Prosumenci jeszcze bardziej zyskają na fotowoltaice. Zmiany w dofinansowaniach

Jak się okazuje, fotowoltaika może być jeszcze bardziej opłacalna. Rząd planuje znacznie rozszerzyć model prosumencki, co jest odpowiedzią na interpelację poselską Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W związku z planowanymi zmianami zwrot za instalacje fotowoltaiczne ma otrzymywać znacznie szersza grupa prosumentów. Kiedy zmiany legislacyjne wejdą w życie?

Jakie korzyści dla prosumentów przyniosą zmiany legislacyjne?

Planowane zmiany to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy są zainwestować w instalację fotowoltaiczną – osoby, które dotychczas nie mogły liczyć nawet na częściowy zwrot za poniesione wydatki, mogą tym razem dołączyć do grona prosumentów. Jakie założenia propozycji zmian legislacyjnych w zakresie systemu prosumenckiego proponuje rząd?

  • Modyfikację oraz poszerzenie dotychczasowego modelu – m.in. możliwość korzystania z polityki prosumenckiej przez grupy odbiorców energii dotychczas wykluczonych z programu. To zakłada łatwiejszą eksploatację instalacji OZE w blokach.
  • Modyfikację dotychczasowego modelu mechanizmu rozliczeń prosumentów.

Ponieważ propozycja zmian jest dopiero analizowana, prosumenci muszą poczekać na szczegółowe ustalenia. Jedno jest pewne – rząd chce, aby fotowoltaika była dostępna dla jak największej grupy osób oraz aby mechanizm rozliczeń (m.in. zwrot za instalację OZE) działał sprawniej. Obecnie prosumenci skarżą się, że oczekiwanie na zwrot za panele fotowoltaiczne zajmuje kilka miesięcy.

Czytaj też: Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Kiedy zmiany legislacyjne wejdą w życie?

Projekt zostanie dopiero przekazany do dalszego etapu procesu legislacyjnego. Przed tym Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii musi wypracować jego ostateczną wersję. Nie zapowiada się więc na to, aby zmiany weszły w życie w najbliższym czasie.

Nie zmienia to faktu, że inwestycja w fotowoltaikę jest opłacalna. Rządowy program ‘Mój Prąd” cieszy się rosnącą popularnością. Obecna edycja, do której dopiero za kilka miesięcy będzie można składać wnioski (“Mój Prąd 2021”) ma dawać szerszy wachlarz możliwości, tj. zwrotów za wydatki poniesione na termomodernizację domu. Jeśli doda się do tego zmiany legislacyjne rozszerzające grupę prosumentów na mieszkańców bloków oraz sprawniejsze wypłacanie zwrotów, to fotowoltaika zdaje się być najlepszym wyjściem.

Czytaj też: Opłacalność fotowoltaiki – opinie na forum

Więcej poradników o fotowoltaice

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty