Układanie kostki brukowej na betonie – czy jest możliwe?

Kot kot kot Podbudowa pod kostkę brukową zwykle stanowi warstwę mieszanki różnego rodzaju kruszywa. Możesz jednak ułożyć kostkę brukową na betonie. Czy w takiej sytuacji należy zrobić podsypkę pod bruk? Czy kostkę brukową można ułożyć na starej wylewce? Sprawdź!

Czy można układać kostkę brukową na betonie?

Aby układanie kostki brukowej miało sens, musi być ona zainstalowana na utwardzonym podłożu. Dzięki temu zachowa swoją pozycję i nie będzie się zapadała. W takim razie czy kostkę granitową lub brukową można położyć na betonie? Okazuje się, że nie tylko można, ale w niektórych przypadkach trzeba.

Kiedy układanie kostki brukowej na betonie jest konieczne? Jeżeli:

 • grunt pod kostkę jest niepodatny, miękki, zapada się,
 • zamiast ziemi występuje warstwa gliny (nie wchłania ona wody, przez co będzie się ona gromadziła pod kostką i wypłukiwała piasek),
 • kostka będzie narażona na duży nacisk np. samochodów ciężarowych lub na częsty ruch pojazdów,
 • potrzebujesz podnieść poziom podłoża, np. garażu.

Kostka brukowa na betonie – o czym należy pamiętać?

układanie kostki brukowej wymaga doświadczenia i precyzji

Układając kostkę na betonie, powinieneś:

 1. Zrobić odpowiednią podbudowę wraz z podsypką pod bruk. Grubość warstw zależy od przeznaczenia kostki. Jeśli będzie ona narażona na duży nacisk, podbudowa musi być gruba (ok. 30 cm). W przypadku mało uczęszczanego podłoża wystarczy 15 cm. Warstwa piasku powinna wynosić 5 cm.
 2. Położyć kostkę pod lekkim kątem. Czemu ma służyć spadek? Swobodnemu spływowi wody opadowej. Spadek powinien wynosić 2-5 proc. w kierunku opływów liniowych lub nieutwardzonego gruntu.

Pamiętaj! Jeśli nie zrobisz spadu, woda będzie przenikać przez warstwę podbudowy aż do betonu. Gdy znajdzie się w jego szczelinach i zamarznie, beton pęknie. Następnie kostka brukowa się zapadnie. Co więcej, woda zalegająca np. na tarasie z kostki brukowej może doprowadzić do zawilgocenia ścian budynku i wykwitu pleśni.

To samo dotyczy schodów z kostki brukowej. Aby uniknąć ryzyka pęknięcia betonu pod wpływem zalegającej wody, możesz na końcu płyt betonowych zamocować odwodnienie, a dodatkowo wykonać izolację płyty.

O wszystkie te kwestie zadbają specjaliści od kostki brukowej. Wybierz wykonawcę i ciesz się dobrze wykonaną pracą!

Gdzie szukać brukarza?
Poniżej przedstawiamy ranking 39 873 Brukarzy najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jaki beton pod kostkę?

Podjazd, parking czy podwórko to miejsce ciągłego ruchu. Kostka ułożona w takim miejscu jest nieustannie narażona na różnego poziomu nacisk. Podbudowa pod nią musi więc być gruba i mocna. Jaki beton pod kostkę brukową nada się najlepiej?

Do budowy podjazdu sprawdzi się mieszanka betonu B-10 lub B-15 (nowe oznaczenie C-12/15). Ten rodzaj betonu wykonasz samodzielnie, mieszkając w betoniarce następujące materiały:

 • wodę,
 • cement,
 • piasek,
 • żwir.

Jeśli nie masz narzędzi brukarskich, możesz ręcznie wymieszać zaprawę, używając wiaderka. Pamiętaj jednak, aby użyć jednakowej ilości materiałów przy produkcji kolejnych porcji betonu, celem zachowania tej samej konsystencji.

Beton można nakładać na grunt łopatą lub kielnią (razem z pacą będzie przydatna szczególnie przy robieniu krawędzi wylewki). Zaprawę łatwo rozprowadzić za pomocą łaty tynkarskiej. Niektórzy robią to przy pomocy poziomicy, sprawdzając od razu, czy wylewka jest równa. Niestety w ten sposób łatwo uszkodzić narzędzia.

Jak ułożyć kostkę brukową na starym betonie?

Układanie kostki brukowej na starym betonie również jest możliwe. Musisz jednak ocenić jego stan. Jeśli beton jest pęknięty lub mocno się kruszy, w przyszłości może ulec całkowitej degradacji. Nie będzie więc stabilnym podłożem pod kostkę brukową.

Jeśli podłoże betonowe było dobrze zrobione, miało odpływ wody i było zaimpregnowane, nie musisz wylewać nowej podbudowy pod kostkę.

W jaki sposób ułożyć kostkę brukową na starym betonie?

 1. Oczyść beton, zamiatając go.
 2. Na beton wyłóż warstwę piasku (ok. 5 cm).
 3. Ułóż kostkę brukową. Do jej wbicia przyda się gumowy młotek. W przeciwieństwie do zwykłego młotka nie uszkodzi i nie porysuje on bruku.
 4. W powstałe pomiędzy kostkami fugi wsyp piasek. Z łatwością wetrzesz go miotłą. Czynność powtórz kilkukrotnie, polewając w międzyczasie kostkę wodą. Wszystko po to, aby piasek dokładnie wypełnił szczeliny.
 5. Nie zapomnij o impregnacji kostki brukowej zgodnie z wytycznymi producenta.

Praktyczny poradnik: Impregnacja kostki brukowej

Układanie kostki na betonie - pytania i odpowiedzi

Zanim przystąpisz do układania kostki brukowej na betonie, przejrzyj poniższe pytania i odpowiedzi.

Co to są wysadziny mrozowe?

Jest to zjawisko podnoszenia się kostki brukowej, pod wpływem zamarzniętej wody zalegającej w warstwie podbudowy. Aby uniknąć wysadzenia bruku, należy pamiętać o drenażu oraz zachowaniu delikatnego spadku terenu pod kostkę.

Jak pielęgnować świeżo wylany beton?

Jeśli temperatura powietrza wynosi mniej niż 20°C, polej go wodą. Powyżej tej temperatury posyp go piaskiem i zraszaj wodą. Dzięki temu unikniesz pęknięć i wysychania betonu.

W którą stronę układać kostkę brukową na betonowym podjeździe?

Zawsze układaj kostkę od wewnętrznej do zewnętrznej strony podwórka czy placu. Jeśli robisz podjazd z bruku, kostkę układaj od bramy garażowej czy domu, w stronę wyjazdu z posesji.

Czym zagęścić podłoże pod kostkę brukową układaną na betonie?

Do utwardzenia podbudowy użyj zagęszczarki płytowej z odpowiednio dobraną podkładką (najlepiej gumową). Jeśli nie masz sprzętu brukarskiego, zleć pracę specjalistom. Zakup narzędzi na jeden raz jest nieopłacalny.

Czym zakończyć kostkę brukową ułożoną na betonie?

Układanie krawężników wokół kostki dotyczy zwykle przestrzeni drogowej. Na podwórkach czy w ogrodach stosuje się zwykle obrzeża do kostki brukowej lub palisady. Wyglądają estetyczniej niż krawężniki, jednocześnie trzymają kostkę.

Czytaj więcej:

Jak zrobić beton wodoszczelny?

Powinieneś dodać do zaprawy specjalną domieszkę do betonu oraz wykorzystać odpowiedni impregnat. Zastosuj go po wylaniu i zaschnięciu betonu.

Czy mogę dołożyć warstwę betonu na już wylaną?

Nie. Mieszankę pod bruk należy rozkładać w taki sposób, aby nie dokładać nowych porcji betonu na już wykonanej warstwie. Dlaczego? Ponieważ beton będzie zasychał nierówno, w dodatku może się nie połączyć. Wtedy konieczne będzie użycie specjalnego spoiwa do betonu.

Lepiej ułożyć na betonie kostkę brukową czy granitową?

To jaką kostkę ułożysz na betonie, nie ma znaczenia. Obie nadają się do instalacji na podbudowie betonowej. Cena ułożenia kostki granitowej jest nieco wyższa niż betonowej, dlatego wybór materiału budowlanego jest kwestią indywidualną.

Czytaj więcej:

Więcej poradników o układaniu kostki brukowej

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty