zbliżenie na instalatora montującego panele słoneczne na dachu

Niemcy zbudowali wyjątkowo wydajne tandemowe ogniwo monolityczne

Sprawność najpopularniejszych na rynku modułów fotowoltaicznych wynosi nieco ponad 20%. Tymczasem prace nad fotowoltaiką ciągle trwają i jak się okazuje, przodują w nich Niemcy. Niemiecki instytut Fraunhofer ISE poinformował właśnie o osiągnięciu sprawności tandemowego ogniwa monolitycznego na poziomie 35,9 proc. To oznacza, że naukowcom udało się osiągnąć rekord w zakresie sprawności ogniw fotowoltaicznych!

Rekord w zakresie sprawności paneli fotowoltaicznych

Naukowcy z instytutu Fraunhofer ISE skończyli prace nad nowym ogniwem fotowoltaicznym, którego sprawności wynosi maksymalnie 35,9%. Jest to rekordowy wynik w zakresie sprawności paneli fotowoltaicznych. Kluczowe było zastosowanie jako środkowej warstwy półprzewodnika GaInAsP. Jednak należy podkreślić, że proces produkcji ogniw tandemowych opracowanych przez niemieckich naukowców jest bardziej złożony i kosztowny, niż proces produkcji tradycyjnej fotowoltaiki (modułów krystalicznych).

To oznacza, że nowe niemieckie ogniwa raczej nie znajdą szerokiego zastosowania na rynku PV. Mimo tego można ich używać w niszowych przypadkach, w których konieczne jest uzyskanie jak najwięcej energii z jak najmniejszej powierzchni. Ogniwa o sprawności na poziomie prawie 36% mogą być zatem stosowane np. jako dodatkowe źródło zasilania samolotów albo dronów.

Kiedy nowe ogniwo trafi na rynek?

Według twórców nie stanie się to zbyt prędko. Naukowcy obecnie pracują nad zredukowaniem kosztów ich produkcji. Wszystko po to, żeby nowe ogniwa o wysokiej sprawności mogły mieć zastosowanie w standardowej fotowoltaice (np. w domach jednorodzinnych).

Warto podkreślić, że instytut Fraunhofer ISE rozwija równolegle inne technologie ogniw fotowoltaicznych. Kolejne osiągnięcia naukowców z Niemiec mogą sprawić, że ogniwa o większej sprawności w końcu trafią do seryjnej produkcji.

Więcej poradników o fotowoltaice

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty