Resublimacyjne pompy ciepła – nowa jakość na rynku
Otrzymaj oferty od specjalistów jak LNS Sp. z o.o. nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

LNS Sp. z o.o.

1

Resublimacyjne pompy ciepła – nowa jakość na rynku

Autor: Anna Nowak, LNS Sp. z o.o., publikacja: 2019-09-20

Pompy resublimacyjne należą do grupy nowoczesnych urządzeń grzewczych w klasie powietrze-woda, służących do wytwarzania ciepłej wody na cele grzewcze i użytkowe. Doskonale nadają się do zasilania domów mieszkalnych, kościołów, hal produkcyjnych, hoteli, basenów, jak również do celów przemysłowych. Unikalność zastosowanych rozwiązań technologicznych, których głównym autorem jest dr inż. Stefan Reszewski, została potwierdzona patentem. Źródłem ciepła dla tych pomp jest znajdująca się w powietrzu para wodna, której energia ma postać rozproszoną.

Resublimacyjne pompy ciepła

Resublimacyjne pompy ciepła – unikatowe rozwiązanie

Specjalna konstrukcja parownika resublimacyjnej pompy ciepła umożliwia skoncentrowanie ciepła pary wodnej i przeniesienie go na poziom temperatur użytecznych. Para wodna występuje w powietrzu o każdej porze dnia i nocy przez wszystkie pory roku, stanowiąc tym samym niewyczerpywalne źródło ciepła.

Dopracowana konstrukcja

Dzięki wyeliminowaniu wentylatorów z konstrukcji uzyskano cichą pracę pompy ciepła porównywalną do działania domowej lodówki. Za transfer ciepła odpowiada naturalny czynnik chłodniczy R290.

Resublimacyjna pompa ciepła instalowana jest na zewnątrz budynku, na zwykłej wylewce betonowej o wymiarach 1 x 1,8 do 2,6 m w zależności od modelu. Jej montaż nie wymaga pozwolenia na budowę.

Standardowo pompa produkowana jest w kolorze naturalnego aluminium. Elementy konstrukcyjne powstają z odpornego na korozję stopu aluminium, które może być barwione według życzenia użytkownika.

Instalacja urządzenia nie wymaga wykonywania kosztownych odwiertów w gruncie, a powierzchnia wymiany ciepła parownika pompy stanowi odpowiednik ok. 1000 m rur wymienników gruntowych poziomych oraz ok. 600 m rur wymienników pionowych.

Indywidualnie i w zespole

Resublimacyjna pompa ciepła może być wykorzystywana jako jedyne źródło ciepła dla obiektu lub we współpracy z każdym istniejącym w budynku, które wówczas zmienia swoją funkcję z podstawowej na rezerwową. Dzięki realizacji takich biwalentnych systemów możliwa jest poprawa efektywności ekonomicznej dotychczas stosowanych źródeł ciepła na olej opałowy, gaz i inne.

Urządzenie może samodzielnie obsługiwać instalację centralnego ogrzewania o temperaturze zasilania do 52°C i przygotowywać c.w.u. o temperaturze do 55°C. Typoszereg pomp ciepła obejmuje trzy podstawowe typy o mocy grzewczej 8,6; 10,7 oraz 16,7 kW w warunkach zgodnych z PN-EN 14511 i osiągające współczynnik efektywności COP = 4,1. Praktyczne pomiary w rzeczywistych warunkach pracy potwierdzają przekroczenie współczynnika COP = 5. W temperaturze -20°C jest w stanie uzyskać COP ≥ 2.

Obsługa z poziomu użytkownika sprowadza się do prostych czynności wykonywanych na intuicyjnym wyświetlaczu. Opcjonalnie możliwe jest również zdalne sterowanie oraz monitoring przez Internet lub sieć GSM.

Pompy ciepła mogą być łączone w zespoły dostosowane do zaopatrywania większych obiektów w ciepło.

Resublimacyjna pompa ciepła

Czytaj więcej: Pompa ciepła – opinie o technologii grzewczej

Resublimacyjne pompy ciepła – najważniejsze informacje

Resublimacyjne pompy ciepła wytwarzane są seryjnie we Wrocławiu. Najstarszy model opisywanego urządzenia pracuje nieprzerwanie i bezawaryjnie już ponad 8 lat. Urządzenie ma certyfikat LEME, potwierdzający wysokie parametry ekologiczne, co ułatwia jego stosowanie w dotacyjnych programach ekologicznych i termomodernizacyjnych.

Czytaj też: Pompy ciepła – dofinansowanie

Pompy ciepła - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 18 293 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o pompach ciepła