Wybór frontów do mebli kuchennych
Otrzymaj oferty od specjalistów jak STYLOWY KĄT nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

STYLOWY KĄT

Wybór frontów do mebli kuchennych

Autor: Kamila Piekarniak, publikacja: 2020-01-16

Każdy, kto planuje umeblowanie nowej kuchni, zastanawia się nad wyborem frontów. Na rynku mamy dostępnych coraz więcej rodzajów drzwiczek, a każdy z nich występuje w wielu kolorach czy dekorach.

Zdjęcie nr 1

Jednymi z popularniejszych rodzajów są fronty wykonane z płyty MDF, lakierowane w macie lub połysku. Często łączy się je z frontami fornirowanymi. A co to jest fornir? Otóż jest to cienka okleina z drewna naturalnego, którą pokrywa się płytę wiórową lub MDF, a następnie lakieruje w wybranym stopniu połysku. Te dwa rodzaje frontów można wykonać z uchwytami frezowanymi, co pozwoli uzyskać gładką powierzchnię, bez konieczności nawiercania frontów pod uchwyty tradycyjne.

Ekonomiczną „odmianą” frontów są te wykonane z płyty laminowanej. Występuje ona w wielu różnych dekorach, począwszy od tych jednobarwnych, poprzez drewnopodobne skończywszy na imitacjach materiałów naturalnych, takich jak: beton, kamień, miedź itp. Jest to najtańsza opcja i niestety ma kilka minusów. Podstawowym jest konieczność oklejania krawędzi formatek okleiną PCV. Miejsce styku wierzchniej warstwy frontu z obrzeżem jest podatne na absorbowanie wilgoci i tym samym puchnięcie płyty. W wersji drzwiczek lakierowanych unikamy tego problemu, ponieważ zarówno ich płaszczyzna, jak i krawędzie są zabezpieczone lakierem.

Zdjęcie nr 2

Kolejną opcją, jaką mamy przy wyborze frontów do naszej wymarzonej kuchni, są fronty drewniane. Wykonywane zazwyczaj z takich gatunków jak: dąb, olcha, brzoza, jesion czy czereśnia. Mogą być dodatkowo bejcowane na żądany odcień. Producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych wzorów. Drewniane drzwiczki oprócz niezaprzeczalnego unikalnego charakteru mają jeszcze jeden plus. Po kilku czy kilkunastu latach mogą być poddane renowacji i służyć jeszcze przez długi czas.

Coraz częściej spotykamy się z używaniem we wnętrzach forniru kamiennego. Powstaje on z łupków i tworzy powierzchnię do złudzenia przypominającą naturalny kamień. Występuje w wielu kolorach i każdy jego arkusz jest niepowtarzalny. Pokrywa się nim nie tylko ściany, sufity, ale również stosuje się go jako okładzinę frontów. Nadaje im unikalny i surowy charakter. Świetnie sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach.

Ostatnim wartym zainteresowania typem frontów są te wykonane z ram aluminiowych w różnych kolorach z wypełnieniem z różnych rodzajów szkła. Możemy użyć lacobel w wybranym przez siebie kolorze, szkło przezroczyste, mleczne, wybrany rodzaj lustra, a nawet szkło z grafiką. Producenci oferują różne wzory ram - od wąskich, zupełnie niewidocznych względem frontu, do szerokich z ozdobnymi krawędziami.

Czym kierować się przy wyborze? Przede wszystkim stylem wykończenia mieszkania, funkcjonalnością oraz zasobnością portfela. Projekt kuchni z doborem frontów warto zlecić projektantowi wnętrz. Dobierze on wszystkie parametry zabudowy, aby wpasować się w Wasz budżet oraz abyście cieszyli się kuchnią przez wiele lat.


Opracowała:
Kamila Piekarniak
Stylowy Kąt

Architekt wnętrz - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 13 094 Architektów Wnętrz najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o architekturze wnętrz