pracownik mocuje elektrycznym śrubokrętem płyty gipsowo-kartonowe

Wyciszenie ściany – sprawdź, jak wygłuszyć ścianę sypialni i pokoju

Wyciszenie ściany pokoju, sypialni lub dowolnych pomieszczeń to często jedyny sposób na odcięcie się od hałasów w bloku lub dźwięku windy. Warto wiedzieć, że wytłumienie, wygłuszenie i wyciszenie to różne metody izolacji akustycznej – każda z nich pozwoli uzyskać inny efekt. Jak wygłuszyć lub wyciszyć mieszkanie? Czym wyciszyć ściany, gdy sąsiedzi nie dają spać?

Właściciele mieszkań w blokach coraz częściej decydują się na wyciszenie ścian i sufitów, podnosząc w ten sposób komfort mieszkania w mieście.

Najczęstszymi przyczynami prac zwiększających poziom izolacji akustycznej są hałasy z mieszkań sąsiadów obok (w takiej sytuacji wskazane jest wyciszenie ściany dzielącej mieszkania), dźwięki z mieszkania piętro wyżej (wówczas pomóc może wyciszenie sufitu) lub dźwięki windy, gdy mieszkanie usytuowane jest blisko wyciągu pionowego (dodatkowo często wyposażonego w głos lektora). Jeśli planujesz wyciszenie całego pomieszczenia, koniecznie sprawdź poradnik: wyciszenie sufitów.

Czym wyciszyć ściany?

Często stosowane materiały do wyciszenia ścian:

 • wełna mineralna,
 • panele wyciszające (panele akustyczne),
 • płyty korkowe,
 • płyty hybrydowe (pianka z płytą frontową),
 • maty akustyczne z pianki wyciszającej,
 • płyty styropianowe akustyczne.

Czym wygłuszyć ścianę sypialni lub pokoju? Sprawdź wełnę!

fachowiec wykonuje izolację ściany wełną mineralną

Najczęściej stosowanymi materiałami wykorzystywanymi w izolacji akustycznej są różnego rodzaju wełny mineralne wygłuszające. Wełna o odpowiedniej gęstości to skuteczna metoda na wyciszenie ścian i sufitów, a zarazem niedroga inwestycja. Wyciszenie ścian za pomocą wełny mineralnej o odpowiedniej gęstości wymaga jednak stworzenia zabudowy.

Jak wyciszyć ściany wełną mineralną? Przestrzeń w odpowiednio wymierzonym stelażu wypełnia się wełną, używając do tego polecanej przez wiele firm specjalnej taśmy akustycznej (wygłuszającej) – elastycznego, antywibracyjnego materiału z gumy służącego do tłumienia drgań.

Na stelaż montuje się najczęściej płyty kartonowo-gipsowe, na tak stworzoną konstrukcję nakłada się gips i maluje. Warto wiedzieć, że w przypadku izolacji akustycznej i instalacji z wykorzystaniem konstrukcji na wełnę mineralną ważny jest każdy szczegół. Prace warto zlecić fachowcom, którzy najpierw ocenią warunki akustyczne w pomieszczeniu i wybiorą skuteczną metodę wyciszenia ścian lub sufitu.

Wełna mineralna jest również jednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych do izolacji termicznej, sprawdź szczegóły: Wełna mineralna – właściwości, rodzaje, grubość, cena

Poniżej znajdziesz ranking firm i ekspertów zajmujących się skutecznym wyciszaniem ścian, sufitów i pomieszczeń – w mieszkaniach i domach.

Remonty mieszkań - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 100 475 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak wygłuszyć pokój za pomocą paneli lub płyt akustycznych?

Poza wełną mineralną na rynku dostępne są łatwiejsze w montażu produkty do wyciszenia lub wygłuszenia pomieszczeń. Wszelkiego rodzaju płyty i panele akustyczne, płyty korkowe i bloki styropianowe zazwyczaj montowane są do ściany za pomocą kleju, dostępne w pakietach i w wielu fakturach i kolorach do wyboru.

Jakie są częste zastosowania tego rodzaju produktów?

 • wyciszenie pokoju (wygłuszenie ścian i/lub sufitów);
 • izolacja akustyczna salonu z małą liczbą mebli;
 • wyciszenie ścian w studiu nagraniowym, kinie lub teatrze;
 • wyciszenie ściany w warsztatach i halach produkcyjnych;
 • wytłumienie subwooferów (skrzyń basowych).

Ile kosztuje wyciszenie ścian?

Cena za wyciszenie pomieszczenia zależy od wybranej metody i skali prac. Wyciszenie całego mieszkania – wraz z analizą akustyczną i eliminacją mostków akustycznych to dużo większy zakres prac niż wyciszenie pojedynczej ściany, jej fragmentu lub sufitu.

Wyciszenie za pomocą wełny mineralnej, czyli najczęściej stosowaną metodą (która dodatkowo gwarantuje ocieplenie ściany lub sufitu), kosztuje ok. 60-100 zł za metr kwadratowy (cena dotyczy ściany ze stelażem, regipsem, wełną i folią).

W przypadku paneli akustycznych dużo zależy od producenta i zastosowanego systemu. Niektórzy producenci stosują pianki wygłuszające, na które nakleja się płytę G-K, inny mają w ofercie tylko panele – z rekomendacją instalacji mikrozbrojenia w postaci siatki oraz późniejszego szpachlowania. Całość takiej instalacji będzie zazwyczaj droższa o ok. 10-20 zł za metr kwadratowy z uwagi na droższe materiały (koszty robocizny są na podobnym poziomie).

Wyciszenie ściany – na co zwrócić uwagę wybierając materiał?

Pianki akustyczne, panele wyciszające i płyty hybrydowe różnią się nie tylko wyglądem i ceną, ale też właściwościami. Wybierając materiał do wyciszenia warto zwrócić uwagę na jego parametry:

 • grubość materiału – teoretycznie im grubszy panel akustyczny, tym lepiej, ale standardem na rynku są panele o grubości ok. 5 cm;
 • wymiary paneli, liczba w paczce – przed inwestycją warto ocenić z fachowcem, jaka konkretnie powierzchnia wymaga zastosowania wybranego materiału; najczęściej panele sprzedawane są w pakietach – im mniejszy panel, tym lżejszy i łatwiejszy w montażu (lub ewentualnej wymianie, jeśli dojdzie do uszkodzenia części instalacji wyciszającej);
 • struktura materiału – przykładowo: niektóre tańsze panele akustyczne z pianki mogą pylić;
 • gęstość i palność – warto też zapytać sprzedawcę lub eksperta od wyciszenia wnętrz o normę palności ISO, odkształcenia materiału i jego gęstość; wszystkie te parametry powinny być dostarczone przez producenta lub montażystę;
 • współczynnik NRC (Noise Reduction Сoefficient) – to wskaźnik pochłaniania dźwięku, który jest miarą pochłaniania dźwięku przez dany materiał (im więcej, tym lepiej); wskaźnik ten stosowany jest też często do podawania właściwości ekranów biurowych, właściwości akustycznych ścianek działowych i przegród.

Czytaj też: 10 porad przed remontem mieszkania. O czym pamiętać?

Wytłumienie, wygłuszenie i wyciszenie – czym się różnią?

Zanim zdecydujesz się na wyciszenie ścian, warto wiedzieć, czym różnią się poszczególne metody związane z izolacją akustyczną:

 • Wygłuszenie ścian i sufitów – metoda izolacji akustycznej polegająca przede wszystkim na odcięciu w pomieszczeniu odgłosów z zewnątrz przy jednoczesnym odcięciu głosów z wewnątrz na zewnątrz; duże znaczenie w wygłuszeniu mieszkania ma wyeliminowanie wszelkich mostków akustycznych i wad konstrukcyjnych, które mogą zaburzać izolację akustyczną (przykładowo: modyfikacja układu rur w łazience sąsiadującej z pokojem może sprawić, że w wyniku prac montażowych dojdzie do powstania mostków, w takiej sytuacji wskazane jest wyeliminowanie mostków lub zastosowanie paneli akustycznych (jeśli nie istnieje opcja ingerencji w konstrukcję budynku).
 • Wytłumienie ścian – celem prac związanych z wytłumieniem mieszkania jest poprawa akustyki w danym pomieszczeniu, tak aby wyeliminować efekt echa, wibracji dźwięków lub przenoszenia.
 • Wyciszenie ścian i sufitów – metoda łącząca wygłuszenie z wyciszeniem, pełny zakres prac, które mają na celu zapewnienie poprawności akustycznej w danym pomieszczeniu i jak najwyższego poziomu izolacji od dźwięków z zewnątrz.

Sprawdź: Remonty mieszkań, remonty domów – porady, ranking 2021, najlepsi specjaliści

Więcej poradników o remontach mieszkań

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty