Podział majątku po rozwodzie – ile to potrwa?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Kancelaria Nieruchomości - Oddłużanie, udziały, dział spadku i podział majątku, pośrednictwo i odkup nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Kancelaria Nieruchomości - Oddłużanie, udziały, dział spadku i podział majątku, pośrednictwo i odkup

Podział majątku po rozwodzie – ile to potrwa?

Autor: Ekspert Majątkowy – Mirosław Rybak, publikacja: 2021-05-31

Często w rozmowach z klientami spotykam się z opinią, że rozwód można wziąć szybko, jednak podział majątku to już nie taka prosta sprawa. Rekordzista zwrócił się o pomoc z udziałem w nieruchomości po 10 latach od rozwodu. Dlaczego właśnie tak się dzieje?

Rozwód i co dalej?

Podział majątku po rozwodzie – komplikacje

Zazwyczaj po rozwodzie przypada nam udział w nieruchomości wspólnej. Często nie da się go wydzielić, a dodatkowo na nieruchomości ciąży wspólny kredyt. Problem się zmniejsza, gdy obie strony są zdeterminowane do sprzedaży takiej nieruchomości.

O tyle zaś się komplikuje, gdy jedna ze stron domaga się spłaty udziału w nieruchomości, a ta druga nie posiada wystarczających środków. Problem też jest w momencie, gdy cena, jaką ustalimy, nie satysfakcjonuje jednej ze stron. Klasycznym przykładem wydaje się sytuacja, gdy jedna osoba oczekuje ponadrynkowej ceny, a druga chciałaby spieniężyć jak najszybciej.

Na ogół powstaje naturalny konflikt wynikający z samego faktu ładunku emocjonalnego oraz oczekiwań co do zaspokojenia potrzeb finansowych. Sytuacja pozostaje w impasie przez wiele lat (z reguły). Wtedy oczywiście generują się stałe miesięczne koszty, takie jak: czynsz, podatki, media, remonty czy choćby czas poświęcony na zarządzanie nieruchomością.

Podział majątku po rozwodzie – rozwiązania

Pierwszą myślą, która przychodzi do nas, to załatwienie sprawy przez sąd. W takiej sytuacji poza kosztami, jakie się pojawiają, mamy tak naprawdę 3 możliwości:

  • sprzedać stronie udział,
  • kupić od strony udział,
  • sprzedać całość.

Oczywiście możemy też dążyć do wydzielenia fizycznego, ale tylko w momencie, gdy da się taki podział wykonać. Gdy zawiodą wszystkie wyżej wymienione ruchy, możemy doprowadzić do wymuszonej sprzedaży przez komornika. Wiąże się to oczywiście z kosztami, czasem i obniżoną ceną sprzedaży.

Alternatywnym rozwiązaniem wydaje się nawiązanie współpracy z doradcą majątkowym, który ustali plan wyjścia z zadłużenia (jeżeli jest kredyt) oraz skutecznego odzyskania środków za swoją część nieruchomości.

Daje nam to możliwość przede wszystkim wyjścia z problemu i finalnie rozwiązania ostatniej nici łączącej z nieistniejącym już związkiem.

Doradca finansowy - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 3 084 Doradców Finansowych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o finansach