wyburzenie ściany w trakcie remontu mieszkania

Wyburzenie ściany nośnej i działowej. Jak wyburzyć ścianę?

W domach występują dwa rodzaje ścian: nośne i działowe. O ile wyburzenie ścianki działowej to zazwyczaj dość łatwe zadanie, o tyle wyburzenia ścian nośnych to zazwyczaj skomplikowana operacja wymagająca wiedzy i doświadczenia. Ponadto burzenie ściany nośnej wymaga niezbędnego pozwolenia. Jak wyburzyć ściany nośne i działowe? Jakich formalności dopełnić? Czy można usunąć ściany w domu samodzielnie?

Ściana nośna a działowa – czym się różnią?

Ściana nośna to ważny element konstrukcji budynku, który odpowiada za przenoszenie obciążeń ścian z wyższych kondygnacji w bloku lub z dachu w domu jednorodzinnym. Grubość ściany nośnej to nie jedyne wyzwanie w pracach rozbiórkowych – jej wyburzenie to według prawa budowlanego przebudowa, na którą należy mieć zgodę z urzędu.

Po wyburzeniu ściany konstrukcyjnej zazwyczaj konieczne jest zastąpienie jej tzw. podciągiem, czyli belką lub belkami podpierającymi strop. Podciąg przejmuje funkcje ściany nośnej, a więc odpowiada za przenoszenie obciążenia. W przypadku dużych obciążeń dodatkowo po usunięciu ściany wykorzystuje się filary ze stali, drewna lub żelbetu. Podciągi w miejscu ścian nośnych mogą też pełnić funkcje dekoracyjne.

Ścianka działowa to prosta przegroda oddzielająca pomieszczenia. Nie pełni żadnej funkcji konstrukcyjnej związanej z przenoszeniem obciążenia. Wyburzenie ściany działowej – w przeciwieństwie do usuwania ścian nośnych – można przeprowadzić we własnym zakresie. Wyjątkiem są murowane ściany działowe – w niektórych budynkach oparte są na stropie, który podparty jest dodatkowo taką samą ścianą piętro niżej.

Przed rozbiórką warto więc dokonać ekspertyzy i sprawdzić, czy mamy do czynienia z prostą i lekką ścianką szkieletową, czy ścianką będącą tylko teoretycznie elementem dzielącym pomieszczenia, a w praktyce podtrzymującą strop.

Wyburzenia ścian – niezbędne formalności

mężczyzna i kobieta rozmawiają z budowlańcem trzymając dokument

Najważniejsze informacje o formalnościach i pozwoleniu na wyburzenie ściany:

 • w przypadku ściany nośnej niezbędna jest konsultacja z konstruktorem lub architektem;
 • należy też wykonać projekt przebudowy – uwzględniający np. konstrukcję podciągu;
 • przed remontem należy uzyskać pozwolenie z urzędu oraz od administratora budynku;
 • do wniosku należy dołączyć obliczenia konstrukcyjne obciążeń po zastosowaniu podciągu;
 • w przypadku ścian działowych zazwyczaj nie jest wymagana zgoda z urzędu;
 • przed wyburzeniem ściany działowej warto skonsultować się z konstruktorem lub architektem.

Wyburzenie ściany nośnej – krok po kroku

 1. Do prac można przystąpić dopiero po uzyskaniu niezbędnych zgód na przebudowę oraz z gotowym projektem od konstruktora lub architekta.
 2. Początek prac polega na wycięciu gniazd na betonowe poduszki – podpory podciągu. W niektórych przypadkach betonowe poduszki nie wystarczą i konieczne jest stworzenie filarów.
 3. Następnie należy wykonać bruzdy, w których umieszczone zostaną stalowe belki konstrukcyjne.
 4. Po obu stronach ściany nośnej do wyburzenia wyznacza się linie rozkucia.
 5. Po rozkuciu w bruzdach należy wstawić belki, do osadzenia podciągu stosowany jest np. szybkowiążący cement montażowy.
 6. Rozbiórka ściany nośnej możliwa jest dopiero po poprawnym wykonaniu podciągu i związaniu betonem konstrukcji.
 7. Rozbieranie ściany nośnej warto wykonać np. za pomocą przecinarki z tarczą diamentową (wykorzystanie ciężkiego sprzętu może uszkodzić konstrukcję);
 8. Po wyburzeniu ściany nośnej należy przygotować do otynkowania, przykryć metalową siatką tynkarską, pokryć kilkoma warstwami zaprawy i wykonać tynkowanie podciągu.

Czytaj też:

Wyburzenie ściany działowej – krok po kroku

Przed rozpoczęciem prac warto skonsultować się z konstruktorem lub architektem, aby ustalić:

 • z czego wykonana jest ścianka działowa,
 • czy na pewno nie stanowi elementu wspierającego konstrukcję (może się tak zdarzyć szczególnie w starym budownictwie),
 • i jaką ma dokładnie grubość.

Od tych parametrów zależy przebieg prac.

Niezależnie od materiału, z jakiego wykonana jest ściana działowa, należy sprawdzić, czy w przeznaczonej do usunięcia ścianie nie przebiega instalacja elektryczna, rury lub przewody wentylacyjne. Warto też bardzo dobrze zabezpieczyć miejsce pracy, przykładowo: jeśli remont nie obejmuje wymiany podłogi, to niezbędne jest zastosowanie nie tylko folii i kartonu, ale też drewnopochodnych płyt, które będą dodatkową ochroną.

Demontaż ścianki działowej z płyt GK

 1. Warto zacząć od nacięcia płyt blisko profilu mocującego.
 2. Kolejnym krokiem jest usunięcie wypełnienia ściany działowej (np. wełny mineralnej) oraz usunięcie płyt po drugiej stronie ściany.
 3. W ostatnim kroku wystarczy zdemontować stelaż – usunąć mocowanie od ścian, sufitu i podłogi.

Wyburzanie ściany murowanej

To trudniejsze zadanie niż w przypadku płyt GK:

 1. Wyburzanie ściany warto zacząć od góry – pierwsze przebicie można wykonać w środkowej części za pomocą młotowiertarki lub mechaniczne – młotkiem i przecinakiem.
 2. Po usunięciu górnego rzędu cegieł, należy schodzić z rozbiórką coraz niżej - demontując kolejne rzędy; w przypadku cegły większość materiału można odzyskać; w przypadku bloczków betonowych lub pustaków – zazwyczaj dochodzi do zniszczenia materiału.
Remonty mieszkań - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 100 326 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wyburzanie ścian – cennik. Ile kosztuje wyburzenie ściany?

Ceny wyburzenia ściany zależą od wielu parametrów – na stopień skomplikowania prac wpływa m.in. grubość ścian, materiał i wszelkie dodatkowe prace konieczne do poprawnego wykonania rozbiórki.

Wyburzenie prostej ściany działowej (wykonanej z płyt GK osadzonych na stelażu) kosztuje ok. 40–50 zł za m kw. Wyburzanie ścian działowych wykonanych z cegły do 20 cm kosztuje ok. 100 zł za m kw. Cena za rozbiórkę betonowych lub żelbetonowych ścian nośnych to nawet ok. 350–360 zł za m kw.

Sprawdź pozostałe cenniki:

Więcej poradników o remontach mieszkań

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty