Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
fotowoltaika na balkonie domu jednorodzinnego

Fotowoltaika na balkonie w bloku – czy warto?

Fotowoltaika na balkonie w bloku – czy warto?

Fotowoltaika na balkonie to coraz częstszy widok. Mieszkańcy bloków też chcą zmniejszać swoje rachunki za prąd, a instalacja fotowoltaiczna to dobre rozwiązanie. Niestety nie każdy może z niego skorzystać. Do wykonania instalacji potrzebne są niezbędne zgody. Sprawdź, kto może mieć fotowoltaikę na balkonie

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 8 lipca 2022 08.07.2022 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 25310 Sprzedawców Fotowoltaiki blisko Ciebie

Fotowoltaika na balkonie – czy to możliwe?

Wysokie rachunki za prąd zmuszają Polaków do szukania oszczędności. Najpopularniejszym i najlepszym sposobem na ograniczenie wydatków na energię jest fotowoltaika. Tylko na początku 2022 roku liczba prosumentów wynosiła 921 538 (informacje te zostały zebrane przez Agencję Rynku Energii). Część z nich to właściciele paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na balkonie.

Ogniwa w bloku instalowane są na balustradach, stąd też ich nazwa – balustrada fotowoltaiczna. Tak samo jak panele instalowane na dachach pozwalają na korzystanie z energii odnawialnej. Wystarczy, że mają do niego odpowiedni dostęp. Balustrady fotowoltaiczne są jednak znacznie mniejsze niż typowa instalacja w domu rodzinnym. Produkują mniej energii, ale wciąż pozwalają na obniżenie rachunków. Nie każdy może skorzystać z opcji instalacji balustrady fotowoltaicznej, ale w większości przypadków właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych otrzymują na to zgody.

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 25 310 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak zamontować fotowoltaikę na balkonie w bloku?

Montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie należy zlecić wyspecjalizowanej firmie. Tylko fachowcy będą w stanie w prawidłowy sposób zamontować ogniwa, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i minimalną ingerencją w elewację budynku. Projekt zawsze będzie niestandardowy, ponieważ przestrzeń jest ograniczona, a moc systemu niewielka. Z drugiej strony prace instalacyjne idą bardzo sprawnie. Na balustradach znajduje się średnio miejsce dla dwóch, trzech ogniw.

Kąt nachylenia dla przedniej elewacji wynosi zazwyczaj 90 stopni. Ważny jest też dobór odpowiedniego falownika. Musi być wysokiej jakości. Wtedy jego nominalna moc wyjściowa AC zapewni odpowiedni poziom przewymiarowania – to oznacza, że praca urządzenia będzie lepsza. Dobór konkretnych urządzeń, tak jak wybór paneli, warto pozostawić specjalistom, np. fachowcom od fotowoltaiki z Warszawy lub innego miasta. Wezmą oni pod uwagę: ilość miejsca i jego specyfikę, ilość nasłonecznienia oraz inne kwestie. Pomogą wybrać optymalne rozwiązania.

Pamiętaj!
Jeśli nie posiadasz odpowiednich uprawnień, nigdy nie montuj fotowoltaiki na balkonie samodzielnie. Błędy w montażu mogą ograniczać produkcję. W najbardziej niebezpiecznych sytuacjach mogą być skutkiem pożaru. Ponadto wniosek o przyłączenie PV bez podpisu elektryka z ważnymi uprawnieniami zostanie odrzucony.

Pozwolenie na fotowoltaikę na balkonie w bloku

Prosumenci, którzy mieszkają w budynkach wielorodzinnych, nie mogą po prostu zamówić paneli fotowoltaicznych oraz ich montażu. Najpierw muszą uzyskać odpowiednie zgody:

  • zarządu wspólnoty bądź spółdzielni mieszkaniowej,
  • zakładu energetycznego (w tym miejscu chodzi nie tyle o oficjalną zgodę, ile o możliwości przyłączenia instalacji do sieci).

Balkon jest miejscem, który jest jednocześnie miejscem wspólnym i prywatnym budynku. Jego wewnętrzna część należy do właścicieli, ale zewnętrzna definiowana jest jako część wspólna. W związku z tym można samodzielnie decydować, jakie położymy na nim kafelki, ale już na wymianę balustrady czy zamontowanie na niej paneli musimy uzyskać oficjalną zgodę. Dlatego zanim zamówisz firmę montującą fotowoltaikę z Lublina lub innego miasta, przygotuj merytoryczny wniosek o pozwolenie na instalację ogniw. Trzeba go skierować do zarządu wspólnoty lub spółdzielni.

Pamiętaj!
Administratorzy budynku muszą wiedzieć, jak działa fotowoltaika. Kluczową informacją jest to, w jakim stopniu montaż ogniw zaingeruje w elewację budynku. W przypadku, gdy administracja uzna tę ingerencję za zbyt szkodliwą bądź niebezpieczną, wniosek zostanie odrzucony. Dlatego warto rzetelnie pochylić się nad pismem do zarządu.

Do wniosku o pozwolenie na zabudowę zewnętrznej strony balkonu panelami fotowoltaicznymi należy dołączyć:

  • projekt mini elektrowni, który będzie uwzględniał wytrzymałość elementów balkonu oraz kwestie bezpieczeństwa budynku i innych mieszkańców,
  • dokładne określenie mocy instalacji,
  • poziom ingerencji w elewację budynku oraz wykaz niezbędnych prac.

Te załączniki można uzyskać od firmy fotowoltaicznej.Zazwyczaj przeprowadzają one darmowy audyt energetyczny i przygotowują projekty instalacji na życzenie klienta.

Ważne!
Prosumenci muszą spełnić warunek maksymalnej dopuszczalnej mocy systemu PV, aby zostać podłączonymi do sieci. Czy tak samo jest w przypadku mocy minimalnej? Ustawa Prawo energetyczne nie podaje żadnej dolnej granicy. Z drugiej strony dokument Rozporządzenie Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14.04.2016 określa minimalną moc modułu wytwarzania typu A na 0,8 kW. Przed rozpoczęciem działań należy więc skontaktować się z zakładem energetycznym, by uniknąć ewentualnych utrudnień z przyłączeniem do sieci fotowoltaiki na balkonie.

Montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie krok po kroku

Montaż fotowoltaiki na balkonie jest stosunkowo szybki. Wynika to z miniaturowego (względem pierwowzoru) charakteru instalacji. Do montażu potrzebne są: panele, mikroinwerter, okablowanie, elementy montażowe. Dodatkowo konieczne są narzędzia niezbędne do przeprowadzenia prac.

Montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie krok po kroku:

  1. Przygotowanie miejsca (balustrady) jako konstrukcji wsporczej.
  2. Rozłożenie okablowania pod ogniwa.
  3. Umiejscowienie falownika w odpowiednim miejscu.
  4. Montaż paneli na balustradzie.
  5. Podłączenie instalacji do sieci (nie, jeśli jest całkowicie autonomiczna typu off-grid).
  6. Rozpoczęcie eksploatacji i pomiar wydajności.

Tylko wyspecjalizowana firma powinna zająć się montażem paneli na balustradzie balkonowej. Obecnie coraz więcej wykonawców podejmuje się takich zadań, dzięki rosnącej popularności nowoczesnych, fotowoltaicznych rozwiązań.

Jak dobrać odpowiednie panele fotowoltaiczne na balkon?

balustrada fotowoltaiczna w bloku

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać na balkon? Należy wziąć pod uwagę następujące elementy:

  1. Rodzaj instalacji – fotowoltaika na balkonie może zostać podłączona do sieci, co wymaga pozwolenia zakładu energetycznego (tzw. on-grid), lub być całkowicie autonomiczna (off-grid), a wtedy mamy do czynienia z domowym magazynem energii.
  2. Orientację instalacji względem stron świata – najlepsze efekty osiągają instalacje skierowane są na południe. W innym przypadku uzysk będzie mniejszy.
  3. Kąt nachylenia podłoża – optymalny kąt wynosi ok. 35-38°, ale w przypadku balustrady fotowoltaicznej rzadko kiedy jest to możliwe. To oznacza, że uzysk może być mniejszy.
  4. Zacienienie – każdy cień padający na ogniwa może obniżyć ich wydajność o 20%. Im mniejsze zacienienie, tym lepiej!
  5. Rodzaje podzespołów – należy w tym uwzględnić zastosowane technologie – rodzaje paneli fotowoltaicznych (np. panele mono lub polikrystaliczne), efektywność ogniw, ich żywotność oraz gwarancję. Sam wybór rodzaju paneli fotowoltaicznych jest trudny i generuje dużo pytań, więc tym bardziej warto pogłębić wiedzę przed podjęciem decyzji. Dodatkowo należy skontaktować się w tej sprawie ze specjalistami i zapytać ich o opinię.

Analiza wszystkich tych aspektów i wyciągnięcie z nich właściwych wniosków gwarantują, że fotowoltaika na balkonie będzie opłacalna. Daje też pewność, że będzie działać wydajnie.

Ważne!
Instalacja PV na balkonie w bloku wymaga zakupu tylko dwóch-trzech paneli (w zależności od wielkości balustrady), dlatego powinny one być najwyższej jakości. Brak możliwości manewru – uzależnienie od kąta nachylenia balustrady – wymusza konieczność kupna najwyższej jakości falownika. Same panele fotowoltaiczne w tym przypadku powinny być wysokowydajne.
Czytaj też: Fotowoltaika – ceny

Ile kosztuje fotowoltaika na balkon? Koszt balustrady fotowoltaicznej

Fotowoltaika na balkonie służy obniżeniu rachunków za prąd. Jednak pierwszym krokiem jest inwestycja. Dobrą wiadomością jest fakt, że koszt fotowoltaiki na balkon jest znacznie niższy niż w przypadku instalacji dla domów jednorodzinnych. Wynika to z faktu, że paneli jest znacznie mniej.

Średnie wydatki na taką inwestycję plasują się w granicach 4–5 tys. zł. Można próbować uzyskać dofinansowanie, ale trzeba mieć na uwadze, że należy najpierw spełnić warunek minimalnej mocy do otrzymania dotacji to 2 kW. Fotowolatika na balkonie może takiej mocy nie mieć. Z drugiej strony można pomyśleć o kredycie na fotowoltaikę.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco