Kamień w instalacji
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Plumbing & Gas Solutions nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Plumbing & Gas Solutions

Kamień w instalacji

Autor: Gas Solutions, publikacja: 2020-02-19

Z czasem zużycie węgla i gazu zaczyna stopniowo wzrastać, by ogrzać tę samą powierzchnię. Co może być przyczyną? Przyczyn może być wiele, jak np.: rozszczelnienie okien czy nieprawidłowe regulowanie temperatur, lecz najpowszechniejszym powodem takiego stanu rzeczy jest twarda woda w instalacji i brak serwisowania instalacji grzewczej.

Zdjęcie nr 1

W przypadku twardej wody, którą napełnia się instalacje, dochodzi do wytrącenia wapnia podczas ogrzewania wody przez kocioł (tę samą reakcję można zaobserwować w czajniku). Kamień osadza się w rurach oraz kotle, zwężając zarówno prześwit rur, jak i utrudniając przekazywanie energii cielnej do i z instalacji, gdyż stanowi on barierę termiczną. Sytuacja taka prowadzi do tego, iż aby podgrzać tę samą ilość wody, potrzeba znacznie więcej energii, a co za tym idzie zwiększenie wydatków na ogrzewanie.

Kolejną przyczyną spadku efektywności ogrzewania jest brak konserwacji pieca. Podczas spalania dochodzi do osadzania się spalin i substancji smolistych, które tak jak i osad kamienny utrudniają przekazywanie ciepła.

Rozwiązaniem tych problemów jest profilaktyczna coroczna konserwacja pieca przed sezonem grzewczym i odkamienianie instalacji. Pozwala to zaoszczędzić na rachunkach za gaz czy węgiel. Co więcej, tego typu zabiegi pozwalają zaoszczędzić na naprawach instalacji oraz znacząco wydłużają żywotność kotła.

Twarda woda to nie tylko problem instalacji centralnego ogrzewania, ale i instalacji wody użytkowej. W przypadku starych instalacji wykonanych w technologi rur stalowych poza efektem odkładania kamienia dochodzi do korozji. Korozje i odkład kamienia potrafią nie tylko zwęzić prześwit rury, ale i całkowicie go zablokować. Poza aspektem technicznym występuje też aspekt zdrowotny. Na terenie niemal całego Śląska występuję woda twarda, która powoduje odkładanie się kamienia nazębnego, który to z kolei prowadzi do ognisk próchnicy. Warto zauważyć, iż twarda woda może wraz z solami wytracać się jako kamienie nerkowe. Co więcej, kamień niszczy sprzęty AGD, takie jak: pralki, zmywarki czy automatyczne kostkarki do lodu.

Rozwiązaniem problemu kamienia jest instalacja stacji uzdatniania wody lub kilkukrotnie tańszego 3-etapowego szeregu filtrowego, który również polecamy, pozwoli to wydłużyć żywotność sprzętu domowego, ale - co najważniejsze - zadbać o zdrowie i oszczędzić pieniądze.


Opracował:
Łukasz Nytko
Plumbing & Gas Solutions

Instalacje grzewcze - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 22 056 Specjalistów od Instalacji Grzewczych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o instalacjach grzewczych