6 porad przed remontem
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Kamińska Dorota Projektowanie Wnętrz nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Kamińska Dorota Projektowanie Wnętrz

6 porad przed remontem

Autor: Dorota Kamińska, publikacja: 2020-05-22

W poniższym artykule przedstawimy Państwu 6 najważniejszych porad eksperckich, które warto zastosować przed planowanym remontem.

Porady przed remontem

 1. Kieruj się zasadą 60-30-10
 2. Dekorowanie wnętrza w aspekcie kolorystyki przestanie być problematyczne, kiedy dowiesz się o magicznym działaniu proporcji 60-30-10. Wystarczy tylko spojrzeć do gazet o tematyce wnętrzarskiej lub portfolio wybitnych projektantów wnętrz, aby o tym się przekonać. Łatwo zauważyć wtedy udział procentowy kolorów wynoszący około 60%, 30%, 10%. Nie zostało wyjaśnione dlaczego działa to tak skutecznie i zachwyca. Być może jest to kwestia naszego usposobienia do patrzenia na świat. Postrzegamy tło, czyli 60%, następnie interesujące nas obiekty, czyli 30%, a ostatnie 10% jest niczym biżuteria, która dodaje nutki smaku, tajemnicy i unikalności.

  Reasumując, wybierz 3 kolory do wnętrza, zachowując poniższą zasadę:

  • 60% - kolor dominujący,
  • 30% - drugi kolor,
  • 10% - akcent kolorystyczny.

 3. Niechaj zagrają emocje
 4. Kojarzymy kolory z tym, co reprezentują. W naszej głowie czerwony może oznaczać miłość, niebieski - spokojny ocean, żółty - słońce, a zieleń i brąz - naturę. To są właśnie emocjonalne odwzorowania kolorów. Użyj ich przy wyborze przeznaczenia lub nastroju, jaki ma panować we wnętrzu. Chcesz, żeby było energicznie? Wybierz czerwony i żółty. Jeżeli ma być z klasą i dystansem, eksperymentuj z kolorem brązowym.

 5. Miej na uwadze zasadę kontrastu
 6. Wnętrze o wysokim kontraście kolorystycznym (czyli wykorzystujące kombinacje jasnych i ciemnych kolorów, czego najprostszym przykładem jest biel i czerń) wydaje się bardziej przestrzenne i bardziej wartościowe pod względem wizualnym. Oko automatycznie wyłapuje kontrasty i skupia na nich uwagę, dlatego pamiętaj, aby wykorzystać tę wiedzę przy zakupie mebli lub zastanawiając się nad kolorystyką wnętrza.

 7. Zapomnij o „Wydaje mi się, że to będzie pasowało”
 8. Często kupujemy meble, dywany, ramy okienne, drzwi czy zasłony pod wpływem emocji, gdyż wydaje nam się, że będą pasowały do wnętrza, a dodatkowo pewnie są w przystępnej cenie. Nie popełniaj już tego błędu i zawsze poproś o próbkę materiału, zanieś ją do wnętrza, do którego masz zamiar go wprowadzić i obserwuj, jak z nim koresponduje. Zwróć uwagę, jak wygląda o różnych porach dnia. Słońce daje zupełnie inne światło o poranku, w południe i wieczorem. Zaobserwuj, czy barwa i struktura materiału nadają się do wnętrza i dopiero wtedy zdecyduj się na zakup. Jestem przekonany, że ta rada pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze i cieszyć się dobrze dobranymi meblami we wnętrzu.

 9. Dodaj czerń do wnętrza
 10. Ta rada wydaje się prosta i oczywista. Warto jednak o niej wspomnieć, gdyż po dołożeniu - dajmy na to - czarnej ramki do obrazu, klosza na lampę czy chociażby czarnego pudełeczka na półkę uwypuklamy i dodajemy wdzięku reszcie kolorów we wnętrzu. Spróbuj sam, to naprawdę działa.

 11. Czuj się jak u siebie w domu
 12. Nie ma nic gorszego jak mieszkanie we wnętrzu, w którym nie czujemy się dobrze. Zawsze stawiaj swoje upodobania i smaki na pierwszym miejscu. Zwracaj uwagę na modę i trendy, ale nie kieruj się nimi w 100%. Postaraj się dostosować przestrzeń mieszkania do swoich potrzeb. Nie rezygnuj z ciepłego wystroju wnętrza i kominka, kiedy właśnie tego najbardziej potrzebujesz i pragniesz, na rzecz nowoczesnych rozwiązań, tylko dlatego, że są w gazetach i są modne.


Opracowała:
Dorota Kamińska
Kamińska Dorota Projektowanie Wnętrz

Architekt wnętrz - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 13 085 Architektów Wnętrz najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o architekturze wnętrz