Czyste powietrze 2021 – kto skorzysta z programu?

Ocieplenie przegród budowlanych, wymiana starego kotła na pompę ciepła czy zamontowanie wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła – to tylko niektóre prace, ze które można odzyskać częściowy lub całościowy zwrot kosztów. To wszystko w ramach programu Czyste Powietrze 2021. Kto może skorzystać z projektu? Gdzie składać wnioski, aby dołączyć do programu Czyste Powietrze?

Jaki jest cel programu Czyste Powietrze 2021?

W październiku 2021 roku ruszył nabór wniosków do drugiej edycji programu Czyste Powietrze. Program jest z sukcesem prowadzony od 2018 roku. Rząd planuje przeznaczyć 103 mld zł dofinansowania na ten projekt w ciągu 10 lat. Jego celem jest ograniczenie emisji szkodliwych pyłów do atmosfery przez jak największą termomodernizację domów jednorodzinnych. W ramach Czyste powietrze 2021 realizowane jest wsparcie w zakresie:

  • termomodernizacji budynków jednorodzinnych,
  • wymiany przestarzałych i nieefektywnych kotłów.

Chodzi przede wszystkim o to, aby jak najmocniej ograniczyć zastosowanie przestarzałych kotłów na paliwa stałe oraz pieców do ogrzewania. Polecane jest m.in. przejście na pompy ciepła oraz montaż instalacji fotowoltaicznej.

Kto może skorzystać z programu?

Z programu może skorzystać każdy właściciel budynku, który poniesie wydatki na termomodernizację domu oraz będzie je w stanie udokumentować. Pełny zakres prac wchodzących w projekt znajdziesz na stronie Ministerstwa Środowiska. Oczywiście poziom dofinansowania zależy od wysokości dochodów.

Program Czyste Powietrze jest skierowany do:

  • wnioskodawców uprawnionych do podstawowego poziomu dofinansowania, których maksymalny roczny dochód wynosi 100 000 zł,
  • wnioskodawców uprawnionych do podwyższonego dofinansowania w wysokości do 60% wartości inwestycji, których maksymalny dochód na osobę wynosi 1960 zł netto miesięcznie (tu można otrzymać maksymalnie 32 tys. zł zwrotu),
  • wnioskodawców uprawnionych do otrzymywania świadczeń z tytułu pomocy społecznej w ramach Stop Smog – ta grupa wyjątkowo może uzyskać do 100% finansowania niezbędnego dla wymiany przestarzałego kotła / termomodernizacji domu jednorodzinnego, ale limit zwrotu wynosi do 53 tys. zł.

Okres realizacji przedsięwzięcia nie może przekraczać 24 miesięcy od daty zawarcia umowy o dofinansowanie.

Czytaj też: Fotowoltaika

Czyste Powietrze – nabór wniosków już trwa!

Nabór wniosków już się rozpoczął. Wnioski należy składać do właściwego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zastanawiasz się, ile otrzymasz z programu Czyste Powietrze 2021? Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował kalkulator dotacji, który dokładnie wskazuje, na jak wysokie dofinansowanie możesz liczyć.

Często czytany poradnik: Panele fotowoltaiczne - czym są?

Więcej poradników o fotowoltaice

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty