zbliżenie na panele fotowoltaiczne

Pierwsza na świecie fabryka perowskitów powstała we Wrocławiu

21 maja firma Saule Technologies uruchomiła we Wrocławiu pierwszą w historii linię produkcyjną ogniw słonecznych na bazie perowskitu. Produkowane ogniwa są lekkie, ultracienkie oraz elastyczne. Droga do tego sukcesu była długa – już 6 lat temu firma Saule Technologies rozpoczęła prace nad produkcją perowskitów. Jednak cały ten wysiłek był wart swojej ceny, ponieważ teraz o dokonaniu polskiej firmy mówi cały świat.

Fabryka perowskitów we Wrocławiu już wystartowała

Fabryka perowskitów zajmuje powierzchnię ok. 5 tys. m2 i znajduje się przy ul. Fabrycznej 16 we Wrocławiu. Działa zaledwie od kilku dni. Firma Saule Technologies jest liderem w dziedzinie badań nad ogniwami fotowoltaicznymi nowej generacji, opartymi właśnie na perowskitach. Prace nad projektem zaczęła sześć lat temu, korzystając z pomocy finansowej japońskiego inwestora Hideo Sawady.

Ogniwa produkowane w fabryce to technologia wynaleziona przez polską fizyczkę Olgę Malinkiewicz. Perowskity pozwalają na generowanie energii ze słońca oraz ze sztucznego światła. To oznacza, że takie ogniwa mogą zostać zastosowane w każdym miejscu: na budynkach, oknach, etykietach cenowych czy nawet w przestrzeni kosmicznej. Piotr Krych, prezes i współzałożyciel Saule Technologies podkreśla, że to rozwiązanie jest “krokiem milowym w rozwoju fotowoltaiki”.

Gdzie docelowo znajdą się ogniwa perowskitowe?

Docelowym obszarem dla perowskitów jest fotowoltaika nabudynkowa określana angielskim terminem building integrated photovoltaics (w skrócie BIPV). Mówimy o niej, kiedy ogniwa są zintegrowane z fasadą nowych budynków. Fotowoltaikę można również zamontować na fasadach już istniejących budynków, wówczas określa się ją mianem building attached photovoltaics (BAPV).

Rozwiązanie znalazło zainteresowanie u firmy Columbus Energy – jednego z największych dystrybutorów instalacji fotowoltaicznych w Polsce. W 2020 roku spółka zainwestowała 10 mln euro w rozwój Saule Technologies. Obecnie jest więc największym akcjonariuszem firmy i posiada prawo do pierwszeństwa zakupu produkowanych ogniw.

Saule Technologies wraz z Columbus Energy S.A. podpisali także trójstronną umowę o współpracy z Grupą MVGM (liderem zarządzania nieruchomościami komercyjnymi). Dzięki tej współpracy MVGM stała się partnerem klientów w procesie ich transformacji energetycznej. To oznacza, że firmy na bazie umów wykonawczych będą miały możliwość wydzierżawienia instalacji fotowoltaicznych od spółki Columbus. Sama spółka natomiast uzyska finansowanie do kwoty 250 mln euro na produkty Saule S.A. i Columbus S.A. (na proces transformacji energetycznej klientów MVGM).

Czytaj też: Panele fotowoltaiczne

Więcej poradników o fotowoltaice

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty