Sprzedaż mieszkania z długiem – czy to możliwe?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Kancelaria Nieruchomości - Oddłużanie, udziały, dział spadku i podział majątku, pośrednictwo i odkup nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Kancelaria Nieruchomości - Oddłużanie, udziały, dział spadku i podział majątku, pośrednictwo i odkup

Sprzedaż mieszkania z długiem – czy to możliwe?

Autor: Mirosław Rybak, Mediator i Biegły Sądowy ds. Nieruchomości, publikacja: 2021-05-25

Oddłużanie nieruchomości to złożony proces, który zależnie od sytuacji pozwala uratować majątek lub zminimalizować zadłużenie. Często klienci pytają mnie, jak uniknąć komornika, długów, tak by zachować nieruchomość. W zależności od naszego położenia oraz od tego, czy mieszkanie jest zadłużone, czy jest z hipoteką, a może dopiero dzwoni do nas windykacja, mamy różne wyjścia. Możemy szybko sprzedać mieszkanie, spłacając długi, odzyskując część środków lub zabezpieczyć nieruchomość przed licytacją komorniczą. Przede wszystkim przed podjęciem działań warto sprawdzić swoje finanse, podliczyć aktualne zobowiązania.

Prawidłowe przekazanie nieruchomości nabywcy

Dowiedz się, jakie masz długi

Samodzielnie przystępując do analizy swojego przypadku, należałoby dowiedzieć się, jakie mamy długi. Pomoże nam w tym raport BIK, który możemy pobrać ze strony bik.pl. Kosztuje to około 39 zł za jeden raport, a daje nam możliwość uzyskania zbiorczo informacji o największych zobowiązaniach, jakie zaciągnęliśmy. Uwaga – raport nie obejmuje innych zaległości, jak np. rachunki za prąd, telefon itp.

Wygeneruj kwotę na spłatę części długu

Po uzyskaniu tych informacji należy również zastanowić się, co możemy sprzedać z naszego majątku oraz jak zminimalizować stałe miesięczne koszty, tak by wygenerować kwotę na spłatę części zadłużenia. Jeżeli długi są wysokie, powinniśmy wziąć pod uwagę to, jak wykorzystać gotówkę uwięzioną w największym składniku naszego majątku, mianowicie nieruchomości.

Uzyskaj zaświadczenie z banku o wartości zadłużenia

Jeżeli dług jest zabezpieczony na hipotece, wiemy jaką ma wartość i przynajmniej pokrywa się ona z wartością nieruchomości, wówczas możemy wystąpić do banku o tzw. promesę bankową, która określa wartość zadłużenia, rachunek techniczny do spłaty zadłużenia. Z tym dokumentem udajemy się do notariusza i wraz z inną niezbędną dokumentacją możemy przystąpić do sprzedaży nieruchomości.

Wykreślenie wpisu w hipotece sprzedanego lokalu

W takim wariancie kupujący wpłaca kwotę określoną w promesie, a gdy pojawia się różnica w cenie, to ona właśnie trafia do naszej kieszeni. Po sprzedaży mieszkania udajemy się aktem notarialnym do banku i on wyda nam na podstawie tego (w zależności od banku może to być kilka dni) tzw. list mazalny, który pozwoli nowemu właścicielowi wykreślić wpis w hipotece sprzedanego mieszkania.

Sprzedaż mieszkania z długiem – im szybciej, tym lepiej

Reasumując, im wcześniej podejmiemy kroki w oddłużeniu naszej nieruchomości, tym szybciej i z mniejszym uszczerbkiem finansowym wyjdziemy z problemu. Dopóki jesteśmy właścicielami nieruchomości, możemy nią dobrowolnie rozporządzać – ważne, by to miało dla nas pozytywne zakończenie.

Można podjąć próbę samodzielnego rozwiązania problemu. Jednak rekomenduję analizę sprawy z doświadczoną osobą, która obiektywnie spojrzy na nasz problem.

Agencja nieruchomości - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 7 917 Specjalistów od Sprzedaży Nieruchomości najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o zakupie nieruchomości