Zielona energia w UE rośnie w siłę: w 2020 więcej energii z OZE niż z węgla

2020 był przełomowy dla OZE w Unii Europejskiej. To pierwszy rok w historii, w którym kraje UE wytworzyły więcej energii z odnawialnych źródeł niż z paliw kopalnych. To ogromny krok w kierunku jeszcze większego otwarcia się przez Europę na zieloną energię. Na ten wynik miał wpływ znaczący wzrost energii generowanej przez turbiny wiatrowe i instalacje fotowoltaiczne.

W Unii rośnie popularność odnawialnych źródeł energii

Unia Europejska wyprodukowała w poprzednim roku więcej energii ze źródeł odnawialnych niż z paliw kopalnych. Tak wynika z oceny organizacji Ember, która we współpracy z Agora Energiewende (AE) wzięła pod lupę systemy energetyczne w Europie.

Jak się okazuje, jeszcze w 2019 roku różnica między wykorzystaniem paliw kopalnych a OZE wynosiła 5,6% – o tyle więcej zużyto energii ze źródeł nieodnawialnych. Obecnie ten trend się odwrócił. Udział odnawialnych źródeł energii w unijnej energetyce w 2020 roku wyniósł 38,2%. Z kolei udział paliw kopalnych 37%. To wciąż dużo, ale widać wyraźny wzrost wykorzystywania OZE.

Kompendium wiedzy: Fotowoltaika

Transformacja energetyczna wciąż zbyt wolna

Niestety okazuje się, że Europa (mimo zmniejszonego zużycia paliw kopalnych) wciąż za wolno przechodzi na energię z OZE. Analitycy Ember wskazuję, że jeśli Unia Europejska chce osiągnąć swoje cele polityki klimatycznej na 2030 rok, musi przyśpieszyć proces przechodzenia na odnawialne źródła energii. Najważniejsze cele to:

  • ograniczenie emisji gazów cieplarnianych,
  • poprawa efektywności energetycznej,
  • i zwiększenie udziału energii z OZE.

Według analityków w ciągu ostatnich 10 lat produkcja energii z OZE rosła w przeciętnym tempie około 38 TWh w skali roku. Aby zwiększyć generowanie energii z elektrowni wiatrowych i słonecznych do odpowiedniego poziomu, tempo powinno rosnąć o 100 TWh rocznie.

Czytaj też: Czy fotowoltaika się opłaca?

Więcej poradników o fotowoltaice

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty