technik paneli słonecznych instaluje panele słoneczne na dachu

Kredyt na fotowoltaikę i pompę ciepła coraz popularniejszy

Na początku 2021 w Polsce wzrosła liczba udzielonych kredytów na panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła. Tak wynika z danych zebranych przez Santander Consumer Bank. Co wpłynęło na zwiększone zainteresowanie kredytami na instalacje OZE?

O prawie 200 procent wyższa wartość kredytów udzielonych na OZE

Według danych Santander Consumer Bank w styczniu i w lutym 2021 Polacy zaciągnęli więcej kredytów na fotowoltaikę i pompy ciepła niż w analogicznym okresie w 2020 roku. Wartość udzielonych zobowiązań w styczniu 2021 wzrosła aż o 182%. Z kolei wartość takich kredytów w lutym – o 168%.

Nie jest to jednak nowość, ponieważ trend na finansowanie fotowoltaiki za pomocą kredytów jest widoczny od kilku lat. Natomiast mocny początek wzrostu zainteresowania takim finansowaniem było widać w trzecim kwartale 2020 roku. Liczba udzielonych kredytów ratalnych na OZE wzrosła wtedy o 785% w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej.

Co wpływa na rosnącą popularność kredytów na fotowoltaikę?

Według ekspertów na popularność kredytów na montaż pomp ciepła i instalacji fotowoltaicznych duży wpływ ma pandemia koronawirusa. Polacy chcą wprowadzać ekonomiczniejsze rozwiązania w zakresie ogrzewania domu oraz wykorzystywania energii. Fakt, że obecnie przebywają w domu znacznie więcej niż przed wybuchem pandemii, nie pozostaje bez wpływu m.in. na rachunki za prąd.

Ponadto Polacy od kilku lat coraz chętniej otwierają się na nowe, ekologiczne rozwiązania, a instalacje OZE są kosztowne, więc często kredyt na nie jest niezbędny. Z drugiej strony obecnie rząd proponuje wiele różnych rozwiązań odciążających portfele rodaków, w tym dofinansowania do fotowoltaiki. Zazwyczaj trzeba jednak najpierw wydać pieniądze, aby potem ubiegać się o częściowy zwrot środków. Z tego powodu można spekulować, że kredyty na instalacje OZE będą jeszcze popularniejsze.

Czytaj też: Czy fotowoltaika się opłaca?

Więcej poradników o fotowoltaice

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty