Jaki klimatyzator wybrać?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak KLIMA-MUSIC nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

KLIMA-MUSIC

7

Jaki klimatyzator wybrać?

Autor: KLIMA-MUSIC, publikacja: 2021-01-11

Zastanawiasz się, jaki klimatyzator zakupić? Jaki ma być mocny w stosunku do Twojego pomieszczenia? Przeczytaj do końca ten artykuł, postaram się pomóc Ci w wyborze.

Klimatyzacja

Klimatyzacja – co warto wiedzieć przed zakupem?

Drogi konsumencie, przed zakupem klimatyzacji zadaj sobie następujące pytania:

  1. Jak duże pomieszczenie lub pomieszczenia mamy do schłodzenia?
  2. Czy budynek jest ocieplony?
  3. Czy pomieszczenia są mocno nasłonecznione?
  4. Czy w pomieszczeniu jest otwarta kuchnia produkująca dodatkowe źródło ciepła?
  5. Czego oczekuję od klimatyzacji? Czy tylko chłodzenia, czy dodatkowych funkcji, takich jak: Wi-Fi, jonizator, filtr dla alergików?

Dlaczego wymiary pomieszczenia są dla instalatora tak istotne?

Przyjmuje się, że do dobrej pracy klimatyzacji i wykorzystania jej potencjału, na 10 m2 każdego pomieszczenia średnio nasłonecznionego potrzebna jest moc chłodnicza 1 kW.

Przykład: Mamy do schłodzenia pokój o wymiarach 7 m x 5 m = 35 m2, wysokość między 2,5 m a 2,8 m. Teraz należy pomnożyć powierzchnię pomieszczenia 35 m2 x 0,1 kW = 3,5 kW. Wynik pokazuje nam, że potrzebujemy klimatyzacji o mocy chłodniczej 3,5 kW.

Dlaczego potrzebna jest informacja o ociepleniu budynku?

Budynki, które nie są zaizolowane w sposób odpowiedni, mają tendencję do strat ciepła. W takich budynkach do zapotrzebowania na moc chłodniczą należy doliczyć od 10% do 20% w niektórych przypadkach.

Czy pomieszczenia są mocno nasłonecznione?

Jest to kolejny ważny dla instalatora parametr, który pomoże określić, czy do zapotrzebowania na moc chłodniczą należy doliczyć 20-30% więcej mocy chłodniczej.

Czy w pomieszczeniu jest otwarta kuchnia (dodatkowe źródło ciepła)?

W pomieszczeniach, w których jest otwarta kuchnia, należy doliczyć 10-20% więcej mocy chłodniczej. Doliczamy, ponieważ kuchnia jest producentem dodatkowego źródła ciepła.

Czego oczekuję od klimatyzacji?

Niektórzy producenci prześcigają się w nowinkach w klimatyzacjach – zaczynając od Wi-Fi, aż po modele dla najbardziej wybrednych zdrowotnie konsumentów.

Niektóre wersje mają Wi-Fi w standardzie, a inne nie, i trzeba za taką opcję zapłacić dodatkowo. Modele ze średnich półek mają w standardzie Wi-Fi oraz jonizator powietrza, natomiast modele z wyższej półki mają przeróżne możliwości.

Dla alergików firmy produkują specjalne klimatyzatory. Są one stosunkowo drogie w zakupie, ale na pewno nie zaszkodzą zdrowiu alergika.

Przed zakupem przeanalizuj wszystkie parametry. Pozwoli Ci to zaoszczędzić na niepotrzebnych wydatkach w późniejszym czasie eksploatacji. Źle dobrana moc chłodnicza, np. zbyt mała, może zbyt mocno obciążyć sprężarkę, w konsekwencji czego dojdzie do przegrzania i awarii oraz kosztownej jej wymiany, jednocześnie zwiększą się rachunki za energię elektryczną.

Klimatyzacja - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 18 352 Dostawców Klimatyzatorów najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o klimatyzacji