Ubezpieczenia Na Życie - Porównaj Oferty Ubezpieczeń

Ubezpieczenia na życie

Określ jakie Ubezpieczenie na życie chcesz kupić
Poinformujemy o Twoim zapotrzebowaniu Ubezpieczycieli
Otrzymasz i porównasz oferty  bezpłatnie! 
Oszczędź do 30%


Ubezpieczenia typu life to konieczność, gdy chcemy zapewnić sobie i swojej rodzinie spokojną przyszłość. Ubezpieczenia na życie nieodzownie związane są z celem, dla którego chcemy je wykupić. Utrata zdolności do pracy lub śmierć członka rodziny utrzymującego dom to nie jedyna sytuacja, której płaszczem ochronnym mogą być ubezpieczenia na życie.

Innym powodem, dla którego zawierane są ubezpieczenia na życie, jest zapewnienie sobie środków na jesień życia lub zabezpieczenie dzieci na dorosłe życie. Jest to tak zwana polisa posagowa. Zawarcie polisy wymagane jest także jako zabezpieczenie kredytu w sytuacji, gdy zdecydujemy się na jego zaciągnięcie. Alternatywą dla indywidualnych ubezpieczeń na życie są ubezpieczenia pracownicze.

Ubezpieczenia na życie – polisa kapitałowa czy fundusz inwestycyjny?

Ubezpieczenie na życie jest dostępne w dwóch postaciach: polisy kapitałowej oraz funduszu inwestycyjnego.

Polisa kapitałowa gwarantuje wypłatę świadczenia rodzinie w przypadku śmierci ubezpieczonego i jest to główny cel, jaki spełnia ten rodzaj ubezpieczenia. Drugorzędnym przeznaczeniem jest gromadzona część na dodatek do emerytury. Aby uzyskać zgodę na wykup tego typu ubezpieczenia na życie należy do wniosku dołączyć ankietę medyczną.

Wybór funduszu inwestycyjnego to przede wszystkim nastawienie na gromadzenie pieniędzy na jesień życia. Miesięczna składka rozdzielana jest na dwa cele:

  • mniejsza część przeznaczana jest do puli będącej zabezpieczeniem w przypadku utraty zdrowia lub śmierci ubezpieczonego,
  • większa część składki inwestowana jest na rynku kapitałowym – wpłacana część + premia uzyskana dzięki inwestycjom rynkowym.

Polisa z funduszem kapitałowym jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnej lokaty bankowej. Może ją zawrzeć każdy bez względu na stan zdrowia. Dzięki temu procedura wykupu ubezpieczenia jest zdecydowanie prostsza od zawierania umów dotyczących polis kapitałowych.

Funkcja ochronna takiej polisy stoi na drugim miejscu. W momencie śmierci ubezpieczonego pieniądze uzbierane na specjalnym koncie inwestycyjnym mogą być przekazane osobom uwzględnionym w umowie, niekoniecznie spadkobiercom ustawowym. Wypłacane świadczenie jest zwolnione z podatku spadkowego.

Zanim podejmiemy decyzje, który rodzaj jest dla nas najbardziej korzystny, powinniśmy zastanowić się nad kluczowymi kwestiami:

  • Jaką kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na indywidualne ubezpieczenie na życie? (weź pod uwagę możliwe scenariusze życia – utrata pracy, kredyt, edukacja dzieci)
  • Kogo chcemy zabezpieczyć – siebie (dodatek do emerytury) czy rodzinę?

Znając odpowiedzi na wyżej wymienione pytania, można przejść do analizy ofert firm ubezpieczeniowych pod kątem cen polis i indywidualnych warunków ubezpieczenia na życie. W tym celu można skorzystać z zapytań ofertowych portalu Oferteo.pl i porównać propozycje towarzystw działających na polskim rynku.

W darmowym formularzu ubezpieczeniowym należy sprecyzować swoje oczekiwania. Dzięki temu firmy, które złożą propozycję, będą starały się spełnić wszystkie oczekiwania Klienta. Tego typu porównanie ubezpieczeń na życie może znacznie ułatwić analizę ofert i podjęcie decyzji.

Najtańsze ubezpieczenie na życie

Wybór taniej i jednocześnie „łatwej w obsłudze” polisy nie oznacza, że będzie to najlepsze ubezpieczenie na życie. Zazwyczaj najtańsze są umowy terminowe. Pomimo najniższej składki ze wszystkich rodzajów ubezpieczeń, po wygaśnięciu umowy wraz z ostatnim dniem ubezpieczenia (na przykład po 20 latach) wszystkie składki przepadają. Jeżeli zaś po wygaśnięciu umowy będziemy chcieli ją przedłużyć może się okazać, że składka znacznie wzrośnie ze względu na zmianę wieku. Musimy liczyć się także z brakiem zgodny na ubezpieczenie w przypadku, gdy nasze zdrowie nie będzie kwalifikować się jako dobre. Warto w takim razie przemyśleć wszystkie za i przeciw – wyższe składki, umowa bezterminowa czy fundusz inwestycyjny mogą zaoszczędzić nam problemów w przyszłości.