Dotacja z programu Mój Prąd 3.0. Kto ją otrzyma?

Wraz z początkiem lipca ma ruszyć nowy nabór wniosków do programu Mój Prąd. NFOŚiGW podał pierwsze warunki, jakie będą musieli spełnić prosumenci, aby otrzymać dofinansowanie na fotowoltaikę. Kto na pewno otrzyma zwrot kosztów poniesionych w związku z zakupem i montażem instalacji fotowoltaicznej?

Komu przysługuje dotacja z programu Mój Prąd 3.0?

NFOŚiGW oficjalnie potwierdziło, kto może liczyć na dotację z kolejnej edycji programu Mój Prąd. Dofinansowanie do fotowoltaiki otrzymają osoby, które:

  • zainstalowały instalacje jeszcze przed uruchomieniem nowego naboru (dotyczy kosztów poniesionych od 1 lutego 2021 roku),
  • zainstalowały instalację PV o mocy w przedziale 2-10 kW,
  • posiadają zakończone inwestycje, a ich instalacje są już podłączone do sieci dystrybucyjnej,
  • wytwarzają energię na własne potrzeby i mają zawartą kompleksową umowę, która reguluje kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.

Mój Prąd 3.0 będzie finansowany ze środków unijnych. Aby uzyskać z niego dofinansowanie, konieczne będzie udowodnienie, że koszty na fotowoltaikę zostały poniesione w wyznaczonym przez Fundusz Ochrony Środowiska okresie. Taki dowodem może być m.in. faktura za montaż instalacji.

Co będzie obejmował program Mój Prąd 3.0?

Rozmowy na ten temat ciągle trwają. NFOŚiGW chce uwzględnić w nowej edycji programu jeszcze takie koszty, jak:

  • punkty ładowania samochodów elektrycznych,
  • inteligentne systemy zarządzania energią w domu,
  • magazyny ciepła / chłodu.

Wszystko to ma na celu ograniczenia zużycia energii pierwotnej – a ściślej mówiąc, zwiększyć autokonsumpcję wytwarzanej energii. Kolejnym z założeń programu jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Nabór wniosków planowany jest od 1 lipca do 20 grudnia 2021 r. Istnieje możliwość przedłużenia tego okresu. Wszystko jednak zależy od tego, jak szybko zostaną wyczerpane dostępne środki.

Czytaj też: Czy fotowoltaika się opłaca?

Więcej poradników o fotowoltaice

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty