Tarcza 9.0 – nowe formy wsparcia dla przedsiębiorców?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Kancelaria Adwokacka Adwokat Marcin Malinowski nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Kancelaria Adwokacka Adwokat Marcin Malinowski

6

Tarcza 9.0 – nowe formy wsparcia dla przedsiębiorców?

Autor: Kancelaria Adwokacka Adwokat Marcin Malinowski, publikacja: 2021-05-13

Skutki wszechobecnej pandemii i związane z nią obostrzenia są szczególnie dotkliwe dla przedsiębiorców. Zmuszani są oni bowiem do znacznego ograniczania tudzież – nierzadko – do całkowitego zamknięcia prowadzonych przez siebie działalności gospodarczych. Rząd, co prawda, oferuje różne formy pomocy i wsparcia, lecz każdorazowo uzależniane są one od spełnienia pewnych kryteriów, jak również wypełnienia niemałej ilości dokumentacji. Tarcza z 16 kwietnia jest już dziewiątym „wyjściem naprzeciw przedsiębiorcom”. Mimo że jej wejście w życie miało nastąpić już pod koniec lutego, zaczęła ona obowiązywać dopiero od 26 kwietnia 2021 roku.

Prawnik – tarcza antykryzysowa

Tarcza 9.0 – jakich branż dotyczy?

Przede wszystkim nowelizacja rozporządzenia rozszerza katalog podmiotów mogących ubiegać się o pomoc ze strony państwa, tj. wprowadza kilkanaście nowych kodów PKD. Pomoc, oprócz dotychczasowych branż, mogą uzyskać m.in.: salony kosmetyczne i fryzjerskie, sklepy meblowe oraz budowlane, a także prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych, w tym sprzedaż sprzętu elektronicznego i sportowego.

Jakie kryteria muszą zostać spełnione?

Wnioski o udzielenie pomocy będą mogli złożyć przedsiębiorcy posiadający wskazane w tymże rozporządzeniu PKD, będące jednocześnie na dzień 31 marca 2021 r. PKD przeważającym. Jednakże to nie jedyne kryterium. Przedsiębiorcy w celu otrzymania wsparcia powinni bowiem wykazać także 40% spadek przychodów w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim bądź analogicznym w roku poprzednim.

Jakie formy wsparcia przewidziano dla przedsiębiorców?

Pierwszą możliwością jest zwolnienie ze składek ZUS za określone miesiące.

Drugą – dopłata 2000 zł do wynagrodzeń pracowników.

Kolejną – świadczenia postojowe dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Ostatnią natomiast dotacja do 5 000 zł, przy czym może ona zostać wypłacona pięciokrotnie.

Czy wprowadzona tarcza 9.0 jest wypełnieniem zapowiadanych obietnic przez rząd?

Niekoniecznie. Tarcza 9.0 oferuje bowiem te same formy wsparcia co uprzednio. Z zapowiadanych zaś obietnic wynika, iż w omawianej tarczy winny znaleźć się również nowe rozwiązania, w tym między innymi nawet 80% obniżki czynszów dla przedsiębiorców wynajmujących lokale czy dofinansowanie do środków dezynfekcyjnych, w szczególności dla firm z branży gastronomicznej, hotelarskiej i fitness.

Niestety nowe brzmienie rozporządzenia nie przewiduje ani obniżki czynszu dla przedsiębiorców wynajmujących lokale, ani dofinansowania na zakup środków dezynfekujących. Wiadomo już zatem, że rząd nie zdecyduje się na ich wprowadzenie, być może nastąpi to w kolejnej tarczy.

Prawo gospodarcze - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 3 227 Specjalistów od Prawa Gospodarczego najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o prawie gospodarczym