rodzina z małym dzieckiem przy panelach fotowoltaicznych

Energetyka rozproszona – zmiany w zakresie regulacji. Zarobią prosumenci!

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje zmiany w prawie, które otworzą nowe możliwości dla prosumentów na rynku energii. Oprócz autokonsumpcji oraz wprowadzania do sieci nadwyżek, prosumenci będą mieć także możliwość “pośredniej sprzedaży” wyprodukowanej energii tzw. agregatorom. Jak dokładnie będą działać nowe zasady dla sektora energetyki rozproszonej?

Co się zmieni w regulacjach dla energetyki rozproszonej?

Obecnie prosumenci mają dwie opcje:

  1. autokonsumpcję wyprodukowanej energii
  2. oraz przesyłanie nadwyżek do sieci energetycznej.

Z zakładu energetycznego mogą odebrać 80% energii dla instalacji fotowoltaicznych o mocy do 10 kW bądź 70% w przypadku instalacji o mocy większej niż 10 kW. Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad nowymi regulacjami dla sektora energetyki rozproszonej. Ma pojawić się trzecia możliwość: pośrednia sprzedaż nadwyżek energii.

Pojedynczy prosumenci zostaną zaangażowani w rynek energii poprzez uruchomienie tzw. agregatorów. Jak tłumaczy Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i rządowy pełnomocnik ds. OZE, agregator to nowy uczestnik rynku, który będzie agregował energię od najbardziej aktywnych prosumentów. Dzięki temu na nadwyżce energii wyprodukowanej we własnej mikroinstalacji będzie można zarobić. Chociaż Ministerstwo Klimatu i Środowiska dostrzega potencjalne problemy związane z aktywnym zaangażowaniem pojedynczych prosumentów w rynek energetyczny, to związane z tym szanse są warte ryzyka.

Przydatny poradnik: Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej?

Jak będą działać nowe rozwiązania dla energetyki rozproszonej?

Agregatorzy mają w razie potrzeby zdalnie przejmować kontrolę nad większą liczbą mikroinstalacji i magazynów energii, aby odpowiadać na bieżące potrzeby systemu elektroenergetycznego. Ma to stworzyć dodatkowe możliwości w zakresie współpracy agregatorów z klastrami energii. Dla nich również resort klimatu ma przygotowywać nowe rozwiązania prawne. Ministerstwo zastanawia się nad wprowadzeniem ulgi w opłatach przesyłowych w zakresie energii wytworzonej w klastrze. Korzyści z produkcji energii mają być uzależnione od stopnia autokonsumpcji.

Nowe rozwiązania są jeszcze opracowywane, a prosumenci czekają na sfinalizowanie prac prowadzonych przez ministerstwo. Nowe rozporządzenia mają doprecyzować zasady rozliczeń produkcji energii z mikroinstalacji i procesu przyłączania urządzeń do sieci. Do ustawy o OZE ma zostać wprowadzona także koncepcja prosumentów wirtualnych i zbiorowych.

Czytaj też: Jaki falownik wybrać?

Więcej poradników o fotowoltaice

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty