Forma do kostki brukowej – jak zrobić kostkę brukową samodzielnie?

Kostka brukowa to tani sposób na zagospodarowanie terenu. Nie każdy wie, że można ją zrobić samodzielnie. Służą do tego specjalne formy do kostki brukowej. Wykonane są z wysokiej jakości materiałów, można je kupić w sklepach budowlanych. Jak samodzielnie zrobić kostkę brukową? Czym wypełnić szablon do bruku i jakie narzędzia będą potrzebne do pracy? Podpowiadamy!

Szablon do kostki brukowej – najważniejsze informacje

Kostka brukowa to najczęściej spotykany element aranżacji miejsc publicznych czy prywatnych przestrzeni. Jest tania i łatwo utrzymać ją w dobrym stanie. Występuje w różnych wzorach i kolorach. Nie każdy jednak wie, że kostkę brukową można zrobić samodzielnie. Jak to możliwe? Służy do tego specjalna forma do kostki.

Szablon do kostki brukowej wykonany jest z plastiku lub stali nierdzewnej. Niektóre formy zrobione są z obu rodzajów materiału. Formy nadają się do wielokrotnego użytku. Kupisz je w internecie, sklepach budowlanych lub w firmach, które zajmują się sprzedażą wyłącznie form do produkcji kostki. W ich ofercie znajdziesz również niestandardowe wzory form.

Układanie kostki z formy pozwala samodzielnie zaaranżować:

 • podwórko,
 • podjazd,
 • plac zabaw,
 • parking,
 • alejkę,
 • ścieżkę,
 • chodnik,
 • przestrzeń wokół terenów zielonych

i wiele innych miejsc, również schody z kostki.

Cena szablonu do bruku zależy od wielkości kostki, którą chcesz uzyskać.

Na koszt formy wpływa również:

 • jej kształt (im bardziej zawiłe wzory, tym szablon jest droższy),
 • materiał, z którego jest wykonana (formy plastikowe są tańsze niż stalowe),
 • producent (w parze z jakością produktów często idzie ich cena).

Zanim formy do kostki chodnikowej, tarasowej czy podwórkowej trafią do sprzedaży, są hartowane, spawane, obrabiane, a następnie poddawane kontrolom jakości.

Jaki kształt form do produkcji kostki jest dostępny na rynku? M.in. romb, rozeta, fala okrągła, łuska, prostokąt, ośmiokąt, rogal, koniczyna gładka i orient, młotek, kość oraz antyk. Dostępne są też różnego rodzaju formy ozdobne.

Z form możesz odlać również obrzeża do kostki, które zabezpieczają bruk przed zmianą położenia.

Jeśli jednak wolisz zdać się na fachowców, wybierz sprawdzonego specjalistę od układania kostki brukowej. Doświadczony brukarz zadba o wysoką jakość materiałów i precyzyjne ułożenie kostki brukowej na twoim podwórku.

Układanie kostki brukowej - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 40 540 Brukarzy najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Narzędzia i materiały do samodzielnego układania kostki

Układanie kostki brukowej wymaga posiadania odpowiednich narzędzi brukarskich. Co powinieneś przygotować, chcąc samemu wykonać i ułożyć kostkę w ogrodzie?

Do wykonania i układania kostki z formy niezbędne są m.in.:

 • pędzel (do posmarowania formy olejem),
 • kielnia do wypełniania masą formy,
 • paca do wyrównania masy w formie,
 • chwytak do przenoszenia uformowanej kostki (nie zawsze wylewamy masę do formy w miejscu, w którym kostka ma być ułożona),
 • poziomica do określenia równości terenu,
 • gumowy młotek do ubicia kostki.

Pamiętaj! Możesz ułożyć kostkę brukową bezpośrednio na betonie lub ziemi. To, jak gruba będzie podbudowa pod kostkę, zależy od jej przeznaczenia. Jeśli wyłożysz kostką podjazd, zadbaj o grubą podbudowę wraz z podsypką pod kostkę (gwarantuje ona amortyzację kostki). Jeśli kostka ma być tylko ścieżką ozdobną w ogrodzie, możesz ułożyć ją na gruncie, a jej prawidłowy poziom wyznaczyć poziomicą.

Formy do produkcji kostki brukowej musisz wypełnić betonem (najlepiej wysokiej klasy np. C16/20). Zaprawę zrobisz, mieszając:

 • pospółkę (sypki materiał niesortowany),
 • kruszywo (sypki materiał pochodzenia organicznego lub mineralnego),
 • cement,
 • wodę.

Proporcje musisz dopasować do wielkości terenu, na którym chcesz ułożyć kostkę brukową oraz tego, jaką klasę wytrzymałości betonu chcesz uzyskać. Im mniejszy stosunek wody do cementu, tym wyższa wytrzymałość.

120 l mieszanki otrzymasz z:

 • 25 kg cementu (1 worek),
 • ok. 10 l wody (zależy od wilgotności piasku),
 • 4 wiader piasku (po 10 l każde),
 • 8 wiader żwiru 2-16 mm (po 10 l każde),
 • substancji uplastyczniającej użytej według zaleceń producenta.

Tak przygotowany beton po miesiącu od wylania uzyska wytrzymałość na nacisk co najmniej 20 MPa.

Ważne: Możesz nadać kostce nie tylko dowolny kształt, ale też kolor. Zrobisz to, dodając do masy barwnik budowlany. Z kolei za pomocą plastyfikatora zmienisz plastyczność masy.

Układanie kostki z formy krok po kroku

do układania kostki brukowej potrzebujesz narzędzi brukarskich

Kostka brukowa z formy wygląda niemalże identycznie jak gotowy bruk ze sklepu. Pamiętaj jednak, że samodzielne układanie kostki z formy wymaga dbałości o szczegóły. Jak ułożyć kostkę brukową?

W pierwszej kolejności zadbaj o narzędzia brukarskie i materiały potrzebne do zrobienia betonu. Na rynku dostępne są gotowe masy do wypełniania foremek do bruku. Jeśli boisz się, że źle dobierzesz proporcje podczas tworzenia zaprawy, warto kupić gotową mieszankę.

Następnie przygotuj grunt. Powinien być on utwardzony, wyścielony podbudową oraz podsypką. Możesz oczywiście położyć kostkę bezpośrednio na ziemi, ale kostka może się zapaść i rozejść w różne strony.

W kolejnym etapie ułóż formę do kostki brukowej w odpowiednim miejscu i wypełnij ją przygotowaną masą. Użyj do tego kielni. Zaprawę w formie wyrównaj pacą i poczekaj do jej zastygnięcia (w letnie dni beton zastyga w około 15 minut, chłodną porą należy odczekać nawet dwa razy dłużej). Jeśli masz kilka form do robienia polbruku, możesz od razu zalać betonem kilka szablonów. Przyspieszy to proces produkcji kostki. Gdy zaprawa wyschnie, podnieś formę.

Ważne:

 1. Pamiętaj, aby przed zalaniem formy zaprawą, posmarować jej ścianki czymś tłustym, np. zużytym olejem napędowym, jadalnym lub olejem ceramicznym. Sprawi to, że masa nie przylgnie do szablonu.
 2. Aby kostka była wzmocniona, warto włożyć do formy siatkę zbrojeniową.

Szczeliny powstałe pomiędzy brukiem należy zasypać piaskiem. Dzięki temu kostka pozostanie we właściwym miejscu. Z czasem oczywiście piasek zostanie wypłukany przez wodę lub wyniesiony przez mrówki. W takiej sytuacji warto uzupełnić jego braki.

Nie zapomnij o impregnacji kostki brukowej. Właściwe preparaty pozwalają zachować maksymalną wytrzymałość bruku.

Podsumowując, układanie kostki z formy krok po kroku wygląda następująco:

 1. Przygotowanie narzędzi i materiałów brukarskich.
 2. Przygotowanie gruntu:
  • wybranie ziemi,
  • wyrównanie terenu,
  • zrobienie podbudowy,
  • utwardzenie gruntu,
  • wyłożenie podsypki.
 3. Zrobienie zaprawy.
 4. Ułożenie posmarowanej np. olejem formy w miejscu wylewu betonu.
 5. Aplikacja masy do formy.
 6. Zdjęcie szablonu.
 7. Wypełnienie przestrzeni piaskiem.
 8. Konserwacja kostki.

Samodzielnie tworzenie i układanie kostki brukowej jest tańsze niż zakup gotowego produktu (m2 kostki zrobionej samodzielnie kosztuje ok. 6 zł. Ceny producentów kostki brukowej zaczynają się od 20 zł za m2).

Samodzielne robienie kostki to jednak czasochłonny proces. Co więcej, wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu. Zakup narzędzi i formy (cena od ok. 4 zł wzwyż za sztukę) na jednorazową aplikację bruku jest nieopłacalny.

Warto więc zastanowić się nad zatrudnieniem fachowców, którzy na co dzień zajmują się układaniem kostki i mają odpowiedni sprzęt do pracy. Koszt ułożenia kostki zależy od wielu czynników, dlatego określany jest indywidualnie.

Czytaj też: Kostka brukowa – cena

Więcej poradników o układaniu kostki brukowej

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty