Co to jest leasing i pożyczka leasingowa?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak LEASING-KREDYTY nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

LEASING-KREDYTY

Co to jest leasing i pożyczka leasingowa?

Autor: Leasing-Kredyty, publikacja: 2021-03-02

Czym różni się leasing od pożyczki leasingowej? Czy lepiej skorzystać z oferty banku, a może propozycji przedstawionej przez brokera leasingowego? Jak przejść przez poszczególne procedury bez szwanku? I wreszcie, jakie korzyści odniesiesz, korzystając z tej formy finansowania?

Leasing samochodów, maszyn i urządzeń

Co to jest leasing?

Leasing jest to wzięcie w użytkowanie potrzebnego przedsiębiorcy przedmiotu leasingu, płacenie za niego w miesięcznych ratach, aż do całkowitej spłaty jego wartości, kiedy przechodzi na własność na użytkującego (przedsiębiorcę).

Najczęstszym rodzajem leasingu jest leasing operacyjny.

Raty mogą być równe lub sezonowe, czyli zmienne w zależności od miesiąca w roku, dla firm, których biznes jest sezonowy.

Jak wziąć leasing?

 1. Przedsiębiorca wybiera przedmiot, który jest mu potrzebny. Może to być samochód, maszyna, urządzenie, również drobniejszy sprzęt, jak np. komputer. Dziś można wyleasingować już niemal wszystko, łącznie z urządzeniami do klimatyzacji czy sprzętem sprzątającym.
 2. Następnie przedsiębiorca wybiera dostawcę tego przedmiotu, w tym również sam negocjuje cenę czy ustala wymogi techniczne i z fakturą proforma oraz specyfikacją przedmiotu (karta katalogowa/ karta produktu, czasem wystarczy nawet link do strony produktu) zgłasza się do firmy leasingowej. Dostawcą/ sprzedającym musi być inna firma, która wystawi fakturę.
 3. Po akceptacji przedmiotu (szczególnie dotyczy to specjalistycznych maszyn i urządzeń lub wieku pojazdu) firma leasingowa prosi o podanie informacji o przedsiębiorcy potrzebnych do podjęcia decyzji o przyznaniu leasingu. Wypełnia się wniosek leasingowy lub podaje potrzebne informacje doradcy leasingowemu, który ten wniosek przygotuje za przedsiębiorcę. Ilość potrzebnych informacji nie jest duża, a sam proces jest dość prosty i szybki. Na pewno prostszy i szybszy niż przy ubieganiu się o kredyt w banku.
 4. Każda firma leasingowa sprawdza bazy gospodarcze i dłużników przedsiębiorcy. Jeśli działalność ma formę jednoosobową (JDG) lub spółki cywilnej, to również małżonka, jeśli jest wspólnota majątkowa.
 5. Brać w leasing można przedmioty nowe i używane, przy czym firmy leasingowe określają w swoich procedurach, iluletnie przedmioty akceptują. Jest tu dość duża rozbieżność, ale ogólna zasada jest taka, że nie bardzo stare. Maszyny po generalnych remontach, mające wiek +15 lat i jak najbardziej nadające się nadal do pracy, nie będą akceptowane do leasingu.
 6. Po przejściu procedury weryfikacyjnej i otrzymaniu decyzji leasingowej firma leasingowa zakupuje dla przedsiębiorcy wskazany przedmiot i oddaje go w użytkowanie przedsiębiorcy, pozostając jego formalnym właścicielem do czasu spłaty leasingu. To „oddanie w użytkowanie” w praktyce wygląda tak, że samochód czy maszyna jadą bezpośrednio od sprzedawcy do przedsiębiorcy.

Korzyści z leasingu

Oprócz oczywistej korzyści użytkowania samochodu, maszyny czy urządzenia, na które nie byłoby nas stać, gdybyśmy mieli zakupić je za gotówkę, są jeszcze korzyści podatkowe. Przedsiębiorca może całość raty leasingowej wliczyć sobie w koszty działalności.

Przy samochodach są limity odliczeń (150 tys. zł dla samochodu o silniku spalinowym i 225 tys. zł dla samochodu o silniku elektrycznym). Dla maszyn i urządzeń nie ma takich limitów. Przedsiębiorca nie może natomiast amortyzować przedmiotu, ponieważ formalnie należy on do firmy leasingowej. To firma leasingowa amortyzuje przedmiot.

Wraz z opłaceniem ostatniej faktury leasingowej własność przedmiotu przechodzi na leasingobiorcę/ przedsiębiorcę.

Jak wybrać firmę leasingową?

Leasing jest bardzo popularną formą finansowania środków trwałych przez przedsiębiorców, dlatego na rynku istnieje wiele firm, które mają w ofercie tę usługę. Większość z nich należy do banków, ale nie wszystkie.

Firmy leasingowe różnią się między sobą szeregiem rzeczy:

 • ceną,
 • jakie i jak stare przedmioty akceptują,
 • kwotami leasingu na jednego przedsiębiorcę,
 • wymaganą opłatą wstępną,
 • ilością wymaganych dokumentów,
 • ogólnymi warunkami umowy leasingu,
 • tabelą opłat i prowizji.

Tych różnic w praktyce jest bardzo dużo. Przedstawiciel każdej z firm leasingowych będzie przedstawiał swoją z jak najlepszej strony.

Czy warto korzystać z brokera leasingowego?

Dlatego warto skorzystać z doradcy (brokera) leasingowego, który współpracuje z wieloma firmami, ponieważ ma on szeroki pogląd na to, co kto oferuje. I o ile nowy samochód w leasingu na 5 lat dla firmy z co najmniej rocznym stażem zaoferuje każda firma leasingowa, o tyle jeśli firma działa krócej lub potrzebuje specyficznego czy używanego urządzenia bądź dłuższego leasingu, okazuje się, że wybór firm leasingowych się zawęża.

Dodatkową korzyścią jest fakt, że wynagrodzenie brokera pokrywa firma leasingowa, a nie przedsiębiorca, podobnie jak to ma miejsce przy ubezpieczeniach.

Praca brokera leasingowego jest podobna do pracy brokera/ multiagenta ubezpieczeniowego, jeśli chodzi o przedstawienie możliwych ofert. 

W przypadku poprowadzenia przez całą transakcję i dopilnowania szczegółów broker bierze wszystkie zadania na siebie, w tym również kontakt z dostawcą. Przedsiębiorca nie musi się o nic martwić.

Co to jest pożyczka leasingowa i leasing finansowy?

Pożyczka leasingowa i leasing finansowy są „kuzynami” leasingu operacyjnego. Korzystamy z nich w szczególnych przypadkach, a mianowicie gdy kupujemy samochód na fakturę VAT marża lub gdy kupujemy przedmioty o innej stawce VAT niż 23%, np. w przypadku urządzeń medycznych, gdzie VAT wynosi 8%.

Czyli znów jest to zakup na raty potrzebnego nam przedmiotu, z tą różnicą, że to my jesteśmy jego właścicielem i to my go amortyzujemy, a w koszty dodatkowo odpisujemy część odsetkową miesięcznej raty, a nie całą ratę.

Część firm leasingowych ma w swojej ofercie pożyczkę leasingową, a część leasing finansowy. W uproszczeniu możemy używać tych rozwiązań zamiennie, choć leasing finansowy ma dodatkową korzyść w postaci jednorazowego opłacenia z góry i odliczenia VAT-u, na czym niektórym przedsiębiorstwom może zależeć pod koniec kwartału czy roku.

Leasing - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 5 363 Firm Leasingowych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o leasingu