panele słoneczne w dużym zbliżeniu

Nowe chińskie ogniwa osiągają sprawność do 24,4 proc.

Firma Huasun, zlokalizowana we wschodnich Chinach, rozpoczęła produkcję wielozłączowych ogniw typu HJT (Heterojunction). Chińczycy nie tylko znacząco ograniczyli koszty produkcji poprzez zmniejszenie zużycie srebra, ale też osiągnęli imponującą sprawność ogniw. Podczas testów na lini produkcynej nejlepsze ogniwa wykazały sprawność na poziomie nawet 24,4%.

Czym charakteryzują się nowe chińskie ogniwa?

To wielozłączowe ogniwa, które wyróżniają się wyjątkowo wysoką sprawnością – średnio 23,8%, a maksymalnie 24,39%. Dodatkowo chiński producent podkreśla, że dzięki zastosowanym innowacyjnym rozwiązaniom koszty produkcji są wyraźnie mniejsze niż koszty wytwarzania bardzo popularnych ogniw monokrystalicznych PERC (Passivated Emiter Reaar Cells).

Na czym polegają te innowacyjne metody? Firma Huasun postanowiła ograniczyć różnicę w zużyciu srebra za 100 do 20% w produkcji ogniw HJT oraz PERC (dominujących na rynku). Chińczycy zapewniają, że mimo mocnego zredukowania konsumpcji srebra wciąż pozostaje przestrzeń do dalszego ograniczenia kosztów wykorzystania tego surowca.

Czytaj też: Panele fotowoltaiczne – czym są? Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Jakie są dalsze plany Huasun, związane z nowymi ogniwami?

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce technologia HJT stanie się bardziej konkurencyjna w stosunku do technologii PERC. Huasun planuje cały czas pracować nad ulepszaniem swojej technologii.

Obecnie firma może wyprodukować na swoich liniach produkcyjnych ogniwa HJT o mocy 750 MW, a także moduły o mocy 500 MW w skali roku. Według deklaracji Chińczyków średnia sprawność produkowanych przez nich ogniw ma się zwiększyć do dotychczasowej maksymalnej sprawności.

Czytaj też: Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Więcej poradników o fotowoltaice

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty