Fotograf – kryteria wyboru
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Krzysztof Łakomski nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Krzysztof Łakomski

3

Fotograf – kryteria wyboru

Autor: Krzysztof Łakomski, publikacja: 2021-05-28

Mnogość ofert usług fotograficznych nastręcza wiele trudności w znalezieniu dobrego specjalisty od fotografii. Teoretycznie pracę można zlecić online poprzez jedno kliknięcie, ale czy na pewno jest to dobry pomysł? Na co warto zwrócić uwagę i czym kierować się przy wyborze fotografa? Spróbujmy wypunktować, co jest najważniejsze z punktu widzenia klienta przy wyborze wykonawcy.

Zdjęcia kobiety przy samolocie

Portfolio fotograficzne

Zobacz prezentację prac fotograficznych. Po obejrzeniu zdjęć koniecznie odpowiedz sobie na pytanie, czy odpowiada ci zaprezentowany styl, czy fotografie są poprawne technicznie, a przede wszystkim czy ci się podobają. Moim zdaniem ten ostatni warunek jest kluczowy, ponieważ w fotografii – jak w każdym innym aspekcie życia – istnieje okresowa zmiana stylu, podyktowana panującą modą. Jest to szczególnie widoczne w fotografii ślubnej.

Na przestrzeni ostatnich lat były różne zmiany w modzie. Chętnie wykorzystywano zdjęcia czarno-białe z kolorowymi dodatkami. Popularne były zdjęcia w sepii, a później kolory pastelowe. Ostatnio w użyciu są presety w odcieniach brązu. Daje to pewne wrażenie surowości.

Każdy fotograf ma indywidualne podejście i swój preferowany film look. Jego styl zależny jest też w znacznej mierze od sprzętu i oprogramowania, jakimi dysponuje, choć to nie zawsze jest miarodajne. Jest jedno „ale”. Moda często się zmienia, ale dobry fotograf jest w stanie dostosować sam styl pod konkretne wymagania zleceniodawcy. Sednem sprawy jest elastyczność i dobry warsztat. Dlatego zawsze przeglądajmy portfolio i nie obawiajmy się zadawać pytań i informować o naszych wymaganiach.

Oferta usług fotograficznych

To bardzo ważne, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekujemy od wykonawcy, co realnie możemy uzyskać oraz czy cena jest adekwatna do spodziewanej jakości i ilości pracy. Są to zależności, które decydują o wyborze najkorzystniejszej oferty. Należy wykazać szczególną uwagę i dokładnie określić z wykonawcą zakres usługi. Patrząc na to czysto matematycznie, można dokonać złego wyboru, np. kierując się wyłącznie liczbą zdjęć, które nam przekaże fotograf. Czasem wybór 5 dobrych zdjęć jest korzystniejszy niż otrzymanie 100, z których żadne nam się nie podoba. Zatem, czy taka sama cena za 5 zdjęć u jednego fotografa i 100 zdjęć u innego będzie czynnikiem decydującym?

Zastanówmy się też nad czasem, który możemy poświecić na sesję oraz późniejsze przeglądanie i wybór najlepszych zdjęć. Dobrze też jest wcześniej ustalić, czy oddane fotografie będą poddane obróbce, jaki ma być format wyjściowy oraz sposób ich wykorzystania (druk, prezentacja w Internecie).

Niektórzy fotografowie stosują tzw. pakiety usług o określonych cenach. Inni preferują dostosowanie oferty cenowej pod konkretny określony w umowie zakres pracy. Można to porównać do wyboru garnituru o określonym rozmiarze w sklepie bądź jego uszycie na miarę przez krawca. Wybór należy do klienta. Osobiście preferuję drugi sposób. Co do cen, ich rozpiętość jest naprawdę duża i zależy od wielu czynników. Dość powiedzieć, że ceny wahają się od przysłowiowego tysiąca do kilku tysięcy.

Czynników wpływających na cenę jest naprawdę wiele i trudno je tu wszystkie wymienić. Na pewno na cenę wpływa renoma firmy, jej rozpoznawalność, poziom i pewność świadczonych usług, styl, który firma prezentuje, a może przede wszystkim dostosowanie do potrzeb klienta.

Referencje i opinie wystawione fotografowi

Referencje i opinie to wskazania, które są bardzo przydatne. Najcenniejsze są opinie od znajomych, którzy korzystali już z usług określonej osoby lub firmy. Opinie w Internecie są miarodajne pod warunkiem, że są prawdziwe. W rzeczy samej portale, które umożliwiają ich wystawienie, stosują odpowiednie zabezpieczenia oraz indywidualny know-how, aby to prawdziwi klienci wystawiali opinie. W praktyce system często ma słabe punkty.

Najczęściej opinie wystawia się na prośbę wykonawcy. Do rzadkich przypadków należy, aby usługobiorca wystawiał je samoistnie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy jest wyraźnie niezadowolony z wykonanej usługi. Często w grę wchodzą emocje i opinie są przesadzone. W niektórych przypadkach jest możliwe, że – technicznie rzecz biorąc – każda osoba podająca się za klienta może wystawić opinię. Czasem jest to nieuczciwa konkurencja.

To, co napisano powyżej, znajduje również odbicie w opiniach na internetowych forach tematycznych. Bywa także, że ilość wystawionych ocen jest niemiarodajna. Przy sugerowaniu się referencjami, jak zawsze potrzeba intuicji i doświadczenia.

Doświadczenie i sprzęt fotografa

Oczywiście można to brać pod uwagę, ale nie powinny to być czynniki decydujące. Co do sprzętu, istotna jest nie tyle jego marka czy wartość, ale też to, czy odpowiedni sprzęt będzie dobrany do zaplanowanych konkretnych zadań. Ma być go tyle, ile potrzeba do dobrego i bezpiecznego wykonania pracy. Wykonane nim zdjęcia powinny się odznaczać bardzo dobrą jakością techniczną. Myślę, że w przypadku wątpliwości fotograf bez problemu odpowie, jakimi środkami technicznymi dysponuje.

Doświadczenie jest ważne, ale nie najważniejsze. Czasem rutyna zabija ducha inwencji twórczej. Niektórym przyswojenie umiejętności i obycia przychodzi bardzo szybko, a innym zajmuje to lata. Czas ma tu znaczenie drugorzędne. Ważne jest natomiast podejście do wykonywanego zawodu. Wykonanie na zlecenie musi być zawsze profesjonalne.

Komunikacja między zleceniodawcą a usługodawcą

Jest to bardzo ważny element udanej współpracy. Pomiędzy klientem a fotografem jest potrzeba konkretnej wymiany informacji oraz obopólne zaufanie. Współpraca powinna przebiegać w dobrej atmosferze, co na pewno przełoży się na wyniki pracy. Nie jest złym pomysłem wcześniejsze spotkanie się i omówienie szczegółów. Oczywiście nie zawsze jest taka możliwość, ale powinien być przynajmniej dobry kontakt telefoniczny. Najczęściej rozmowa lub spotkanie, zamiast pisanie e-maili, rozwiewa wiele wątpliwości.

Umowa między fotografem a klientem

W zasadzie przy wyborze wykonawcy, szczególnie jeśli chodzi o wykonanie fotoreportażu, jest to punkt obowiązkowy. Wiadomo, że planowane wydarzenie ma określony termin. Brak fotografa, który się nie pojawił, może być dla klienta przykrą niespodzianką. Umowa ma za zadanie zabezpieczyć interes klienta, jak również wykonawcy. To dokument precyzujący zakres wykonywanej usługi oraz całkowity koszt. Należy zawsze dokładnie zapoznać się z jej treścią, a przed podpisaniem ewentualnie doprecyzować jej zapisy. Jest to podstawa dobrej współpracy przy większych zleceniach.

Fotografowanie - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 12 826 Specjalistów od Fotografowania najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o fotografowaniu