renowacja poddasza i izolacja termiczna wełną mineralną

Remont poddasza – od czego zacząć? Jak zaadaptować poddasze?

Adaptacja i remont poddasza lub strychu w starym domu to nie lada wyzwanie. Wcześniej warto zaplanować wszelkie czynności remontowe – od oględzin, przez pomiary, aż po doprowadzenie instalacji, ocieplenie i zabudowę ścian. Nie można też zapomnieć o kwestiach prawnych – adaptacje poddasza w niektórych sytuacjach wymagają pozwolenia na budowę. Jak przebiega remont poddasza od podstaw?

Remont poddasza – pozwolenie na budowę i niezbędne formalności

Przed wstępnymi oględzinami i wykonaniem niezbędnych do remontu poddasza pomiarów warto dopełnić wszelkich formalności związanych z adaptacją. Wykonanie remontu i adaptacji poddasza bez wymaganego pozwolenia na budowę lub odpowiedniego zgłoszenia to ryzyko kary administracyjnej. Na skutek tzw. samowoli budowlanej grożą sankcje – kary grzywny, nakaz rozbiórki, a nawet ograniczenie ograniczenia wolności oraz pozbawienia wolności do lat dwóch.

Jak ocenić, czy remont i adaptacja poddasza wymagają pozwolenia na budowę?

Wniosek do starostwa lub urzędu miasta jest niezbędny w dwóch przypadkach:

  1. Remont poddasza z rozbudową budynku – prace remontowe obejmują zmianę kształtu dachu, kątów nachylenia dachu, wysokości, długości i szerokości pomieszczeń.
  2. Remont poddasza ze zmianą elementów konstrukcyjnych – do zmian w konstrukcji zaliczają się m.in. montaż okna dachowego, przebudowa przegród, poszerzenie otworów w stropie, budowa dodatkowych schodów lub przebudowa schodów.

Pozwolenia na budowę wymaga również adaptacja poddasza w budynku widniejącym w rejestrze zabytków.

Jeśli w planach jest jedynie remont, czyli odtworzenie i bieżąca konserwacja poddasza (np. wymiana okien, kafelków, przebudowy, które nie uwzględniają wyburzania ścian, rozbudowa instalacji kanalizacyjnej, elektroenergetycznej), to pozwolenie nie jest wymagane.

Remonty mieszkań - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 100 326 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak wykonać remont poddasza krok po kroku?

Krok 1. Ocena techniczna i pomiary poddasza

Przed remontem wskazane są oględziny i ocena techniczna najwyższej kondygnacji budynku. Warto sprawdzić przede wszystkim stan techniczny więźby dachowej, czyli stelażu dachu, który przenosi obciążenie z pokrycia na ściany budynku.

W zależności od wykończenia i rodzaju więźby (krokwiowe, wieszarowe, jętkowe, płatwiowo-kleszczowe) należy ocenić stan wiązarów dachowych, łat, kontrłat (jeśli występują w konstrukcji) i deskowania. Jeśli ubytki lub ślady po insektach w drewnianych elementach konstrukcji poddasza nie sięgają zbyt głęboko, to strop na poddaszu nie wymaga zazwyczaj gruntownego remontu. Należy też ocenić, czy wszystkie elementy konstrukcyjne są suche.

Przed wdrożeniem projektu remontu w życie warto też sprawdzić, w jakiej kondycji są tynki oraz czy wylewka wymaga wyrównania. Ocena stanu technicznego powinna też obejmować pomiary wysokości i szerokości pomieszczeń na poddaszu. Zalecana średnia wysokości poddasza wynosi 2,2 m.

Czytaj też: Remont starego domu wewnątrz – od czego zacząć?

Krok 2. Izolacja termiczna poddasza

fachowiec ociepla dach pianką poliuretanową

Termiczne wykończenie i remont poddasza zależą od stanu izolacji termicznej. Jeśli budynek jest nowy, warto zwrócić uwagę na ogólny stan ocieplenia – wszelkie mostki termiczne można wykryć za pomocą kamery termowizyjnej. Audyt termowizyjny poddasza – wykorzystujący promieniowanie podczerwone – to prosta i nieinwazyjna metoda oceny termoizolacji.

W starszych budynkach poddasze zazwyczaj wymaga uzupełnienia lub wymiany ocieplenia między krokwiami. Do ocieplenia skosów i trudno dostępnych miejsc na poddaszu można wykorzystać piankę poliuretanową nakładaną natryskowo. Z kolei w izolacji termicznej i akustycznej sufitów można wykorzystać wełnę mineralną.

Warto też pamiętać, że dla dachu współczynnik przenikania ciepła U nie może przekroczyć wartości 0,25 W/(m²k).

Czytaj więcej: Ocieplenie poddasza – porady, ranking 2021, najlepsze firmy ocieplające poddasze

Krok 3. Doprowadzenie instalacji na poddaszu

To kluczowy krok remontu poddasza, jeśli wcześniej instalacje nie zostały doprowadzone na strych. W remoncie należy uwzględnić podstawowe instalacje, czyli rury z ciepłą i zimną wodą, centralne ogrzewanie, rury kanalizacyjne oraz instalacje elektryczne.

W montażu konieczne będzie wykonanie bruzd w ścianach i/lub wylewce podłogowej. W przypadku instalacji elektrycznej warto zadbać o wykonanie osobnych obwodów dla gniazd i zabezpieczyć instalację oddzielnym wyłącznikiem różnicowoprądowym.

Krok 4. Zabudowa i wykończenie ścian

Po wykonaniu niezbędnych prac związanych z ociepleniem poddasza i doprowadzeniem niezbędnych instalacji przychodzi czas na wybór materiału wykończeniowego sufitów, wszelkich ścianek działowych oraz skosów. Często stosowaną metodą jest wykorzystanie płyt kartonowo-gipsowych (warto wybrać zielone płyty – gwarantują większą odporność na wilgoć).

Do zabudowy ścian za pomocą płyt GK niezbędne jest wykonanie konstrukcji szkieletowej. Płyty montuje się pionowo, dłuższym bokiem, za pomocą wkrętów i specjalnej taśmy zbrojącej, dbając w czasie prac szczególnie o miejsca łączeń płyt (szczeliny wypełnia się masą akrylową po zakończeniu prac montażowych).

Krok 5. Wykończenie podłogi na poddaszu

Wybór materiału wykończeniowego na poddaszu zależy od rodzaju stropu. W przypadku stropów drewnianych konieczne może być wzmocnienie stropu przed remontem podłogi (każda kolejna warstwa dodatkowo obciąża strop). Jednym z rozwiązań może być też deskowanie lub dodatkowe poszycie wykonane z drewnopochodnych płyt – jako podkład pod posadzkę.

Tego typu problemy nie powinny występować, gdy w planach jest remont stropu betonowego lub żelbetowego. Na stropy tego rodzaju układa się warstwy: folii paroizolacyjnej, izolacji akustycznej i folii budowlanej. Kolejną warstwą jest wylewka, na której można zastosować różne formy dekoracyjne i wykończeniowe (płytki, deski podłogowe, klepki, panele podłogowe).

Czytaj też: Ile trwa remont i wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Więcej poradników o remontach mieszkań

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty