Opłata mocowa 2021: co to jest, ile wynosi i jak jej uniknąć? Fotowoltaika może być rozwiązaniem!

Opłata mocowa to nowy podatek, który uderza głównie w kieszenie przedsiębiorców, ale właściciele domów jednorodzinnych także go odczują. Czym dokładnie jest opłata mocowa i jaki jest mechanizm jej działania, a przede wszystkim – o ile wzrosną twoje rachunki za prąd? Czy fotowoltaika może być odpowiedzią na nową opłatę mocową?

Co to jest opłata mocowa?

Do końca 2020 roku rachunki za prąd składały się z:

  • podatku,
  • opłaty dystrybucyjnej (koszt doprowadzenia energii elektrycznej do domu),
  • oraz opłaty za prąd (koszt faktycznie zużytej energii).

Od 1 stycznia 2021 r. znalazła się na nich nowa pozycja, czyli opłata mocowa. To opłata za gotowość do zabezpieczenia dostarczania prądu, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego – czyli stałej dostawy prądu. W razie awarii / potrzeby modernizacji elektrowni bądź konieczności budowy nowej, pieniądze na te cele będą brane ze środków uzbieranych w ramach opłaty mocowej.

Stawka opłaty mocowej 2021

Opłata mocowa w gospodarstwach mocowych naliczana jest za każdy miesiąc. Koszt ten wyszczególniony jest na fakturze rozliczeniowej. W gospodarstwach domowych opłata mocowa jest zależna od zużycia energii elektrycznej w skali roku. Do 31 grudnia 2021 r. stawki opłaty mocowej netto wynoszą:

  • 1,87 zł na miesiąc – w gospodarstwie domowym zużywającym rocznie poniżej 500 kWh energii elektrycznej,
  • 4,48 zł na miesiąc – w gospodarstwie domowym zużywającym rocznie od 500 kWh do 1 200 kWh,
  • 10,46 zł na miesiąc – w gospodarstwie domowym zużywającym rocznie powyżej 2800 kWh.

Warto wiedzieć: Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej?

Dlaczego wprowadzono opłatę mocową, która uderza w kieszenie podatników? Obecnie z różnych przyczyn polski rynek nie zapewnia odpowiedniej nadwyżki mocy dla zabezpieczenia dostaw energii elektrycznej dla odbiorcy końcowego (przy aktualnej liczbie inwestycji w energetykę krajową). Państwo chce zachęcić rodaków do inwestycji w rynek zdolności wytwórczych. Z kolei środki z opłat mocowych zostaną wykorzystane na:

  • inwestycje i modernizacje spółek energetycznych,
  • utrzymanie istniejących bloków wytwórczych.

Opłata mocowa a fotowoltaika

Inwestycja we własne źródło wytwórcze, czyli fotowoltaikę, chroni właścicieli domów w dwóch sytuacjach, pozytywnie wpływając na wysokość rachunków za prąd. Jeżeli fotowoltaika będzie pokrywać 100% zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego, to właściciele domu nie powinni ponieść kosztu opłaty mocowej.

Jeśli własna produkcja prądu nie wystarczy, to i tak opłata mocowa będzie niższa –ponieważ mniejsze będzie zużycie “obcego” prądu. Ponadto eksperci szacują, że zwrot inwestycji w instalację fotowoltaiczną nastąpi jeszcze szybciej niż przed wprowadzeniem opłaty mocowej (średnio o rok szybciej).

Czytaj też: Opłacalność fotowoltaiki - opinie

Więcej poradników o fotowoltaice

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty