Aranżacja wnętrza – jakie są jej rodzaje?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak in2home nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

in2home

13

Aranżacja wnętrza – jakie są jej rodzaje?

Autor: in2home Ewa Linert, publikacja: 2021-02-26

Gdy mówimy o aranżacji wnętrza, najczęściej przychodzi nam na myśl projekt wykonany przez architekta wnętrz. Co kryje się w jego zakresie i czy tylko taka jest forma aranżacji wnętrz?

Aranżacja wnętrza mieszkania

Co powinno znaleźć się w profesjonalnym projekcie wnętrza?

Projekt wnętrza to długotrwały proces, obejmujący konsultację z klientem, poznanie potrzeb i budżetu, opracowanie wyglądu wnętrza wraz z doborem wszystkich materiałów i ich zestawieniem oraz przygotowanie rysunków technicznych dla wykonawców.

Na projekt kompleksowy składa się kilkanaście opracowań:

 1. Układ funkcjonalny pomieszczeń na rzucie.
 2. Sporządzenie projektu położenia ścianek działowych w obiekcie, jeśli jest to konieczne ze względu na stan obiektu.
 3. Sporządzenie projektu rozmieszczenia urządzeń i punktów instalacji elektrycznej, hydraulicznej i innych w uzgodnieniu z wykonawcami.
 4. Rysunki wykonawcze na przekrojach wszystkich niezbędnych do okazania ścian.
 5. Sporządzenie projektu sufitów podwieszanych.
 6. Sporządzenie projektu detali w większej skali, jeśli występują.
 7. Sporządzenie projektu podłóg – ich wykończenia, układu, kolorystyki, propozycja w zakresie materiału.
 8. Sporządzenie projektu rozmieszczenia gotowych mebli.
 9. Projekt mebli na wymiar wraz z rysunkiem wnętrza.
 10. Sporządzenie projektu aranżacji okien i ich osłon.
 11. Dobór kolorystyki ścian, wraz z ewentualnymi okładzinami ściennymi.
 12. Wizualizacje komputerowe.
 13. Do projektu zostaje załączony przybliżony kosztorys wyposażenia obiektu wraz z proponowanym sprzedawcą lub wykonawcą oraz zestawienie użytych materiałów.

W efekcie klient otrzymuje grubą teczkę z rysunkami, która umożliwia sprawne i bezproblemowe przeprowadzenie prac wykończeniowych. W niektórych przypadkach architekt podejmuje się również nadzoru autorskiego, który polega na osobistym dopilnowaniu, aby prace na budowie przebiegały zgodnie z projektem, odciążając w ten sposób inwestorów. Usługa ta jest dodatkowo płatna.

Aranżacje wnętrz – którą opcję wybrać?

Jednak aranżacja wnętrz może przybrać również inne formy.

Pierwszą z nich jest rozkład pomieszczeń – oznacza to wykonanie jedynie rysunków układu funkcjonalnego na rzucie i rozmieszczenie ścian/ wyburzeń. Bardzo często w tym przypadku wykonuje się również rysunki podłączeń elektrycznych i hydraulicznych.

Kolejna jest skierowana do osób które chcą sprzedać, wynająć nieruchomość lub przeprowadzić metamorfozę własnego „M”. Usługa ta nazywa się Home staging i polega na stylizacji nieruchomości możliwie najniższym kosztem w celu uzyskania jak najlepszego efektu. Przeprowadza się ją w inny sposób dla każdego z powyżej opisanych celów, ale zawsze wiąże się to z przygotowaniem wytycznych do przeprowadzenia niezbędnych prac w nieruchomości. Czasem jest to po prostu uporządkowanie wnętrz, przemalowanie i nadanie im spójnego charakteru poprzez dodatki, w innych przypadkach kończy się remontem.

Ten typ usługi może być przeprowadzany we współpracy bezpośredniej i wówczas home stager osobiście przeprowadza metamorfozę wraz ze swoimi podwykonawcami, lub też w formie on-line, kiedy to profesjonalista wykonuje rysunki techniczne potrzebnych zmian wraz z oznaczeniem materiałów i ich zestawieniem, a inwestor we własnym zakresie zatrudnia ekipę wykonawczą i nadzoruje ich pracę w oparciu o wskazówki home stagera.

Porada inwestorska jest bardziej okrojoną wersją home stagingu i polega jedynie na dostarczeniu dokładnego opisu zmian i zestawienia materiałów.

Aranżacja wnętrza – podsumowanie

Jak widać przygotowanie projektu wnętrz to wielowymiarowa praca, łącząca w sobie znajomość materiałów dostępnych na rynku, obsługi specjalistycznego oprogramowania i psychologii, ponieważ architekt wnętrz ma za zadanie stworzyć wnętrze, w którym inwestor lub inwestorzy mają czuć się dobrze.

Architekt wnętrz - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 13 083 Architektów Wnętrz najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o architekturze wnętrz