klimatyzator kasetonowy zamontowany na białym podwieszanym suficie -  w 2021

Klimatyzator kanałowy – zasada działania, montaż, cena

Klimatyzator kanałowy – zasada działania, montaż, cena

Na klimatyzację kanałową składa się system kanałów rozprowadzonych po całym budynku. Montaż polega na poprowadzeniu kanałów w ścianach i/lub stropie, tak aby dotrzeć do każdego klimatyzowanego lub dogrzewanego pomieszczenia.

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 21 lipca 2021 21.07.2021 Czas lektury: 3min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 19292 Dostawców Klimatyzatorów blisko Ciebie

Z uwagi na konstrukcję system kanałowej klimatyzacji najlepiej jest zaplanować i zamontować na etapie projektowania budynku. Bruzdowanie w ścianach na późniejszym etapie, tworzenie dodatkowych przepustów i kanałów może znacząco podnieść ceny i sprawia, że klimatyzacja kanałowa będzie mniej opłacalna niż klimatyzacja split lub multisplit.

Zasada działania klimatyzacji kanałowej

Celem klimatyzacji kanałowej jest dostarczenie chłodnego i przefiltrowanego powietrza do wielu pomieszczeń – przy jednoczesnym zminimalizowaniu urządzeń i jednostek klimatyzacyjnych zewnętrznych. Klimatyzatory kanałowe działają na bardzo prostej zasadzie – powietrze przenoszone jest za pomocą przewodów wentylacyjnych, a rozprowadzane po pomieszczeniach poprzez kratki wentylacyjne.

Czy takie rozwiązanie sprawdzi się w domach jednorodzinnych? Jak najbardziej! Co prawda najczęściej tego typu systemy wykorzystywane są w budynkach użyteczności publicznej, ale coraz częściej są elementem nowoczesnego systemu klimatyzacji i ogrzewania domów jednorodzinnych (w tym również domów piętrowych).

Czy system klimatyzacji kanałowej to rozwiązanie dla Ciebie? Tak, ale pod warunkiem, że jesteś na etapie projektowania domu (lub remontu starego domu). Montaż klimatyzatora kanałowego w wykończonym domu wiąże się dużą liczbą przeróbek – w takim scenariuszu może być nieopłacalny.

Dowiedz się więcej: Jak działa klimatyzacja w pomieszczeniu? Budowa, zasada działania

Klimatyzator kanałowy – montaż

specjalista montuje osłonę wentylacyjną

Montaż zależy w dużej mierze od rodzaju wybranego systemu i skali całego przedsięwzięcia (np. liczby pomieszczeń, które mają być włączone do systemu klimatyzacji kanałowej).

Montaż klimatyzacji kanałowej polega na wykonaniu odpowiednich przepustów i – w oparciu o stworzony wcześniej projekt – wykuciu w ścianie kanałów wentylacyjnych. Nowoczesne konstrukcje są stosunkowo płaskie (np. wymagają tylko 230 mm wysokości), co znacząco ułatwia instalację.

Przydatny poradnik: Montaż klimatyzacji – jak zamontować klimatyzator i rury klimatyzacyjne?

Rodzaje klimatyzatorów kanałowych

  • inwerterowe,
  • niskiego, średniego i wysokiego sprężu.

Wartość sprężu dyspozycyjnego, czyli ciśnienia i siły, z jaką wypychane jest powietrze, to bardzo ważny czynnik wpływający zarówno na cenę, jak i głośność i wydajność instalacji.

Dobór siły niezbędnej do wypchnięcia powietrza przez wentylatory zależy od konstrukcji budynku – przy krótkiej trasie w instalacji zbyt wysoki spręż może skutkować zbyt szybkim przepływem powietrza (obniży się komfort w pomieszczeniach, pojawi się efekt wychłodzenia i przeciągu). Z kolei przy niskiej wartości sprężu dojdzie do odwrotnej sytuacji – klimatyzacja nie będzie wydajna i nie zaspokoi potrzeb użytkowników.

Klimatyzacja - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 19 292 Dostawców Klimatyzatorów najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Klimatyzacja kanałowa – cena

Ile kosztuje klimatyzator kanałowy wraz z montażem urządzenia?

Przyjmijmy, że w planach jest zakup i montaż klimatyzacji w mieszkaniu 60 m kw. – montaż podstawowy, bez większych utrudnień i dodatkowych, skomplikowanych prac, nie w szczycie sezonu:

Klimatyzator kanałowy kosztuje ok. 5 – 6 tys. zł brutto, do tego należy doliczyć montaż, który kosztuje 4 – 5 tys. zł brutto (oczywiście w zależności od liczby punktów i od długości instalacji). W kwestii kanałowych klimatyzatorów zawsze dochodzą liczne poboczne prace, np.: dodatkowo montaż sterowników naściennych, puszek naściennych, rozprowadzenie instalacji pod po domu czy montaż kratek nawiewnych – mówi specjalista od klimatyzacji współpracujący z Oferteo.

Sprawdź również: Cennik klimatyzacji domowej. Ile kosztuje klimatyzacja z montażem?

Jak oceniasz ten poradnik?

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco