Od czego zacząć, gdy myślisz o kredycie hipotecznym?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Konrad Kowal - Pracownik Platinum Financial nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Konrad Kowal - Pracownik Platinum Financial

Od czego zacząć, gdy myślisz o kredycie hipotecznym?

Autor: Konrad Kowal, publikacja: 2020-06-25

W 10 punktach podam najważniejsze informacje, na które powinieneś zwrócić uwagę, gdy zaczynasz myśleć o kredycie hipotecznym.

Zacznij od przeliczenia swojej zdolności kredytowej

W tym celu udaj się do banku albo do zaufanego doradcy kredytowego (tzw. pośrednika), czyli po prostu takiej osoby jak ja.

Przeliczenie zdolności kredytowej pozwoli Ci uzyskać informację, na jaką nieruchomość Cię stać i w jakiej maksymalnej wysokości bank zgodzi się udzielić Ci finansowania. Dodatkowo już na tym etapie dowiesz się o możliwej wysokości raty oraz o innych kosztach, na które powinieneś się przygotować.

Do przeliczenia zdolności kredytowej przygotuj następujące informacje:

 • Twoje dochody,
 • wydatki gospodarstwa domowego,
 • informacje o posiadanych kredytach:
  • wysokość kapitału do spłaty,
  • liczba pozostałych rat do spłaty,
  • wysokość raty,
  • typ kredytu (gotówkowy, hipoteczny, firmowy itp.),
  • datę udzielenia oraz datę ostatniej raty,
 • informacje o posiadanych kartach kredytowych i limitach w koncie:
  • kwotę przyznanego limitu,
  • kwotę wykorzystanego limitu,
  • datę przyznania limitu,
  • liczbę osób na utrzymaniu.

Znajdź interesującą Cię nieruchomość

Oczywiście dostępny jest dla Ciebie rynek wtórny oraz pierwotny, czyli z drugiej ręki lub od dewelopera.

Podpisz umowę przedwstępną oraz uzyskaj informację o księdze wieczystej - będzie Ci to potrzebne.

Jeżeli jesteś zdecydowany wybudować nieruchomość, to sytuacja wygląda nieco inaczej. W takiej sytuacji w tym miejscu musisz np. znaleźć działkę i uzyskać stosowne pozwolenia.

Wybierz ofertę i omów ją z doradcą

Wybór oferty nie należy do łatwych i nie zawsze będziesz miał możliwość wybrania tej najtańszej na rynku. Dużo zależy od Twojej sytuacji oraz innych oczekiwań.

Przy odpowiednim podejściu doradcy przebrniesz przez to bez większych problemów i wybierzesz najlepszą dla siebie opcje.

Przygotuj potrzebne dokumenty

Nie ma czego się obawiać - na tym etapie uzyskasz informację o potrzebnych dokumentach dotyczących nieruchomości, które musisz dostarczyć.

Lista dokumentów zależy od Twojej sytuacji zawodowej, rodzaju nieruchomości, czy ją kupujesz oraz od tego z jakiego rynku (wtórnego czy pierwotnego ją nabywasz), czy budujesz dom.

Złóż wniosek

Nie jest to trudne, we wszystkim pomoże Ci doradca. Złożenie wniosku polega na wypełnieniu odpowiednich formularzy i dostarczeniu wcześniej zebranych dokumentów.

Podpisz umowę kredytową

Jeżeli otrzymałeś decyzję pozytywną, to nadszedł czas na podpisanie umowy kredytowej.

W momencie otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej zostanie Ci udostępniony wzór umowy w celu zapoznania się z zapisami w umowie.

Umów się ze sprzedającym u notariusza w celu podpisania umowy sprzedaży nieruchomości i spełnij pozostałe warunki do uruchomienia

Teraz możesz podpisać umowę główną ze sprzedającym u notariusza. Notariusz pobierze od Ciebie opłatę, tzw. taksę notarialną. Będzie także mógł w Twoim imieniu złożyć wpis do księgi wieczystej, który będzie stanowił o Twojej własności.

Z pewnością zostaniesz poproszony o udokumentowanie wkładu własnego. Wkład własny można w całości uiścić przy notariuszu i odnotować ten fakt w umowie notarialnej. Nie będziesz musiał przedstawiać wtedy wyciągu czy zaświadczenia o saldzie na rachunku.

Być może zostaniesz poproszony o spełnienie dodatkowych warunków, np. przedstawienie ubezpieczenia nieruchomości.

Należy spełnić te warunki przed uruchomieniem środków z banku.

Wypłać środki z kredytu

Środki z banku zostaną wypłacone zbywcy nieruchomości - w przypadku zakupu lub Tobie (w transzach), gdy kredyt będzie przeznaczony na budowę domu.

Spełnij warunki po uruchomieniu

Po uruchomieniu kredytu mogą pojawić się kolejne warunki do spełnienia. Z reguły jest to udokumentowanie postępów w remoncie lub w budowie domu.

W obecnej chwili standardem wśród banków jest przyjmowanie za dowód dokumentacji fotograficznej, a nie faktur za zakupione materiały i wykonaną usługę przez firmę remontową czy budowlaną.


Opracował:
Konrad Kowal - Pracownik Platinum Financial

Inne usługi lub produkty - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 840 889 Wykonawców i Dostawców najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych: