie? Okazuje się, że nie tylko można, ale w niektórych przypadkach trzeba.

Kiedy układanie kostki brukowej na betonie jest konieczne? Jeżeli:

 • grunt pod kostkę jest niepodatny, miękki, zapada się,
 • zamiast ziemi występuje warstwa gliny (nie wchłania ona wody, przez co będzie się ona gromadziła pod kostką i wypłukiwała piasek),
 • kostka będzie narażona na duży nacisk np. samochodów ciężarowych lub na częsty ruch pojazdów,
 • potrzebujesz podnieść poziom podłoża, np. garażu.

Kostka brukowa na betonie – o czym należy pamiętać?

układanie kostki brukowej wymaga doświadczenia i precyzji

Układając kostkę na betonie, powinieneś:

 1. Zrobić odpowiednią podbudowę wraz z podsypką pod bruk. Grubość warstw zależy od przeznaczenia kostki. Jeśli będzie ona narażona na duży nacisk, podbudowa musi być gruba (ok. 30 cm). W przypadku mało uczęszczanego podłoża wystarczy 15 cm. Warstwa piasku powinna wynosić 5 cm.
 2. Położyć kostkę pod lekkim kątem. Czemu ma służyć spadek? Swobodnemu spływowi wody opadowej. Spadek powinien wynosić 2-5 proc. w kierunku opływów liniowych lub nieutwardzonego gruntu.
Pamiętaj!
Jeśli nie zrobisz spadu, woda będzie przenikać przez warstwę podbudowy aż do betonu. Gdy znajdzie się w jego szczelinach i zamarznie, beton pęknie. Następnie kostka brukowa się zapadnie. Co więcej, woda zalegająca np. na tarasie z kostki brukowej może doprowadzić do zawilgocenia ścian budynku i wykwitu pleśni.

To samo dotyczy schodów z kostki brukowej. Aby uniknąć ryzyka pęknięcia betonu pod wpływem zalegającej wody, możesz na końcu płyt betonowych zamocować odwodnienie, a dodatkowo wykonać izolację płyty.

O wszystkie te kwestie zadbają specjaliści od kostki brukowej. Wybierz wykonawcę i ciesz się dobrze wykonaną pracą!

Układanie kostki brukowej - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 42 056 Brukarzy najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jaki beton pod kostkę?

Podjazd, parking czy podwórko to miejsce ciągłego ruchu. Kostka ułożona w takim miejscu jest nieustannie narażona na różnego poziomu nacisk. Podbudowa pod nią musi więc być gruba i mocna. Jaki beton pod kostkę brukową nada się najlepiej?

Do budowy podjazdu sprawdzi się mieszanka betonu B-10 lub B-15 (nowe oznaczenie C-12/15). Ten rodzaj betonu wykonasz samodzielnie, mieszkając w betoniarce następujące materiały:

 • wodę,
 • cement,
 • piasek,
 • żwir.

Jeśli nie masz narzędzi brukarskich, możesz ręcznie wymieszać zaprawę, używając wiaderka. Pamiętaj jednak, aby użyć jednakowej ilości materiałów przy produkcji kolejnych porcji betonu, celem zachowania tej samej konsystencji.

Beton można nakładać na grunt łopatą lub kielnią (razem z pacą będzie przydatna szczególnie przy robieniu krawędzi wylewki). Zaprawę łatwo rozprowadzić za pomocą łaty tynkarskiej. Niektórzy robią to przy pomocy poziomicy, sprawdzając od razu, czy wylewka jest równa. Niestety w ten sposób łatwo uszkodzić narzędzia.

Jak ułożyć kostkę brukową na starym betonie?

Układanie kostki brukowej na starym betonie również jest możliwe. Musisz jednak ocenić jego stan. Jeśli beton jest pęknięty lub mocno się kruszy, w przyszłości może ulec całkowitej degradacji. Nie będzie więc stabilnym podłożem pod kostkę brukową.

Jeśli podłoże betonowe było dobrze zrobione, miało odpływ wody i było zaimpregnowane, nie musisz wylewać nowej podbudowy pod kostkę.

W jaki sposób ułożyć kostkę brukową na starym betonie?

 1. Oczyść beton, zamiatając go.
 2. Na beton wyłóż warstwę piasku (ok. 5 cm).
 3. Ułóż kostkę brukową. Do jej wbicia przyda się gumowy młotek. W przeciwieństwie do zwykłego młotka nie uszkodzi i nie porysuje on bruku.
 4. W powstałe pomiędzy kostkami fugi wsyp piasek. Z łatwością wetrzesz go miotłą. Czynność powtórz kilkukrotnie, polewając w międzyczasie kostkę wodą. Wszystko po to, aby piasek dokładnie wypełnił szczeliny.
 5. Nie zapomnij o impregnacji kostki brukowej zgodnie z wytycznymi producenta.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące układania kostki brukowej na betonie

Jak oceniasz ten poradnik?
Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco