Ulga termomodernizacyjna 2021: Koszt paneli fotowoltaicznych można odliczyć w PIT

Zbliża się czas składania deklaracji podatkowych. Dobra wiadomość dla posiadaczy paneli fotowoltaicznych jest taka, że wydatki poniesione na fotowoltaikę w 2020 roku można odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej 2021. Co jeszcze można odliczyć i komu przysługuje ulga termomodernizacyjna w 2021?

Czym jest ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna to specjalna ulga w rocznym zeznaniu podatkowym PIT, która umożliwia odliczenie poniesionych wydatków związanych z inwestycjami termomodernizacyjnymi, w tym koszt kupna i montażu paneli fotowoltaicznych. Ulga termomodernizacyjna 2021 zakłada odliczenie takich kosztów poniesionych w 2020 roku. Odliczenia dokonuje się od podstawy obliczenia podatku dochodowego. Oprócz kosztu fotowoltaiki można też odliczyć m.in. koszt materiałów budowlanych zastosowanych w domu jednorodzinnym podczas termomodernizacji budynku.

Jak odliczyć koszt fotowoltaiki od podatku w 2021? Zasady dokonywania takiego odliczenia regulują przepisy ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (z dnia 9 listopada 2018 roku) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. 2018 poz. 2246). Aby dokonać odliczenia, należy się z nimi zapoznać i złożyć deklarację PIT w prawidłowy sposób.

Czytaj też: Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Jakie wydatki termomodernizacyjne z 2020 roku można odliczyć w PIT 2020?

Za przedsięwzięcie termomodernizacyjne uznaje się m.in. działania, które miały na celu zmniejszenie zapotrzebowania budynku na dostarczanie energii do ogrzewania domu oraz wody. Pełna lista przedsięwzięć termomodernizacyjnych znajduje się na stronie Ministerstwa Finansów. Znajdują się na niej zakup oraz montaż instalacji paneli fotowoltaicznych oraz:

 • materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem,
 • materiały budowlane wchodzące w skład instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej,
 • pompa ciepła wraz z osprzętem,
 • kocioł olejowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin.

Lista materiałów i usług możliwych do odliczenia od podatku w deklaracji PIT w ramach ulgi termomodernizacyjnej posiada aż 31 pozycji.

Kto może odliczyć wydatki termoizolacyjne od podatku?

Z ulgi termomodernizacyjnej może skorzystać każdy podatnik, który rozlicza się z podatku dochodowego:

 • opłacając podatek wg skali podatkowej,
 • opłacając ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
 • będąc właścicielem/współwłaścicielem domu jednorodzinnego,
 • oraz taki, który poniósł wydatki termomodernizacyjne i może je udokumentować (paragonami, fakturami itp.).

Jakie są wymagania? Aby móc odliczyć koszty fotowoltaiki w rozliczeniu PIT:

 • trzeba ponieść wydatki na termomodernizację domu jednorodzinnego, którego jest się właścicielem lub współwłaścicielem,
 • należy posiadać dokumenty, które potwierdzą wydatki poniesione na wykonanie inwestycji fotowoltaicznej,
 • trzeba zakończyć przedsięwzięcie termomodernizacyjne w ciągu kolejnych 3 lat (licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek), jeśli nie jest skończone,
 • nie można korzystać z dofinansowania i finansowania fotowoltaiki ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej,
 • nie można wliczyć wydatków na fotowoltaikę w w koszty uzyskania przychodów i odliczyć ich od podatku.

Czytaj też: Kredyt na fotowoltaikę

Więcej poradników o fotowoltaice

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty