Mój Prąd 2021 – będzie nowy nabór wniosków! Kiedy?

Program Mój Prąd (zapewniający właścicielom domów jednorodzinnych dofinansowanie do nawet 5 tys. zł na kupno i montaż instalacji fotowoltaicznej) odniósł ogromny sukces. Wraz z początkiem grudnia 2020 roku budżet drugiej edycji programu został wyczerpany. Wiadomo jednak, że powstanie kolejna edycja Mojego Prądu. W jakiej formie? Kiedy będzie można złożyć wniosek o dofinansowanie z programu Mój Prąd?

To już pewne: będzie kontynuacja programu Mój Prąd w 2021 roku

Program Mój Prąd to jedno z dostępnych w Polsce dofinansowań na montaż i zakup instalacji fotowoltaicznej (jednocześnie jeden z największych w Europie programów finansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy 2-10 kW dla osób fizycznych). W grudniu 2020 roku zwiększony do 1,1 mld zł budżet programu został całkowcie wyczerpany! Wsparcie w wysokości do 5 000 zł na jedno gospodarstwo domowe otrzymało aż 220 tys. prosumentów. Dołączyli do grona innych świadomych osób produkujących energię elektryczną z instalacji PV.

Z powodu ogromnego sukcesu program Mój Prąd będzie kontynuowany w 2021 roku, choć szczegóły nie są jeszcze znane. Tak wynika z zapowiedzi wiceministra klimatu i środowiska oraz oficjalnych rządowych informacji. Co więcej, program Mój Prąd na zostać rozszerzony o:

  • pompy ciepła – alternatywę dla popularnych kotłów na paliwo stałe,
  • lokalne magazyny energii, które będą gwarantować bezpieczeństwo energetyczne systemów OZE,
  • przydomowe ładowarki do samochodów elektrycznych.

To ekologiczne rozwiązania kompatybilne z fotowoltaiką. W świetle nowej opłaty mocowej i podwyżek cen prądu w 2021 roku dalsze wsparcie programu Mój Prąd to kolejny czynnik, który zachęca do kupna instalacji fotowoltaicznej.

Jak będzie działał program Mój Prąd w 2021 roku?

Prace uzgodnieniowe nad nowym kształtem i zakresem Mojego Prądu między Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW ciągle trwają. Według zapowiedzi Donaty Bienieckiej-Popradowskiej (kierownika Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej w NFOŚiGW) premiowany ma być “zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej z dodatkowym elementem umożliwiającym zwiększenie autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej oraz poziomu efektywności energetycznej”.

Bardzo możliwe, że w podstawie program będzie taki sam, jak podczas dwóch poprzednich edycji. W latach 2019-2020 w ramach programu Mój Prąd można było pozyskać dotację w wysokości do 5 tys. zł wyłącznie na domową fotowoltaikę (moc instalacji PV musiała mieścić się w przedziale od 2 kW do 10 kW). Zaakceptowanie złożonego wniosku gwarantowało zwrot do 50% kosztów poniesionych na instalację fotowoltaiczną.

Czytaj też: Czy fotowoltaika się opłaca?

Warunki, jakie trzeba było spełnić, to:

  • posiadanie wykonanej i podłączonej instalacji fotowoltaicznej do sieci elektroenergetycznej,
  • posiadanie instalacji o mocy 2-10 kW, przeznaczonej na cele mieszkaniowe,
  • posiadanie instalacji, na którą wydatki zostały poniesione od 23 lipca 2019 roku (instalacji nie mogła zostać zakończona przed tą datą),
  • inwestycja nie mogła być rozbudową istniejącej już instalacji fotowoltaicznej.

Przydatny poradnik: Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej?

Dotacja była zwolniona z podatku PIT. Z kolei koszty instalacji, które nie zostały objęte programem Mój Prąd, można odliczyć od podatku. Czy trzecia edycja programu Mój Prąd powtórzy te założenia? Najprawdopodobniej tak. Niektórzy branżyści zastanawiają się, czy program Mój Prąd nie zmieni kształtu i czy dotacja nie zostanie zmniejszona. Szczegóły mają zostać ujawnione do końca marca 2021 roku.

Więcej poradników o fotowoltaice

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty