Jak sprawdzić BIK?
W Biurze Informacji Kredytowej znaleźć można szereg informacji na temat swoich zobowiązań. Znajdziemy tam zarówno pozytywne, jak i negatywne wpisy. Sprawdzenie, czy figuruje się w rejestrze BIK jest całkiem łatwe i raz na pół roku darmowe. Jakie informacje na swój temat możemy znaleźć w BIK-u? Jak sprawdzić BIK?
Jak działa BIK?
Przede wszystkim Biuro Informacji Kredytowej gromadzi informacje pozyskane od funkcjonujących w Polsce banków i instytucji pozabankowych. Kiedyś odnaleźć można było tam jedynie informacje na temat zobowiązań w instytucjach bankowych. Obecnie do rejestru mogą trafić także informacje na temat pożyczek czy popularnych chwilówek. W związku z powyższym w BIK-u znajdziemy informacje o spłaconych i aktualnie spłacanych kredytach, pożyczkach, a nawet chwilówkach, a także o terminowości spłat. Weryfikacja swojej osoby w BIK-u da nam obraz historii kredytowej, ale nie tylko. Biuro Informacji Kredytowej gromadzi i przetwarza również informacje pochodzące z bazy Biura Informacji Gospodarczej. Dzięki temu sprawdzenie BIK-u da nam też pełen obraz na temat innych zobowiązań, takich jak: faktury za media, gaz czy prąd.
To, co o danej osobie można znaleźć w rejestrze BIK, może przesądzić o zaakceptowaniu bądź odrzuceniu przyszłych wniosków o kredyt lub pożyczkę.
Przez jaki okres BIK przetwarza nasze dane?
Po zakończeniu okresu spłaty można wnioskować o usunięcie informacji z rejestru, ale tylko pod warunkiem, że zobowiązanie było spłacane w terminie. W innym wypadku będzie figurowało w BIK-u przez 5 lat. W praktyce żądanie usunięcia z bazy informacji pozytywnych, czyli o terminowym spłacaniu pożyczek i kredytów, jest nieopłacalne. Takie informacje budują dobrą historię kredytową i ułatwiają zaciąganie zobowiązań w przyszłości. W przypadku opóźnień w spłacie warto kontrolować, czy niekorzystne dla nas wpisy zniknęły z bazy po okresie 5 lat od spłaty, a gdy tak się nie stało, złożyć wniosek o usunięcie danych.
Gdzie można sprawdzić BIK?
Sprawdzenie, jakie informacje na nasz temat posiada Biuro Informacji Kredytowej jest możliwe przez Internet i wymaga założenia konta na stronie Biura. W tym celu wymagane będzie wypełnienie formularza na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej, w którym zostaniemy poproszeni o podanie swoich podstawowych danych osobowych (warto wcześniej przygotować dowód osobisty). Następnie wymagane będzie potwierdzenie swojej tożsamości, czyli danych podanych w procesie rejestracji. Odbywa się to na dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest wykonanie przelewu identyfikacyjnego. Przelew musi zostać wykonany z konta bankowego należącego wyłącznie do osoby, której dane chcemy potwierdzić. Oznacza to, że przelewu weryfikacyjnego nie możemy wykonać z konta wspólnego należącego do małżonków, na którym widnieją dane dwóch osób. Drugi sposób weryfikacji to potwierdzenie adresu do korespondencji i oczekiwanie na list polecony, gdzie znajdziemy kod weryfikacyjny. Jest to oczywiście dużo dłuższy proces, bowiem obejmuje czas oczekiwania na fizyczny list z Biura Informacji Kredytowej, który może potrwać nawet kilkanaście dni.
Wypełnienie formularza oraz przejście weryfikacji dadzą nam możliwość zalogowania się w portalu BIK. Od teraz mamy możliwość złożenia wniosku o wygenerowanie raportu na swój temat – albo jednorazowo za opłatą 39 złotych, albo w pakiecie 12 raportów za opłatą 99 złotych. Zarówno pojedynczy raport, jak i pakiet, zawiera cały szereg informacji na temat historii kredytowej danej osoby, jej dane, a także wyciąg osób, które uzyskiwały do nich dostęp.
W ramach Informacji Ustawowej istnieje możliwość uzyskania bezpłatnego raportu, ale nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Co więcej, taki raport nie jest tak obszerny jak jego płatna wersja i zawiera tylko podstawowe informacje na temat naszych zobowiązań.
Sprawdzenie tego, jakie informacje na nasz temat posiada Biuro Informacji Kredytowej, pozwala na dokładny przegląd naszej sytuacji kredytowej. Możemy dzięki temu ocenić, jakie są nasze szanse na uzyskanie pożyczki bądź kredytu, a także dowiedzieć się, kto uzyskiwał dostęp do naszej historii kredytowej. Nawet jeśli nie jesteśmy skłonni płacić za tego typu informacje, rozsądnym krokiem może być przynajmniej wnioskowanie o dostępną bezpłatnie raz na pół roku Informację Ustawową, aby zweryfikować, czy aby na pewno nie mamy na swoim koncie zobowiązań, których nie zaciągnęliśmy osobiście.
Opracował:
Sławomir Habza
Habza Finanse - Kredyt Konsolidacyjny, Konsolidacja chwilówek, Kredyt bez zdolności
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o kredytach gotówkowych
W niniejszym artykule starano się dokonać porównania systematycznego (tradycyjnego) i nowoczesnego (alternatywnego) modelu szkolenia pracowników utalentowanych. Zamiarem autora było ukazanie możliwości wykorzystania przedstawionych modeli szkoleń w planowaniu procesów rozwojowych pracowników. W efekcie opracowano wskazówki, które mogą posłużyć badaczom i praktykom.
16.02.2015Czekamy miesiącami na endokrynologa, rehabilitację czy urologa. Do lekarza rodzinnego w zależności od okresu zachorowania średni czas oczekiwania wynosi 2-5 dni. Dostanie się do dobrego mechanika to również okres 2-3 tygodni. Jeśli ma wolne terminy dzisiaj lub jutro, to w akcie desperacji można do niego się udać, może pomoże. W urzędach numerki, kolejki od kilkunastu minut do godziny. Kiedy mamy poważną sprawę, jak zamknięcie fundacji, to okazuje się, że przez 6 miesięcy nie udaje się tego załatwić. Nawet w banku kolejka - trzeba poczekać, aż będzie nasza kolej. Jak stacja benzynowa zrobi promocję, to sznurek samochodów czeka na paliwo tańsze o 10 groszy. I tylko jedno miejsce, gdzie nie ma kolejek i można dostać się od razu, a nikt nie korzysta… Wszędzie ustawiają się kolejki, bo jest już konkretna potrzeba, coś nam się wydarzyło: lekarz - choroba lub diagnoza, mechanik - popsuty samochód lub zakup nowego, urząd - próbujemy załatwić formalności z własnej woli lub wymuszonej, stacja paliw - pusty bak lub tańsze paliwo. I tutaj pojawia się agent ubezpieczeniowy, który działa, zanim cokolwiek się wydarzy. Kiedy kobieta jest w ciąży, poszukuje ubezpieczenia z wypłatą z tytułu urodzenia dziecka, robi to za późno, w tej sytuacji w większości wypadków wszystko kończy się dobrze i nie będzie dodatkowych pieniędzy na zabawki dla dziecka.
17.09.2019Ubezpieczenie grupowe w pracy, inaczej grupówka, to chyba jedno z najpopularniejszych ubezpieczeń na życie, jakie posiadamy. Może dlatego, że wielu pracodawców daje je pracownikom jako benefit i nie musimy za nie płacić, a może dlatego, że jest ono tanie, bo cena najczęściej waha się między 40 zł a 60 zł miesięcznie. Ubezpieczenie to występuje też w formie grupy otwartej, czyli można je wykupić indywidualnie, bo np. nie mamy możliwości w pracy albo chcemy mieć inne warunki niż pracodawca proponuje – różnie to bywa.
24.09.2021Na wstępie warto zaznaczyć, czym jest Indywidualne Konto Emerytalne (IKE). Jest to konto, na którym każdy dobrowolnie może gromadzić kapitał na emeryturę. Wszystkie wiodące w Polsce banki oraz Towarzystwo Ubezpieczeniowe posiadają je w swojej ofercie.
18.01.2016Chwila, kiedy przy kasie na wyświetlaczu terminala pojawia się wiadomość "transakcja odrzucona", bardzo często przeszywa nas dreszcz i nerwowo zaczynamy zastanawiać się, czy nasze konto nie zostało okradzione (rachunek), płacąc gotówką. W rzeczywistości kradzież konta przez złodziei i brak gotówki jest jedną z najrzadszych przyczyn odrzucenia płatności kartami, a przeważnie odpowiedzialne są za nie inne problemy. W tym tekście opisujemy najczęstsze powody odrzucenia transakcji kartą płatniczą oraz podpowiadamy, jak zachować się w takiej sytuacji.
18.02.2020Czy wiesz że w Polsce każdego dnia powstaje ponad 1200 firm. W ciągu ostatnich 12 miesięcy przybyło ponad 304 tysięcy nowych przedsiębiorstw. Zgadnij ile z nich będzie świętować 10 rocznicę działalności? Podpowiem Ci - zaledwie 100. Do 3 roku funkcjonowania z rynku zniknie ponad połowa z nich, a nawet jedna czwarta z nich nie osiągnie statusu 8 lat działalności.
12.07.2015