Kadry Bytom - Najlepsi w 2021

Firmy Kadrowe w Bytomiu, 2021

51 Specjalistów

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Najlepsze z 51 firm
w kategorii Kadry

Kadry Bytom

Tricon

 • Bytom
Mateusz Z.

Z całego serca polecam to biuro rachunkowe, zawsze wszystko wykonane skrupulatnie i w terminie. Współpracuję z Tricon-em już parę miesięcy, ale myślę, że będzie to wieloletnia współpraca. Pozdrawiam Pana Piotra.

Usługi Finansowe - Tomasz Wrodarczyk

Polecam to biuro za profesjonalizm i zaangażowanie.

Zaneta

 • Bytom
Kamil L.

Polecam wszystkim za wysoką jakość świadczonych usług.

BIZNES - KSIĘGOWOŚĆ - DOKUMENTY - PODATKI Zakładasz biznes, masz ambitne plany rozwoju, marketing, sprzedaż i rozmowy z klientami. Wszystko byłoby super gdyby nie fakt, że zbierają się sterty dokumentów. W tym momencie proszę pomyśleć, że na waszej drodze pojawia się ktoś kto zabiera "papiery" i robi z nich użytek. Jestem Księgową od 15 lat. Przeszłam przez kilka branż, współpracowałam z wieloma właścicielami swoich biznesów. Zapraszam do kontaktu i zawsze znajdzie się rozwiązanie problemu.

Biuro rachunkowe oferuje pełen zakres usług księgowych dla firm z całego kraju. Świadczymy kompleksową obsługę księgowo-podatkową oraz obsługę kadr i płac dla podmiotów o różnej formie prawnej i profilu działalności. Naszymi klientami są zarówno małe jednoosobowe firmy jak też średnie i duże spółki. W cenę naszych usług wliczone jest doradztwo podatkowe oraz reprezentacja przed Urzędami Skarbowymi. W naszym biurze możecie Państwo załatwić większość formalności związanych z założeniem, prowadzeniem i likwidacją firmy.

Dołącz do naszych Specjalistów od Kadr w Bytomiu

Działasz na rynku jako Specjalista od Kadr i szukasz nowych Klientów z Bytomia lub okolic? Załóż konto i realizuj potrzeby zainteresowanych Klientów z Oferteo!

Witamy Jesteśmy biurem działającym na rynku usług księgowych od 2003 r. Posiadamy niezbędne uprawnienia z Ministerstwa Finansów. Pomożemy załatwić wszelkie formalności w Urzędach. Gwarantujemy, że z nami odnajdziesz się w trudnym świecie przepisów i uregulowań prawnych. Nasza obsługa obejmuje kompleksowy zakres czynności związanych z prowadzeniem ewidencji księgowych, rozliczeń podatkowych i ZUS oraz prowadzenia dokumentacji kadrowo-płacowej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów oferujemy różne formy przekazywania dokumentów - w tym również odbiór osobisty od Klienta.

Oferuję prowadzenie dokumentacji księgowej w formie: - Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów (PKPiR), tzw. księgowość uproszczona, - Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz pozostałe ewidencje, tj.: - rozliczanie transakcji wewnątrzwspólnotowych oraz pozaunijnych, - prowadzenie rejestrów dla potrzeb podatku vat, - prowadzenie ewidencji środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz wyposażenia, - prowadzenie ewidencji kadrowo - płacowej, - wyliczanie podatków dochodowych, podatku vat oraz składek zus, - generowanie i wysyłanie plików JPK - sporządzanie i wysyłanie deklaracji do ZUS. Gwarantem wysokiej jakości świadczonych przeze mnie usług jest ponad dwudziestoletnie doświadczenie pracy w

Wykonujemy zlecenia od 1991. Dla Klientów wykonujemy obsługę księgowo-podatkową oraz kadrową i płacową firm (księgi rachunkowe, kpir, ryczałt), rozliczenia podatkowe osób fizycznych, doradztwo podatkowe. Teren działania firmy to Bytom, Piekary Śląskie, Tarnowskie Góry, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Chorzów, Świętochłowice, Zabrze. Wystarczy, że skontaktujesz się, a otrzymasz ofertę.

Rzetelne biuro zajmuje się obsługą kadrowo-płacową firm, oraz prowadzi KPIR, kartę podatkową, ryczałt oraz pełne księgi handlowe. Pomożemy w uruchomieniu działalności oraz w zatrudnieniu pracownika. Ponadto sporządzamy sprawozdania do GUS oraz rozliczenia do PFRON oraz PUP za zatrudnionych pracowników. Istnieje również możliwość odbioru dokumentów od klienta.

Rozpoczęliśmy działalność w 2018 roku. Nasza specjalność to świadczenie usług księgowych oraz kadry i płace. Obsługujemy klientów terenie miasta Bytom i w okolicach. Zapraszamy do współpracy.

Liczydło Biuro Rachunkowe Sp. z o.o.

 • Bytom

Rozpoczęliśmy działalność w 2013 roku. Nasza specjalność to księgi handlowe, na terenie Polska.

Vela Pro Sp. z o. o.

 • Bytom

Mobilna Księgowa

 • Bytom

Podlaskie Biuro Rachunkowe

 • 16-010 Nowodworce

Prowadzimy: księgi rachunkowe; podatkową książkę przychodów i rozchodów; kartę podatkową; ryczałt. Zajmujemy się: sporządzaniem rejestrów JPK_VAT; naliczaniem list płac pracowników; przygotowywaniem deklaracji ZUS; sporządzaniem raportów statystycznych GUS; przygotowywaniem rozliczeń podatkowych; sporządzaniem sprawozdań finansowych; prowadzimy księgowość online, co jest wygodną formą współpracy.

VAT-IN BIURO RACHUNKOWE

 • Radzionków
 • 4 km od Bytom

Jesteśmy na rynku od 2010 roku. Nasza specjalność to księgowość, na terenie województwo śląskie Usługi podatkowe Doradztwo księgowe Kadry

DM-EXPERT Sp. z o.o.

 • Ruda Śląska
 • 9 km od Bytom

Okres naszej działalności rozpoczął się w 2010. Obsługujemy Klientów na terenie województw małopolskiego, śląskiego. Nasza branża to prowadzenie księgowości. Liczymy, iż będą Państwo zadowoleni ze współpracy z naszą firmą.

Meritum

 • Zabrze
 • 8 km od Bytom

"Meritum" Biuro Rachunkowo-Finansowe Katarzyna Gaj- Skwarek - tel. 792-000-401 pragnie zaprosić wszystkich potencjalnych klientów do wielopłaszczyznowej współpracy. Wieloletnie doświadczenie w branży pozwoliło nam na osiągnięcie satysfakcjonującego dla Klientów poziomu świadczonych usług oraz przyczyniło się do utrzymywania z nimi trwałych relacji. Doradzamy w każdym zakresie finansowo- rachunkowym. Doradzamy w sprawach finansowania zewnętrznego, np: factoring, leasing, kredyty, dotacje dla firm, biznes plany. Opracowujemy raporty na temat płynności i rentowności danego podmiotu gospodarczego z uwzględnieniem możliwości rozwoju i rzetelną oceną ryzyka. Wszystko to w bardzo atrakcyjnych cenach, jednych z najniższych na Śląsku. Zapraszamy do

Henix Sp. z o.o.

 • Świętochłowice
 • 7 km od Bytom
Mateusz D.

Biuro godne polecenia. Współpracuje z firmą Henix od kilku lat, do tej pory nie miałam żadnych problemów.

BAD TAX Sp. z o.o.

 • Zabrze
 • 8 km od Bytom
Magdalena F.

Współpracuję z Panem Mateuszem od blisko roku. Jestem bardzo zadowolona z jego pracy i zaangażowania w sprawy klientów. Polecam jego usługi księgowe w biurze BAD TAX Sp. z o.o.

Biuro Rachunkowe DES

 • Ruda Śląska
 • 9 km od Bytom

Jestem księgową z wieloletnim doświadczeniem. W roku 2004 uzyskałam certyfikat księgowy Ministra Finansów o numerze 6519/2004. Zgodnie z wymogami prawa biuro posiada ubezpieczenie OC. Podstawowym celem biura jest profesjonalna obsługa podmiotów gospodarczych w zakresie rachunkowości i spraw kadrowo-płacowych oparta na wzajemnym zaufaniu i współpracy. Sposób prowadzenia księgowości dostosowuję do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań Klienta. Pracuję na najnowszych programach finansowo-księgowych firmy Insert, gwarantując wysoką jakość świadczonych usług. Zakres oferowanych usług: prowadzenie ksiąg rachunkowych, prowadzenie KPiR, oraz ryczałtu ewidencjonowanego, prowadzenie spraw kadrowo-płacowych, kompleksowa usługa rozliczeń z ZUS,

Biuro Rachunkowe AP PLUS Anna Pokczol

 • Ruda Śląska
 • 9 km od Bytom

Biuro Rachunkowe AP PLUS swoje usługi kieruje do firm, rozliczających się podatkowo na zasadach uproszczonych (księga przychodów i rozchodów, ryczałt ewidencjonowany, karta podatkowa). Zapewniamy w tym obszarze kompleksową obsługę podatkową (również rozliczanie podatku VAT), kadrową i płacową. Posiadamy rozległe doświadczenie z zakresie kontaktów z bankami oraz firmami leasingowymi. Oferujemy pomoc zarówno przy rejestracji działalności gospodarczej, jak również rejestracji do systemu BDO oraz pomoc w jego obsłudze dla firm, których przepisy do tego obligują. Pracujemy na profesjonalnych programach do prowadzenia księgowości, kadr i płac, a naszym klientom bezpłatnie udostępniamy system do wystawiania faktur VAT, prowadzenia magazynu oraz

Biuro Księgowe Aleksandry Muller

 • Piekary Śląskie
 • 5 km od Bytom

Jestem księgową z 20 letnim doświadczeniem w księgowości, zarówno pełnej jak i tej uproszczonej. Swoje biuro założyłam dwa lata temu. Posiadam dużą wiedzę, jestem osobą dyspozycyjną, kontaktową i zawsze staram się dobrze doradzić klientowi.

Biuro Rachunkowe "Twoja Księgowa"

 • Piekary Śląskie
 • 5 km od Bytom
Wojciech W.

Bardzo dobry kontakt z Księgowa. Udziela rzeczowego wsparcia w każdym możliwym temacie niemal o każdej porze dnia i nocy. Szybko udziela odpowiedzi na zadane pytania oraz w przypadku sytuacji wątpliwej, szybko ustala obowiązującą wykładnie i interpretacje przepisów z wszystkich problematycznych dziedzin. Bardzo dobra cena i jakość usług. Stale nadzoruje sprawy kadrowe i księgowe. Gorąco i z czystym sumieniem polecam.

Biuro Rachunkiwe BB

 • Chorzów
 • 8 km od Bytom

Jesteśmy Biurem Rachunkowym w Chorzowie, działamy od 23 lat . Prowadzimy obsługę podatkowa i kadrowa dla osób fizycznych i prawnych. Organizujemy spotkania z klientami informując o zmianach podatkowych- nasi klienci nie pozostają bez wsparcia. System księgowy umożliwia stały wgląd klientów w rozliczenia podatkowe. Proponujemy dojazd do klienta

Biuro Rachunkowe "Podatnik"

 • Chorzów
 • 8 km od Bytom

Biuro Rachunkowe istnieje od 2010 roku. Jako właściciel posiadam dwudziestoletnie doświadczenie prowadząc księgi rachunkowe wielu firm z różnych branż na stanowisku Głównej Księgowej. Biuro rachunkowe "Podatnik" zajmuje się kompleksową obsługą firm. Prowadzimy księgi rachunkowe, PKPiR, ryczałt, wszelkie wymagane prawem ewidencje, sprawy kadrowe i płacowe. Sporządzamy Sprawozdania finansowe oraz rozliczenia roczne osób fizycznych. Sporządzamy wnioski kredytowe. Nasze ceny są konkurencyjne, a dla nowo powstałych firm stosujemy wysokie rabaty. Zapraszamy do współpracy.

FUH Asmat

 • Świętochłowice
 • 7 km od Bytom

Jesteśmy na rynku od 2008 roku. Nasza specjalność to prowadzenie księgowości pełnej i uproszczonej, na terenie Katowice, Chorzów, Ruda Śląska, Świętochłowice.

FHU PIETRYS Kominy Biuro rachunkowe Alicja Alicja Pietryga

 • Zabrze
 • 8 km od Bytom
Andrzej G.

Profesjonalna obsługa. Zaangażowanie i fachowość Pani Alicji na najwyższym poziomie.

ALFA EXPERT sp. z o.o.

 • Zabrze
 • 8 km od Bytom

Jesteśmy biurem rachunkowym powstałym w kwietniu 2017 roku. Prowadzimy obsługę księgową klientów na terenie Górnego Śląska. Oferujemy kompleksową obsługę począwszy od bezpłatnego odbioru dokumentów z siedziby Państwa firmy, a skończywszy na reprezentacji przed urzędami skarbowymi i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Proponujemy atrakcyjne ceny za świadczone przez nas usługi księgowe. Prowadzeniem ewidencji w ramach ryczałtu ewidencjonowanego zajmiemy się już do 60 zł netto miesięcznie. Pełną obsługę podatkowej księgi przychodów i rozchodów prowadzimy już od 100 zł netto miesięcznie. Pełne księgi rachunkowe prowadzimy już od 300 zł netto miesięcznie. Ceny uzależnione są od ilości dokumentów w miesiącu. Nie stosujemy żadnych ukrytych

Dobre Biuro S.C.

 • Tarnowskie Góry
 • 10 km od Bytom
Fabryka Zieleni

Polecam! Fachowa porada, usługi na wysokim poziomie, bardzo sympatyczne Panie.

Biuro Obsługi Księgowej i BHP Income

 • Tarnowskie Góry
 • 10 km od Bytom

Biuro Obsługi Księgowej i BHP Income to nowoczesne biuro księgowe, które oferuje swoim klientom nie tylko profesjonalne usługi księgowe, ale także szereg udogodnień i obsługę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Biuro Income prowadzi księgi handlowe, podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz ryczałt ewidencjonowany. Posiada ubezpieczenie OC, gwarantujące klientom spokój i bezpieczeństwo. Doświadczona kadra jest gotowa rozwiązać najbardziej skomplikowane problemy dotyczące księgowości. Income działa na terenie aglomeracji śląskiej, obsługując spółki z o.o., cywilne i komandytowe, a także jednoosobowe działalności gospodarcze.

EOPTIMA ŁUKASZ MUSIK

 • Tarnowskie Góry
 • 10 km od Bytom

USŁUGI KSIĘGOWE, PODATKOWE 49 ZŁ MIESIĘCZNIE DLA JEDNOOSOBOWYCH DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZYCH (PRZEDSTAWICIELE HANDLOWI,LEKARZE,PROGRAMIŚCI)+INNE BRANŻE) w cenie: księgowanie do 15 faktur JPK,rejestry VAT, wysyłka deklaracji do urzędu skarbowego wysyłka deklaracji do ZUS rozliczenie roczne kontakt mailowy lub telefoniczny Opis działania: księgowość odbywa się online, klient skanuje faktury i wysyła do naszego biura je mailem. My księgujemy, prowadzimy wszystkie niezbędne ewidencje, wysyłamy deklaracje do urzędów. Następnie przekazujemy ci informację o podatku

Biuro rachunkowe DABIKO Dorota Bieniek

 • Siemianowice Śląskie
 • 11 km od Bytom

Biuro rachunkowe Prestiż

 • Zabrze
 • 8 km od Bytom
Iwona B.

Nie ma lepszego Biura Rachunkowego w Polsce. Pełen profesjonalizm, zaangażowanie. Bardzo indywidualne podejście do klienta. Szefowa to bank wiedzy. Gorąco polecam wszystkim, którzy chcą spać spokojnie. Ja i mój małżonek jesteśmy bardzo zadowoleni z obsługi. Super i jeszcze raz super!

Biuro Rachunkowe Lukre Monika Kluk

 • Zabrze
 • 8 km od Bytom
BEL Łukasz Kopeć

Naprawdę polecam. Bardzo fachową obsługa, kontakt na poziomie wzorowym. Zawsze Panie z biura doradza i pomogą w rozwiązaniu tzw. biurokracji.

Biuro

 • Zabrze
 • 8 km od Bytom

Działamy na rynku od 1992. Nasze pole działania to usługi księgowe. Nasze usługi świadczymy w Zabrzu. Zaufanie klientów to dla nas nadrzędna sprawa.

Ola Mojska

 • Zabrze
 • 8 km od Bytom

Spółdzielnia Socjalna Księgowych w Zabrzu

 • Zabrze
 • 8 km od Bytom

Mamy kilkunastoletnie doświadczenie w obsłudze księgowej firm transportowych, budowlanych, usługowych, handlowych i produkcyjnych prowadzonych zarówno przez osoby fizyczne jak i spółki kapitałowe. Obszar, na którym działamy to głównie Śląsk, chociaż prowadzimy również firmy z Krakowa oraz Warszawy. Wachlarz naszych usług obejmuje księgi rachunkowe, audyt ekonomiczny, sporządzanie sprawozdań finansowych. Zależy nam na profesjonalnej obsłudze i zadowoleniu Klientów. Naszym celem jest informowanie klienta o potencjalnych zagrożeniach oraz pojawiających się szansach związanych z jego działalnością.

Comanagement Sp z o o

 • Ruda Śląska
 • 9 km od Bytom

PAYROLLPOWER SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Ruda Śląska
 • 9 km od Bytom
Pracownia Projektowo-Wykonawcza DETTA s.c.

Firma Payroll Power jest bardzo rzetelną firmą świadczącą usługi na najwyższym poziomie. Obdarzyłam zaufaniem w prowadzeniu księgowości właścicielkę Panią Anię ponad 8 lat temu i nie zamierzam tego zmienić. Od tego czasu zespół Pani Ani się powiększył o rzetelnych i wykwalifikowanych ludzi. Jako przedsiębiorca spółki cywilnej z pełną odpowiedzialnością mogę polecić Payroll Power.

Bes Sp. Z o.o.

 • Ruda Śląska
 • 9 km od Bytom

Prowadzenie księgowości, rozliczanie podatków i wszelkie rozliczenia. Te sprawy są ciemniejszą stroną każdej działalności. Nie każdy jednak ma odpowiedni fach w ręku by zająć się wszelkimi papierkami, nie każdy wie od czego zacząć. Ten trud powierza więc Tobie, byś przejąć brzemię prowadzenia rachunkowości.

Ga-ma Gabriela Kapica

 • Ruda Śląska
 • 9 km od Bytom

Prowadzę swoją firmę od 4 lat, a księgowością zajmuję się od ponad 10 lat. Obsługa księgowa oraz kadrowo-płacowa firm o różnych profilach działalności to zakres mojej pracy. Dojeżdżam do klienta po dokumenty w dogodnym dla niego czasie.

Bes Sp. z o.o

 • Ruda Śląska
 • 9 km od Bytom

Biuro rachunkowe BES. Biuro nasze powstało w 1991 roku. Obecnie obsługujemy około 270 firm, firm mniejszych jak i dużych. Jesteśmy biurem z mobilnym dojazdem do klienta. Nasze biuro posiada ważne ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej wymagane przez prawo w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg w wysokości 500.000 pln + 15.000 euro. Zapraszamy do współpracy!

BR EKSPERT.PL SP. Z O.O.

 • Ruda Śląska
 • 9 km od Bytom

AEGERIA Biuro Rachunkowe Aleksandra Zdrzałek

 • Chorzów
 • 8 km od Bytom

Oferuję obsługę księgowo-kadrową firmy, tworzenie instrukcji i regulaminów wewnętrznych firm, tworzenie zakładowego planu kont ( polityki rachunkowości ). Zapewniam rzetelne, solidne i tanie wykonanie usług. Moje wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu ksiąg dla firm osób fizycznych, spółek z o.o. oraz fundacji i stowarzyszeń pozwala na świadczenie usług na najwyższym poziomie. Posiadam Certyfikat Ministerstwa Finansów oraz ubezpieczenie OC w pełnym zakresie od obowiązkowego do ubezpieczenia w zakresie prowadzonych spraw kadrowo-płacowych. Jako główna księgowa w spółce z o.o. zobligowana jestem do stałego podnoszenia swoich kwalifikacji, m.in. przez udział w szkoleniach. Moja praca każdego roku kontrolowana jest przez biegłego rewidenta,

Śląskie Biuro Rachunkowe

 • Chorzów
 • 8 km od Bytom
WKT Batory sp zoo

Polecam z całą pewnością. ŚBR Śląskie Biuro rachunkowe prowadzi księgowość i kadry naszej spółki z oo na bardzo dobrym poziomie, spokojnie lub dynamicznie - ale zawsze fachowo. Sprawna reprezentacja w sprawach urzędowych. Analiza ofert leasingowych, kredytowych, wnioski, dokumentacje, doradztwo itp. Dodatkowo prowadzą rozliczenia płatności oraz częściową koordynację prawną umów i kontraktów. Dobrze trafiona współpraca z SBR w tak ważnym segmencie działalności, mamy spokojną głowę żeby pracować.

Biuro Rachunkowe Wajsprych Sp. z o.o.

 • Chorzów
 • 8 km od Bytom
Mkn

Duża wiedza oraz bardzo miła obsługa.

Biuro Rachunkowe CONSTANS Sp. z o.o.

 • Katowice
 • 16 km od Bytom
A&c Maxel

Przedstawiciel Biura przedstawił fachowo i rzetelnie ofertę, wyjaśnił wszelkie pytania do umowy i zaprosił na podpisanie umów. Podczas podpisywania umowy zostałem miło przyjęty oraz wręczono mi skromny upominek w związku z podpisaniem umowy a Biuro profesjonalnie przygotowane do zawarcia umowy miało gotowe wszystkie dokumenty: umowę i pełnomocnictwa. Mam nadzieję na długo i pomyślna współpracę.

KANCELARIA PODATKOWA FINANSJER JUSTYNA SZULC

 • Katowice
 • 16 km od Bytom
Hanna D.

Oferujemy profesjonalne usługi księgowe oparte na ponad 20 letnim doświadczeniu w księgowości. Jesteśmy elastyczni, zawsze dopasowujemy ofertę do potrzeb i oczekiwań naszych Klientów. Do Państwa zadań będzie należało jedynie dostarczenie do naszej Kancelarii dokumentów oraz informowanie nas o zmianach zachodzących w Waszej firmie. - całą resztą zajmiemy się my. Usługi naszego biura mogą być dużym wsparciem dla każdej firmy, niezależnie od wielkości oraz branży, w której działa. Oferujemy obsługę księgową na terenie całej Polski. Całkowity kontakt z biurem może odbywać się telefonicznie i mailowo.

ZYSK RENATA BARAŃSKA

 • Katowice
 • 16 km od Bytom
Szymon G.

Osobiście przekonałem się, że Pani Renata jest osobą, która reprezentuje bardzo wysokie zasady etyczne w relacji z klientem. Polecam!!!

Eliti Iwona Domżalska

 • Siemianowice Śląskie
 • 11 km od Bytom
GregorFenster

Die Zusammenarbeit mit Frau Iwona ist auf höchstem Niveau. Immer kompetent bei der Beantwortung unserer Fragen. Ich empfehle es 100% tol tol tol!!!!!! Grüße, Frau Iwona. Freundliche Grüße aus die Schweiz Firma GregorFenster

Kancelaria Księgowa Anna Lepiarczyk

 • Siemianowice Śląskie
 • 11 km od Bytom
Artur B.

Kompleksowe usługi księgowe i kadrowe w oparciu o innowacyjne rozwiązania mi.in. księgowość on-line. Wiecej: www.kancelariaksiegowa24.pl

Ranking Specjalistów od Kadr obejmuje również takie miejscowości jak: Bytom. więcej...
Wysłanie zapytania jest bezpłatne i niezobowiązujące.