klimatyzator kasetonowy zamontowany na białym podwieszanym suficie

Klimatyzator kanałowy – jak działa i czy warto mieć klimatyzację kanałową?

Klimatyzator kanałowy – jak działa i czy warto mieć klimatyzację kanałową?

Jednym z typów domowej klimatyzacji może być klimatyzator kanałowy. Na rozwiązanie tego rodzaju składa się system kanałów rozprowadzonych po całym budynku. Montaż klimatyzatora kanałowego polega na poprowadzeniu kanałów w ścianach i/lub stropie, tak aby dotrzeć do każdego klimatyzowanego lub dogrzewanego pomieszczenia. Zobacz, jak to wygląda w praktyce?

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 19 sierpnia 2022 19.08.2022 Czas lektury: 5min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 22217 Firm od Klimatyzacji blisko Ciebie

Z uwagi na konstrukcję system kanałowej klimatyzacji najlepiej jest zaplanować i zamontować na etapie projektowania budynku. Bruzdowanie w ścianach później, tworzenie dodatkowych przepustów i kanałów może znacząco podnieść koszt usługi i sprawić, że klimatyzacja kanałowa będzie mniej opłacalna niż klimatyzacja typu split lub multisplit. Warto zatem z odpowiednim wyprzedzeniem rozważyć montaż klimatyzatora kanałowego.

Czym jest klimatyzator kanałowy?

Rozwiązanie to jest głównym elementem układu klimatyzacji kanałowej, która stanowi połączenie wielu różnych systemów kanałów, odpowiadających za rozprowadzenie w całym budynku powietrza o odpowiednim poziomie wilgotności i temperaturze. Jego umieszczenie w domu jednorodzinnym wymaga wykonania instalacji w ścianach i/lub w stropie, w postaci kanałów o prostokątnym lub okrągłym przekroju. Montaż klimatyzatora kanałowego w domu związany jest również z wykonaniem odpowiednich przepustów. Sercem całego układu jest urządzenie sterujące, które powinno być umieszczone w oddzielnym pomieszczeniu.

Klimatyzacja - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 22 217 Firm od Klimatyzacji najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Rodzaje klimatyzatorów kanałowych

Istnieje kilka rodzajów klimatyzatorów kanałowych, spośród których możesz wybrać odpowiednie urządzenie do swojego domu. Jakie rozwiązanie do wentylacji mechanicznej będzie się najlepiej nadawało? Czym się kierować przy zakupie?

Zasadniczo w użytku są klimatyzatory kanałowe:

  • inwerterowe,
  • niskiego, średniego i wysokiego sprężu.

Wartość sprężu dyspozycyjnego, czyli ciśnienia i siły, z jaką wypychane jest powietrze, to bardzo ważny czynnik wpływający zarówno na cenę, jak i głośność i wydajność instalacji.

Dobór siły niezbędnej do wypchnięcia powietrza przez wentylatory zależy od konstrukcji budynku – przy krótkiej trasie w instalacji zbyt wysoki spręż może skutkować zbyt szybkim przepływem powietrza (obniży się komfort przebywania w pomieszczeniach, pojawi się efekt wychłodzenia i przeciągu). Z kolei przy niskiej wartości sprężu dojdzie do odwrotnej sytuacji – klimatyzacja nie będzie wydajna i nie zaspokoi potrzeb użytkowników.

Jak działa klimatyzator kanałowy?

Chcesz zdecydować się na klimatyzator kanałowy? Sprawdź, jak funkcjonuje taki system w domach prywatnych. Głównym celem klimatyzacji kanałowej jest dostarczenie chłodnego i przefiltrowanego powietrza do wielu pomieszczeń – przy jednoczesnym zminimalizowaniu liczby urządzeń i jednostek klimatyzacyjnych zewnętrznych. Klimatyzatory kanałowe działają na bardzo prostej zasadzie – powietrze przenoszone jest za pomocą przewodów wentylacyjnych, a rozprowadzane po pomieszczeniach poprzez kratki wentylacyjne.

Czy w domach jednorodzinnych sprawdzi się rozwiązanie w postaci klimatyzatora kanałowego? Zasada działania tego urządzenia wskazuje, że jak najbardziej! Co prawda z reguły tego typu opcje wykorzystywane są w budynkach użyteczności publicznej, ale coraz częściej są one też elementem nowoczesnych systemów klimatyzacyjnych i ogrzewania domów jednorodzinnych (w tym również domów piętrowych).

Czy dla Ciebie odpowiedni będzie klimatyzator kanałowy? Rozprowadzenie kanałów może być kłopotliwe, ale jeśli jesteś na etapie projektowania domu (lub remontu mieszkania bądź domu), to możesz skorzystać z klimatyzatora kanałowego. Schemat montażu tego rozwiązania jest na tyle skomplikowany, że w wykończonym już domu wiązać się będzie z dużą liczbą przeróbek – w takim scenariuszu może być to nieopłacalne.

Dowiedz się więcej: Jak działa klimatyzacja?

Klimatyzator kanałowy – montaż

specjalista montuje osłonę wentylacyjną

Jeśli wybierasz klimatyzator kanałowy, montaż będzie uzależniony od rodzaju wybranego systemu oraz od skali całego przedsięwzięcia (np. liczby pomieszczeń, które mają być włączone do systemu klimatyzacji kanałowej).

Instalacja klimatyzacji kanałowej polega na wykonaniu odpowiednich przepustów i – w oparciu o stworzony wcześniej projekt – wykuciu w ścianie kanałów wentylacyjnych. Nowoczesne konstrukcje są stosunkowo płaskie (np. wymagają tylko 230 mm wysokości), co znacząco ułatwia założenie klimatyzatora kanałowego. Montażu powinna się podjąć osoba, która ma wiedzę i doświadczenie w tym zakresie, jak fachowiec od klimatyzacji z Warszawy lub Twojego regionu.

Klimatyzacja kanałowa – cena

Ile kosztuje klimatyzator kanałowy wraz z montażem urządzenia?

Przyjmijmy, że w planach jest zakup i montaż klimatyzacji w mieszkaniu 60 m². >Ile kosztuje klimatyzator kanałowy? Cena urządzenia mieści się w granicach 4500-15 000 zł brutto. Do tego należy doliczyć montaż, czyli wydatek rośnie o 4500-6000 zł brutto (oczywiście w zależności od liczby punktów i od długości instalacji).

Podsumowując, koszt podstawowej usługi, nie w szczycie sezonu, i o ile nie będzie większych utrudnień i dodatkowych, skomplikowanych prac może wynieść w sumie kilkanaście tysięcy złotych.

O czym należy pamiętać?

Specjalista Oferteo.pl

Specjalista Oferteo.pl

W przypadku kanałowych klimatyzatorów zawsze dochodzą liczne poboczne prace, np.: montaż sterowników naściennych, puszek naściennych, rozprowadzenie instalacji po domu czy montaż kratek nawiewnych

Sprawdź również: Cennik klimatyzacji domowej

Ogrzewanie klimatyzatorem kanałowym – czy warto?

Klimatyzatory kanałowe najczęściej traktowane są wyłącznie w kategoriach urządzeń chłodniczych, ale mogą one w wielu przypadkach wspierać lub zastępować system grzewczy. Właściwie powietrzna pompa ciepła będzie działała tak samo jak ten sprzęt. Opinie użytkowników wskazują, że oba systemy nie różnią się znacząco budową. Klimatyzator składa się z parownika i ze sprężarki w jednostce zewnętrznej oraz skraplacza w jednostce wewnętrznej. Energię cieplną klimatyzator kanałowy pobierze z zewnątrz, a po sprężeniu czynnika ciepło oddane zostanie do budynku.

Czy warto zainstalować klimatyzator kanałowy? Bez wątpienia tak: klimatyzacja pozwala utrzymać optymalną temperaturę powietrza i ma niebagatelny wpływ na komfort codziennego życia domowników.

Dodano: 21 lipca 2021 Zaktualizowano: 19 sierpnia 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco