Styropian – rodzaje i przeznaczenie
Otrzymaj oferty od specjalistów jak IA Budownictwo Mieszkaniowe nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

IA Budownictwo Mieszkaniowe

783

Styropian – rodzaje i przeznaczenie

Autor: IA Budownictwo Mieszkaniowe, publikacja: 2021-05-11

Wykonywanie izolacji termicznych to często kluczowy etap prac budowlanych. Dobra termoizolacja pod względem materiałowych i technologicznym to gwarancja braku problemów w późniejszym użytkowaniu. Obok wełny mineralnej styropian jest najpowszechniejszym materiałem izolacyjnym. Warto więc wiedzieć, z jakimi rodzajami tego materiału można mieć do czynienia, co wybrać i dlaczego.

Styropian

Styropian – podstawowa nomenklatura

Styropian jest często pojawiającą się ogólną nazwą obiegową, ale można spotkać się również z innymi pojęciami i oznaczeniami. Jest wykonany z tworzywa sztucznego zwanego polistyrenem i z takim pojęciem można się zetknąć w sklepach czy wśród producentów.

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje polistyrenu:

  • XPS – inaczej polistyren ekstrudowany. Płyty XPS charakteryzują się jednorodnością i gładkością powierzchni, wykazują dużą twardość, małą nasiąkliwość i wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne.
  • EPS – polistyren ekspandowany. Typowy styropian o widocznej granulacji, dość dużej porowatości. W porównaniu do XPS lżejszy i mniej odporny.

Poza podstawowym podziałem na styropian EPS i XPS, używane są jeszcze inne pojęcia, takie jak:

  • Styropian zwykły – tradycyjne, białe płyty z widoczną strukturą.
  • Styropian grafitowy – płyty z dodatkiem grafitu, w kolorze szarym lub czarnym, o lepszych parametrach cieplnych w porównaniu do styropianu zwykłego, mają współczynnik przewodzenia ciepła z reguły w granicach ok. 0,030 do 0,033 W/(m·K). Dzięki niemu można wykonać cieńszą izolację przy tej samej lambdzie w porównaniu do styropianu zwykłego.
  • Styrodur – inaczej polistyren ekstrudowany. Posiada niski współczynnik przewodzenia ciepła.

Porównaj: Styropian czy wełna – czym ocieplić dom?

Parametry materiałowe styropianu

Pierwszy parametr, jaki przychodzi na myśl to grubość styropianu. Dostępne są niewielkie grubości płyt, np. 2 cm, 3 cm, aż do znacznie większych wartości, np. 20 cm. Te mniejsze grubości przydatne będą na przykład przy wykonywaniu obróbki glifów okiennych czy drzwiowych. Większe grubości będą przeznaczone na izolacje dachów, podłóg czy elewacji. Sama grubość styropianu to jednak tylko jedna strona medalu.

Najbardziej istotną cechą będzie wartość tzw. współczynnika przewodzenia ciepła, oznaczanego symbolem lambda – λ. Określa przepływ ciepła przez jednostkową powierzchnię o określonej grubości, przy różnicy temperatur po obydwu stronach tej powierzchni 1 K. Innymi słowy, współczynnik ten mówi nam o tym, jak dobrze dany materiał chroni przed utratą ciepła. Im niższa jego wartość, tym mniejsze straty cieplne i tym lepsza termoizolacja. Przykładowo, styropian o grubości 10 cm i λ=0,036 W/(m·K) będzie mieć gorszą termoizolacyjność niż styropian tej samej grubości, ale o λ = 0,032 W/(m·K).

Oczywiście, im lepsze parametry cieplne, tym wyższa cena, nie jest zatem dobrym rozwiązaniem wybór styropianu po prostu o możliwie najniższym współczynniku przewodzenia ciepła, bo może być to zupełnie niepotrzebne. O tym, jaka grubość i jaka lambda styropianu są wymagane do wykonania termoizolacji, decydują obliczenia cieplne, takie jak audyt energetyczny lub wytyczne zawarte w projekcie wykonawczym.

Zastosowania różnych rodzajów styropianu

Styropian XPS dzięki niskiej nasiąkliwości stosuje się najczęściej przy izolowaniu ścian fundamentowych lub płyty fundamentowej.

Styropian EPS w odmianie białej i grafitowej ma zastosowanie najczęściej jako termoizolacja elewacji. Prawidłowy montaż płyt styropianowych na elewacji, zgodny ze sztuką budowlaną, zapewni uniknięcie powstawania tzw. mostków termicznych. Są to miejsca nieszczelne, przez które z budynku ucieka ciepło w większym stopniu niż byśmy tego chcieli.

W sklepach można spotkać się też z określeniem styropian dach – podłoga, co jasno sugeruje nam jego przeznaczenie. Wykonanie dobrej termoizolacji podłogi na gruncie czy dachu lub stropu najwyższej kondygnacji pomoże uniknąć strat ciepła w późniejszym użytkowaniu.

Warto wiedzieć: Dofinansowanie do ocieplenia domu – zasady Programu “Czyste Powietrze”

Elewacje i ocieplenia - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 69 500 Firm Elewacyjnych i Ociepleniowych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o elewacjach i ociepleniach