Krajowy Plan Odbudowy: inwestycja w OZE i transformację energetyczną

Obecnie trwa najgorsza w XXI wieku recesja gospodarki. Aby poradzić sobie z tą sytuacją, rząd przygotował Krajowy Plan Odbudowy po kryzysie wywołanym przez koronawirusa. KPO umożliwia wykorzystanie znacznych środków finansowych z Europejskiego Funduszu Odbudowy. Według zapowiedzi Mateusza Morawieckiego na transformację energetyczną w ramach KPO zostanie przeznaczone aż 250 miliardów złotych. To oznacza m.in. dużą inwestycję w OZE.

Czym jest Krajowy Plan Odbudowy?

KPO to plan odbudowy gospodarki po kryzysie wywołanym przez koronawirusa. Środki na ten cel pochodzą z Europejskiego Funduszu Odbudowy. Jednym z głównych elementów planu odbudowy jest wsparcie finansowe inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii oraz transformacją energetyczną.

Krajowy Plan Odbudowy opiera się na pięciu filarach:

  1. Odporności i konkurencyjność gospodarki.
  2. Zielonej energii i zmniejszeniu energochłonności.
  3. Transformacji cyfrowej.
  4. Efektywności, dostępności i jakości systemu ochrony zdrowia.
  5. Zielonej, inteligentnej mobilności.

30 kwietnia rząd ma zaprezentować ostateczny wygląd dokumentu. Dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Odbudowy Polska będzie mogła wydać aż 60 miliardów euro na odbudowę gospodarki.

Czytaj też: Czy fotowoltaika się opłaca?

Ile środków z KPO jest przeznaczonych na transformację energetyczną

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ramach KPO na transformację energetyczną zostanie przeznaczone aż 250 miliardów złotych. Polska ma otrzymać 58,1 miliardów euro w ramach dotacji i pożyczek z Unii. Z tego aż 23,9 miliarda euro to bezzwrotne granty. Z kolei 4,2 miliarda euro określanych jest jako “ewentualna pożyczka”. Plan ma wystartować jeszcze w tym roku w momencie, w którym Polska otrzyma pierwsze pieniądze z funduszu. Program KPO ma zakończyć się w 2026 roku. Rząd zapowiada, że Krajowy Plan Odbudowy ma być “przedsionkiem” do Polskiego Nowego Ładu.

Mimo pięciu głównych filarów planu, największa część środków została zarezerwowana właśnie na odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną. Ponad 60% z niecałych 24 mld to budżet zaplanowany na zjawiska związane z transformacją energetyczną. Szykują się duże inwestycje w OZE. Polska może być największym beneficjentem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, ponieważ wyróżnia się trudnym stanem początkowym sektora energetycznego. Jednak do otrzymania tych środków z Unii potrzebne są jeszcze konkretne ustalenia rządu.

Kompendium wiedzy: Fotowoltaika

Więcej poradników o fotowoltaice

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty