Zabezpieczenie samochodu i majątku przed kradzieżą
Otrzymaj oferty od specjalistów jak LEASING-KREDYTY nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

LEASING-KREDYTY

6

Zabezpieczenie samochodu i majątku przed kradzieżą

Autor: Leasing-Kredyty, publikacja: 2021-03-04

Jak możemy chronić swoje samochody i inne mienie? Wszystkie poniższe zabezpieczenia są rekomendowane lub obowiązkowe przy braniu leasingu, ale każdy z nas może z nich skorzystać również poza leasingiem. Osobiście uważam, że znacznie zmniejszają ryzyko kradzieży lub pomagają odzyskać pojazd albo pieniądze, jeśli jednak do kradzieży dojdzie. Dzięki temu możemy być choć trochę spokojniejsi.

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą

1. Znakowanie pojazdów i innego wartościowego mienia

Skuteczność i klasa profesjonalna potwierdzone przez Politechnikę Świętokrzyską.

Odbywa się dwiema różnymi technologiami:

  • sensory bliskiego zasięgu zabezpieczone numerowaną plombą i nakładką w kolorze samochodu, przyklejane od wewnątrz w niewidocznych miejscach, nieściągalne (ściągnięcie uszkodzi element), z zapisem danych właściciela i możliwością ich odczytu przez aplikację w telefonie, którą posiada również policja;
  • identyfikatory numeryczne nanoszone lakierem UV w wielu miejscach, również nieusuwalne;
  • dwie naklejki informacyjne na szybę z przodu i z tyłu pojazdu „Obiekt GanDNA oznakowany”.

W sumie znakowanych na pojeździe jest do 130 miejsc. Można oznakować również wyposażenie domu, biura, gabinetu, warsztatu, a nawet sprzęt RTV, foto, komputery, sprzęt medyczny i każdy wartościowy przedmiot, na którym można przykleić sensor lub nanieść numer lakierem UV. Sensor z ochraniającymi naklejkami ma średnicę 2,8 cm.

Koszt – 1800 zł netto za pojazd. W tej samej cenie można oznakować do 10 mniejszych przedmiotów.

Dostawca – Gannet, firma z 25-letnim doświadczeniem, technologia ze Skandynawii. Jedyna taka technologia w Polsce.

Ponieważ oznakowanie jest nieusuwalne, bez zniszczenia elementów złodziejom nie opłaca się kraść takiego pojazdu/ przedmiotu. Żaden paser nie przyjmie takiego łupu, bo jest bardzo łatwe do wykrycia, do kogo należy i że pochodzi z kradzieży. Zabezpieczenie ma charakter odstraszający.

2. Radiowy system lokacji pojazdu

Znajdzie samochód wszędzie: w ciągu garaży wskaże dokładnie garaż, w którym znajduje się pojazd, w garażu podziemnym, stalowym kontenerze, odnajdzie nawet zatopiony samochód.

Niezagłuszalny w przeciwieństwie do GPS-u.

Polega na umieszczeniu urządzenia radiowego w samochodzie. Urządzenie jest w uśpieniu i jest uruchamiane dopiero po zgłoszeniu kradzieży. Dostawca przyjeżdża na miejsce zlokalizowania samochodu od razu z policją.

W wersji rozszerzonej można dodać drugie urządzenie, które informuje dostawcę, a ta właściciela, że samochód został uruchomiony poza godzinami określonymi przez właściciela jako normalne godziny używania pojazdu. Wtedy firma dzwoni do właściciela i jeśli pojazd właśnie został skradziony, poszukiwania rozpoczynają się natychmiast, a nie po kilku godzinach, np. rano kiedy właściciel zauważa, że nie ma samochodu w garażu. Normalne godziny użytkowania pojazdu są określane przez właściciela w aplikacji i łatwo zmienialne, kiedy zdarzy się późniejszy powrót do domu.

Koszt – urządzenie/-a + opłata abonamentowa roczna, im dłuższy okres umowy, tym niższa. Możliwość płatności jednorazowej lub w ratach, opcje tylko na Polskę lub Polskę i Europę.

Dostawca – ten sam co przy znakowaniu. Szczyci się bardzo wysoką skutecznością – 95% odzyskań w pierwszej dobie po kradzieży.

Dostawca oferuje również monitoring GPS, ale ten służy wyłącznie monitorowaniu pracowników (handlowców, kurierów etc.). Jest zagłuszany, więc stosowanie go w celu odzyskania samochodu zupełnie nie ma sensu.

3. Ubezpieczenie GAP

W przypadku kradzieży lub szkody całkowitej wypłaca odszkodowanie w wysokości różnicy między tym, co ubezpieczyciel wypłaci z AC a wartością samochodu z faktury(!), więc można pójść i kupić nowy pojazd lub spokojnie spłacić kredyt czy leasing. Zdarza się bowiem często, szczególnie przy samochodach tracących szybko na wartości (np. francuskie), że odszkodowanie z AC, pokrywające wartość rynkową pojazdu w momencie szkody, nie pokrywa w całości zobowiązań kredytowych/ leasingowych i poszkodowany jest obciążony dodatkowym problemem pozyskania pieniędzy na spłatę kredytu czy leasingu.

Jest kilka rodzajów GAP, ten wyrównujący odszkodowanie do ceny faktury chroni najbardziej, ale jest też najdroższy. Inne opcje chronią np. do 20-30% wartości samochodu, do wartości AC z polisy czy do wartości zobowiązań pozostałych do spłaty.

Koszt – zależy od wybranej opcji oraz rodzaju, marki, wartości, rocznika samochodu i od tego, na jak długo jest brany (rok czy więcej). Oferowany przez kilka firm ubezpieczeniowych.

To są 3 różne zabezpieczenia, o których można pomyśleć, żeby spać trochę spokojniej.

Monitoring pojazdów GPS - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 228 Dostawców Monitoringu Pojazdów GPS najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych: