Kredyt mieszkaniowy - Porównaj Oferty Kredytów Mieszkaniowych

Porównaj Za Darmo Oferty Kredytów Mieszkaniowych

ZA DARMO
 1. Odpowiedz na pytania
 2. Otrzymaj dopasowane oferty
 3. Porównaj i wybierz najlepszą

Kredyt mieszkaniowy

Każdy kredyt mieszkaniowy jest kredytem hipotecznym. Oznacza to, że bank może dochodzić swoich roszczeń z wartości nabywanej nieruchomości. Dzieje się tak wtedy, gdy dłużnik staje się niewypłacalny. Obecnie niewiele osób jest w stanie zakupić mieszkanie lub wybudować dom bez zaciągania kredytu. Kredyt mieszkaniowy okazuje się jedyną alternatywą obok rezygnacji z marzeń o własnym kącie. W związku z tym banki urozmaicają swoje oferty coraz bardziej wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klienta.

Najważniejszą kwestią dla osoby, która chce zaciągnąć kredyt mieszkaniowy jest koszt kredytu, a tym samym miesięczna rata obciążająca rachunek. Wiąże się to nieodłącznie z okresem spłaty zobowiązania. Każdy bank na rynku w swojej ofercie ma coś, co szczególnie może zainteresować potencjalnego Klienta, dlatego warto porównać propozycje banków, aby wybrać najlepszy kredyt mieszkaniowy.

Portal Oferteo.pl umożliwia złożenie zapytania ofertowego za darmo. Banki, które będą w stanie spełnić indywidualne wymagania Klienta, zaproponują wycenę kosztów, która trafi wprost na konto użytkownika lub skrzynkę pocztową. Zanim skonsultujemy nasz potencjalny wybór z doradcą finansowym można skorzystać również z narzędzia, które pozwala na brudno oszacować koszt kredytu, wysokość odsetek oraz wysokość poszczególnych rat kredytu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce frazę – kredyt mieszkaniowy kalkulator.

Kredyt mieszkaniowy - zalety

Większość banków na rynku mieszkaniowym finansuje w 100% wartość nieruchomości, co oznacza brak konieczności wpłaty tak zwanego wkładu własnego. Oprocentowanie wynosi jedynie kilka procent, a okres kredytowania większości banków dochodzi nawet do 40 lub 50 lat. Jeżeli posiadamy swoje oszczędności i chcemy wynegocjować lepsze warunki kredytobrania powinniśmy pamiętać, że dopiero 20% wkładu własnego jest odpowiednim zabezpieczeniem dla banku i powodem do ustanowienia korzystniejszych założeń spłaty kredytu. Kredyt hipoteczny ma także tę zaletę, że można go zaciągnąć w walucie obcej z możliwością przewalutowania. Banki umożliwiają manipulacje spłacanymi ratami w systemie malejącym lub równym. Istnieje także opcja wcześniejszego zwrotu kredytu.

Jakie informacje powinny znajdować się w umowie?

Każdy bank posiada gotowe umowy kredytowe, jednak warto wiedzieć, które zapisy są niezbędne w przypadku umów kredytowych pod hipotekę. Decyzja podjęcia kredytu hipotecznego jest z pewnością jednym z poważniejszych wyborów dokonywanych w naszym życiu, zatem dobra orientacja w temacie zmniejszy do minimum nasze wątpliwości. Dzięki temu możemy uniknąć wszelkiego rodzaju zagrożeń, z których nie zdajemy sobie sprawy, między innymi dodatkowych kosztów poza odsetkami i prowizją.

Informacje, które koniecznie powinny znaleźć się w umowie hipotecznej:
 • strony umowy,
 • kwota kredytu oraz wybrana waluta,
 • cel, na który kredyt został udzielony,
 • zasady i termin spłaty kredytu,
 • wysokość oprocentowania kredytu i warunki jego zmiany,
 • sposób zabezpieczenia spłaty kredytu,
 • zakres uprawnień banku związany z kontrolą wykorzystania i spłaty kredytu,
 • termin i sposób przekazania środków pieniężnych do kredytobiorcy,
 • wysokość prowizji,
 • warunki dokonywania zmian i rozwiązania umowy.

Kredyt mieszkaniowy a zdolność kredytowa

Zdolność do spłaty pożyczonych środków pieniężnych wraz z odsetkami nazywamy zdolnością kredytową. Osoba, której bank udzieli kredytu, musi mieć udokumentowaną zdolność kredytową. Na rynku istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu przez osobę bez zdolności kredytowej, której wniosek podparty jest zobowiązaniem członka rodziny spełniającego warunki kredytowe. Usługa ta jednak będzie dostępna jedynie do końca 2012 roku. Aby udowodnić swoją zdolność kredytową należy złożyć w banku wraz z wnioskiem o przyznanie kredytu zaświadczenie od dochodach z ostatnich kilu miesięcy, deklarację podatkową z zeszłego roku oraz książkę przychodów i rozchodów.

Rynek pierwotny i wtórny

W przypadku kredytu mieszkaniowego dotyczącego rynku wtórnego bank wypłaci pieniądze kredytobiorcy dopiero wtedy, gdy przedstawi on akt notarialny oraz wniosek o wpisanie hipoteki na rzecz banku, natomiast kredyt mieszkaniowy na rynku pierwotnym możliwy jest po przedłożeniu tak zwanej cesji wkładu budowlanego.

Etapy ubiegania się o kredyt mieszkaniowy

 • znalezienie mieszkania, które chcemy kupić,
 • konsultacja z doradcą finansowym – łatwy kontakt poprzez portal Oferteo,
 • wybranie oferty kredytowej,
 • złożenie wniosku kredytowego wraz zaświadczeniem o zarobkach, zabezpieczeniem kredytu i wszystkimi stosownymi dokumentami (każdy bank ma własne wymogi dotyczące potrzebnych dokumentów),
 • oczekiwanie na decyzję do miesiąca czasu,
 • spełnienie warunków dołączonych do pozytywnej decyzji, które powinien spełnić kredytobiorca,
 • podpisanie umowy,
 • oczekiwanie na uruchomienie kredytu.

Wybór oferty kredytowej

Oferty kredytowe banków zmieniają się każdego miesiąca, dlatego warto na bieżąco śledzić sytuację na rynku kredytów. Najlepszym wyjściem jest porównanie kilku aktualnych propozycji - formularz Oferteo nam w tym pomoże. Wystarczy opisać swoje zapotrzebowanie, a banki przygotują dopasowane oferty.