Instalacja elektryczna – jaka powinna być?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak POWERFUSION nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

POWERFUSION

83

Instalacja elektryczna – jaka powinna być?

Autor: Krzysztof Lipiński, POWERFUSION, publikacja: 2020-05-06

Często słysząc stwierdzenie: „Chciałbym dobrą i tanią instalację elektryczną”, odpowiadam z uśmiechem: „A po co Panu dwie instalacje?”. „Tanie” instalacje elektryczne często są niepraktyczne, niestety klient zdaje sobie z tego sprawę po dłuższym czasie jej użytkowania. Ten artykuł ma na celu przedstawienie wam, inwestorom, realnego podejścia co do praktyczności i bezpieczeństwa waszej instalacji elektrycznej.

Co powinna zawierać dobra instalacja elektryczna?

Jaka powinna być instalacja elektryczna?

Dobra instalacja wcale nie musi być droga (sprawdź: Koszt instalacji elektrycznej w domu – ceny materiałów i wykonania elektryki). Instalacja elektryczna musi nam pomagać w codziennym użytkowaniu, musi być jak najbardziej praktyczna, a przede wszystkim bezpieczna.

Najlepiej, gdy instalacja zawiera co najmniej dwa wyłączniki różnicowoprądowe. Dlaczego? Tu chodzi o praktyczność instalacji. Jeżeli instalacja elektryczna zostaje podzielona na poszczególne sekcje, tak że dany wyłącznik różnicowoprądowy odpowiada za dany pokój, łazienkę czy kuchnię podczas jego zadziałania, tracimy zasilanie tylko w danym pomieszczeniu, reszta funkcjonuje bez zmian. Wtedy sam inwestor jest w stanie zdiagnozować przyczynę zadziałania wyłącznika i praktycznie w 100% ponownie ją uruchomić. Również gdy mamy małe dzieci (jak każdy z nas wie, nasze małe pociechy mają różne pomysły). Tak więc zabezpieczmy instalację elektryczną także w pokojach i innych pomieszczeniach – chrońmy życie i zdrowie.

Instalacja elektryczna powinna być wykonana bezpuszkowo (instalacja elektryczna bezpuszkowa). Dlaczego? Wizualnie – brak widocznych puszek na ścianach pomieszczeń – wygląda to estetycznie, a sami właściciele podczas montowania np. obrazu na ścianie nie muszą martwić się o to, że podczas wiercenia natrafią na przewód elektryczny. Również dobrze podzielona instalacja elektryczna sprawia, że w każdej chwili bezinwazyjnie możemy dołożyć inteligentne moduły i przekształcić naszą standardową instalację w inteligentny dom.

Co warto wiedzieć o dobrej instalacji elektrycznej?

Stosujcie wyłączniki przepięciowe, aby uchronić sprzęt RTV i AGD. Wyładowanie atmosferyczne nie musi wcale bezpośrednio uderzyć w wasz budynek. Pamiętajmy, że może to nastąpić nawet dwa kilometry od naszego budynku w linie, która zasilają dom. Kiedy mamy zamontowany ogranicznik przepięć, ograniczamy do minimum skutki powstałego przepięcia, a przy tym chronimy nasz drogocenny sprzęt.

W większości przypadków instalację elektryczną wykonujemy raz na całe życie, tak więc każdy inwestor powinien zastanowić się, czy zainwestowanie większej puli pieniędzy nie przyczyni się do tego, że jego instalacja stanie się funkcjonalną, a przede wszystkim bezpieczną.

Zatem odpowiadając na pytanie: „Czy dobra instalacja musi być droga?”, z czystym sumieniem odpowiadam: NIE. Zwiększając liczbę wyłączników różnicowoprądowych z 2 na np. 5, zwiększamy średnio koszt o 400 zł, stosując ogranicznik przepięć dobrej klasy za około 600 zł – w porównaniu do wartości znajdującego się sprzętu jest to niewielki koszt.

Elektryk - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 45 169 Elektryków najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o elektryce